Elnökválasztás Zambiában - Pekingi kacsák

  • - kovácsy -
  • 2011. szeptember 29.

Külpol

Michael Chilufya Sata, aki a szavazatok 46 százalékát maga mögött tudva megnyerte a múlt heti elnökválasztást, régi motoros az 1964-ben függetlenné vált brit gyarmat, az egykori Észak-Rodézia politikai életében. 74 évesen immár negyedszer szállt harcba az államfői tisztségért, és kora miatt alighanem ez volt az utolsó esélye.

Michael Chilufya Sata, aki a szavazatok 46 százalékát maga mögött tudva megnyerte a múlt heti elnökválasztást, régi motoros az 1964-ben függetlenné vált brit gyarmat, az egykori Észak-Rodézia politikai életében. 74 évesen immár negyedszer szállt harcba az államfői tisztségért, és kora miatt alighanem ez volt az utolsó esélye.

A rendőrből, majd szakszervezeti vezetőből a függetlenné válás után erőskezű helyi kormányzóvá lett

"Kobra király"

(ellenfeleire élesen rátámadó beszédei miatt nevezik így) 1991-ben csatlakozott az egypártrendszert ellenző új szervezethez (Mozgalom a Többpárti Demokráciáért - MMD), majd ennek választási győzelmét követően miniszteri posztokat töltött be. Tíz évvel később viszont megsértődött, hogy nem őt nevezték meg a párt elnökjelöltjeként, ezért létrehozta a Hazafias Frontot (PF), és ennek élén újra és újra nekifutott az elnökválasztásnak.

Most, hogy végre győzött, immár az a kérdés, hogy a változás esélyt ad-e a hét és fél Magyarországnyi Zambiának a fellendülésre. Elnökké választásának hírére rögtön esni kezdett a helyi valuta, a kwacha árfolyama, ami főként a külföldi beruházókat ostorozó, sőt fenyegető korábbi kijelentéseivel és egyelőre kevéssé világos gazdaságpolitikai elgondolásaival magyarázható. Ezeket az utóbbi hetekben feltűnő módon mérsékelte. Mindenképpen a józanságát dicséri, hogy megpróbálta ellensúlyozni a képzetlenségét, amely talán még hosszú politikai karrierje dacára is hátrány lehetett volna a vele egyidős, viszont közgazdász végzettségű Rupiah Bwezani Bandával szemben. Kampánya során képzett tanácsadókkal vette körül magát, akik igyekeztek rendet vinni indulatos megszólalásaiba, amelyeket hírek szerint egyfelől karizmatikus lendület, másfelől viccekkel fűszerezett inkoherencia jellemzett - mindazonáltal a követői tombolva lelkesedtek érte. Megeshet, hogy nem felel majd meg a felfokozott várakozásoknak: mégsem lesz olyan sok az a több pénz a zsebekben.

Az Afrika déli részében fekvő állam gazdasága az utóbbi két évben - legalábbis a GDP növekedését tekintve - fellendülni látszik, ami főként a rézbányászat újbóli jövedelmezőségével függ össze. Már Észak-Rodézia gazdasága is ezen alapult, de a bányákat éppen akkor (a hetvenes években) államosították, amikor a fém világpiaci ára zuhanni kezdett, így Zambia a tisztes középmezőnyből a legszegényebb afrikai országok közé került. A mostani fellendülésben komoly szerepe volt a kínai nagy-, majd kisbefektetők megjelenésének. Ez természetesen nem valami sajátos zambiai jelenség: egy sor afrikai ország gazdasági élete mozdult meg hasonló okból, Algériától Mauritiusig. A változások azonban nem mindenütt olyan látványosak, mint Zambiában. A hitelmegállapodások keretében létrejött infrastruktúra-beruházásokat a lakosság érthető módon lelkesen fogadta - annál is inkább, mert látványos történelmi előképük is volt: a Tanzánia-Zambia vasút (más néven Uhuru [Szabadság] Railway, amelyet 1970 és 1975 között Kína épített meg, mindeddig legnagyobb külföldi segélycsomagjaként. A lelkesedés némileg alábbhagyott, amikor a frissen elkészült út hamarosan tönkrement, az új kórház falai pedig repedezni kezdtek. De mindez talán nem is erősítette volna föl az immár mintegy nyolcvanezer Zambiában élő kínaival szemben az ellenérzéseket, ha munkásaik legnagyobb csoportja, a rézbányákban dolgozók nem kezdtek volna elégedetlenkedni a helyzetükkel. A kínai bányaszerencsétlenségekről érkező, ritkának nem mondható hírek csak sejtetik a bányabiztonság ottani helyzetét, a zambiai bányászok viszont a saját bőrükön tapasztalják a problémákat. Hiányoznak az elemi biztonsági feltételek - az egyik bányában például csak a két éve ott dolgozók kapnak védősisakot. Alacsonyak a keresetek - a kínai menedzserek erre azt mondják, hogy Kínában még ez is soknak számít, és a kis pénz is jobb, mint a semmi pénz. Híresztelések keringenek arról, hogy a szakszervezeti vezetőket tanulmányutakon puhítgatják, ahol masszázsszalonok látogatása a tananyag, hogy ellenőrizhetetlen kedvezményeket kapnak a kínai befektetők, a visszásságok fölött pedig szemet huny a hatalom. A legdurvább példa az a tavaly őszi eset, amikor

kínai feletteseik rálőttek

a rossz körülmények ellen tiltakozó huszonéves bányászokra. Tíznél többen sebesültek meg - ketten súlyosan. Az esetet nem lehetett eltussolni, két kínait őrizetbe vettek - aztán fél évvel később a hatóságok megszüntették az eljárást. Az érintettek hallgatását gyaníthatóan pénzért vették meg feletteseik.

A mérleg másik serpenyőjében viszont ott nehezedik az évi egymilliárd dollárnyi kínai beruházás, az ebből adódó új munkahelyek és a költségvetési bevételek. Ezt az új elnök sem hagyhatja figyelmen kívül, ezért is enyhített korábbi militáns álláspontján. 2006-ban Peking még azzal fenyegetőzött, hogy felszámolja a kapcsolatait Zambiával, ha "Kobra király" nyeri a választásokat. Lehet, hogy ebben akkor főleg Satának a tajvani diplomáciai kapcsolatok melletti elkötelezettsége játszott szerepet, tény viszont, hogy az új elnök már akkor is ostorozta a kínai munkaadók által teremtett pocsék munkakörülményeket. Ugyanakkor az elmúlt hetekben mindenki elképedve figyelte a kormánypárt és Banda elnök költséges kampányát - Peking bőkezűségét gyanítva a hátterében. Az egyik oldalon azt terjesztik a rossz nyelvek, hogy még a gyerekeknek osztogatott nyalóka is kínai volt (habár nyilván egész Afrikában minden nyalóka kínai). A másik oldalon viszont azt, hogy végül Sata is kínai pénzből kampányolt, miután Peking jelezte, hogy nem vonul ki akkor sem, ha ő győz.

Sata végül a fiatal városi lakosság szavazataival nyert - egyébként a várható élettartam 38 év (a megdöbbentően alacsony szám főként a 17 százalékos AIDS-fertőzöttséggel magyarázható). Győzelmében az ígéretei mellett az is szerepet játszott, hogy Banda pártja, az MMD immár húsz éve irányítja Zambiát - annyi elégedetlenség pedig bőven felgyűlt az országban, hogy az emberek változást akarjanak. Más kérdés, hogy miként jelentkezik majd a változás, hogyan tud eleget tenni Sata populista ígéreteinek.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.