n Emberklónozás Emberi embriót klónoztak egy magánvállalkozás által finanszírozott massachusettsi laboratóriumban, az Egyesült Államokban - jelentette be egy kutatócsoport vasárnap. A tudósok célja genetikai alapú betegségek kutatása, nem pedig élő emberi lény létrehozása volt. A klónozásra vonatkozó amerikai törvények megtiltják, hogy állami pénzből finanszírozzanak ilyen kutatásokat, de az Advanced Cell Technology (www.advancedcell.com) magánvállalkozás, ezért a munkának nincs semmi jogi akadálya. "Megtettük az első esetlen lépést a gyógyítás egy új területe felé" - mondta dr. Michael West, a vállalat elnök-vezérigazgatója. Dr. West tagadta, hogy munkájuk emberek teremtésével érne fel: "Biológiai és tudományos szempontból nem embereket hozunk létre. Ezek csak sejtek, ez nem igazi emberi élet."
n Késik a távközlési verseny Mégsem használhatják a távközlési szolgáltatók a Matáv infrastruktúráját december 23-tól, azaz a távközlési piacnyitás első napjától. A hírközlési döntőbizottság ugyanis nem fogadta el az egyelőre még monopolhelyzetben levő cég referenciaajánlatát az előfizetői hurok átengedéséről. A helyi hurok szabaddá tétele a gyakorlatban azt jelenti, hogy a versenytársak bizonyos összeg fejében úgy érhetik el az előfizetőket, hogy nem kell új infrastruktúrát kiépíteniük, hanem igénybe vehetik az adott terület monopolszolgáltatójának hálózatát. Az elfogadott ajánlat volna a verseny megkezdésének első lépése, e nélkül a piacnyitásról szóló törvény csak jogszabályi szinten lép életbe karácsony előtt, a gyakorlatban nem. A vezetékes telefonok piacán legkorábban január végén kezdődhet meg a fogyasztókért folytatott harc, mert a Matávnak harminc napja van a dokumentum ismételt beadására. Ha a második anyag sem lesz megfelelő, akkor a hiányosságokat a Hírközlési Főfelügyelet köteles orvosolni határozatok formájában. Ezt a döntést azonban akár bíróság előtt is megtámadhatja a Matáv.
n Budapesti egyezmény Az Európa Tanács által kidolgozott, a számítógépes bűnözés elleni egyezményt huszonhat európai és négy tengerentúli ország (Kanada, Japán, Dél-Afrika és az Egyesült Államok) magas rangú képviselője írta alá múlt pénteken. Az aláírás helyszíne miatt budapesti egyezménynek is nevezett szöveg értelmező részében a jogalkotók meghatározták többek között a számítástechnikai rendszer, a számítástechnikai adat és a szolgáltató fogalmát. A dokumentum többek között tartalmazza a jogtalan belépés, a kifürkészés, az adatok sérthetetlensége elleni cselekmény, valamint a számítástechnikai csalás és hamisítás tényállásának meghatározását is. Az egyezmény kilencedik cikkelye kitér a gyermekpornográfiával kapcsolatos bűncselekményekre is, az ilyen jellegű anyagok készítésére, forgalombahozatalára, megszerzésére és birtoklására. Az egyezmény aláírásához kapcsolódó konferencián Pintér Sándor belügyminiszter megemlítette, hogy a napokban módosítják a büntető törvénykönyvet, amelybe több olyan tényállás is bekerül, amely a számítógépes bűncselekményekhez köthető, továbbá hogy az ORFK-n működő internetfigyelő csoportot a közeljövőben bűnüldöző csoporttá alakítják át, amely napi 24 órán keresztül a világhálón elkövetett bűncselekmények felderítésével foglalkozik majd. Az Európai Unió elnökségének képviselője, Mark Verwilghen alaptalannak minősítette azt a korábbi bírálatot, miszerint az egyezmény sérti a szabadságjogokat.
n Hackel az FBI Az FBI olyan trójai program fejlesztésén dolgozik, amellyel a megfigyelt személy gépét megfertőzve minden begépelt szövegét megszerezhetné. A trójai keylogger technológiát alkalmazó, Magic Lantern, azaz varázslámpa kódnévre hallgató szoftver elsősorban a titkosított dokumentumok jelszavainak elfogására használható. Az egyetemeken is tanított eljárást több régebbi hackerszoftver használja, többek között a Windows-rendszereket fertőző Back Orifice és SubSeven is. Az FBI korábban a maffiakapcsolatokkal vádolt ifjabb Nicodemo Scarfo számítógépére telepített keyloggert, ám ezt még nem interneten keresztül célba juttatott trójai program, hanem hús-vér ügynökök telepítették a megfigyelni kívánt számítógépre.
n SMS-vallomás Az emberek manapság inkább e-mailben vagy SMS-ben tudatják kedvesükkel, hogy szeretik, semmint szemtől szemben, állítja egy amerikai internetszakértő. Felmérések szerint az információs társadalmak polgárai mindenféle érzelmüket könynyebben kifejezik a kommunikációs technológiák közvetítésével.
n SMS helyett MMS A Nokia bemutatta az első, multimédiás üzenetküldő technológiával (MMS) és beépített digitális fényképezőgéppel ellátott mobiltelefonját. Az MMS nem csupán fényképek cseréjét teszi lehetővé GSM hálózatokon, hanem zenei fájlok, videoklipek továbbítását is.
n Ujjlenyomat-olvasó laptop A Samsung új noteszgépébe ujjlenyomat-olvasót épített. Az európai biztonságtechnikai gyártó TouchChip szkennere és Protector Suite azonosító szoftvere segítségével a felhasználók jelszavak nélkül léphetnek be gépükre vagy titkosíthatnak fájlokat.
n Légrobogó Légpárnás robogót mutattak be az Egyesült Államokban: a jármű körülbelül 2,5 centiméterrel a föld felett halad, legfeljebb 24 kilométer/órás sebességre képes, és egy tankolással egy órán keresztül működik. Irányítása egyszerű, mindössze a kanyarodási iránnyal megegyező oldalra kell helyezni a testsúlyt.
n Napelemes rekord Ausztráliában idén is megtartották a népszerű World Solar Challenge versenyt, amelyen napelemmel működtetett versenyautók mérik össze erejüket. Az űrtechnológiák felhasználásával készült győztes holland autó átlagos sebessége 91,81 km/óra volt, ami új világrekord.