EU-csúcstalálkozó: Kottazűr

  • - kovácsy -
  • 2000. december 14.

Külpol

a bővítéshez. Világos volt, hogy ez nem megy könnyen, az viszont csak az utolsó pillanatokban derült ki, milyen aprólékosan kell végigegyezkedni minden lehetséges megoldást egy olyan végeredmény érdekében,
a szervezeti és döntési mechanizmusbeli feltételek a bővítéshez. Világos volt, hogy ez nem megy könnyen, az viszont csak az utolsó pillanatokban derült ki, milyen aprólékosan kell végigegyezkedni minden lehetséges megoldást egy olyan végeredmény érdekében, amivel igazából senki sem elégedett. De hát egyelőre erről szól az EU: engedményekről, berzenkedésről, nehéz kompromisszumokról.Már egy napja tartott, de még időnk sem volt megérteni, mi is a tétje az uniós állam- és kormányfők nizzai értekezletének (ezt a grémiumot nevezik Európa Tanácsnak), mert a tüntetők és a rendőrök összecsapásai tolakodtak a hírek előterébe. Több ezer ember a baloldal legszélétől a kommunistákig, baszk és korzikai szeparatisták, német autonómok, elszánt globalizáció- és államhatalom-ellenesek: kemény összecsapásokra szervezetten felkészült csoportok romboltak látványosan az Azúr-part pökhendien elegáns fürdővárosában. Nemhogy a csúcstalálkozót, még azt a nagyságrenddel népesebb, ötvenezres békés tüntetést is unalmas háttérhírré fokozták le, amelyet az Európai Szakszervezeti Szövetség hirdetett meg átlátható, mindenki számára érthető szerkezetben és eljárásokkal működő EU-t követelve. A színes, sípoló-doboló nemzetközi csapat az uniós alapjogok chartájának azonnali jogerőre emelkedését is követelte.

Az 54 paragrafusból álló charta csütörtöki elfogadása volt a nizzai tanácskozás egyetlen biztos pontja, annál is inkább, mivel a szöveget már fél évvel ezelőtt elfogadták. Ha egyszer valóban bíróság előtti hivatkozási alappá válik, mondjuk egy majdani európai alkotmány immár ránk is vonatkozó első fejezeteként, akkor valóban örülhetünk, hogy törvény támasztja alá nemcsak az általános emberi és szabadságjogainkat, hanem a munkavállalással kapcsolatos vagy a szociális és egészségügyi ellátásra vagy a minket érintő döntések indokainak megértésére vonatkozó minimális elvárásainkat is. Addig persze a szavak csak szavak maradnak, egy

hamvas látomás

lenyomatai.

A csúcstalálkozó második napjára a rendőrség újrarendezte sorait, a tüntetők már nem juthattak a magas vendégek közelébe, és a konferencia helyszínéül szolgáló épület szellőzőberendezése sem fújta be az utcáról a könnygázt. Száraz szemmel foghattak neki a résztvevők az érdemi huzakodásnak, miután a majdani csatlakozóknak ajándékozott udvarias gesztusokkal sem kellett tovább bíbelődniük.

A nizzai megbeszélésnek az volt a tétje, hogy az eredetileg hat, majd tizenkét tagország együttműködésére kidolgozott döntési mechanizmusokat alkalmassá tegyék a tervezett bővülés feldolgozására. Testületei létszámról, szavazati súlyarányokról, a vétójog alkalmazásának korlátozásáról kellett dönteni. Az eredeti szándék az volt, hogy a napirendre vett kérdések mindegyikében döntés szülessen, tart, ameddig tart. Aztán a soros EU-elnök franciák, vagyis maguk a témafelelősök kezdték pedzegetni, hogy a látszatmegoldásoknál a semmi is többet ér, vagyis nem a mindenáron való azonnali döntés, hanem a jó döntés a fontos. Ebben akár még igazat is adhatnánk nekik, ha nem tudnánk, hogy amíg ez a belső, szerkezeti átalakulás lezáratlan, aligha lehet szó bővítésről, legalábbis egészen a közelmúltig ez volt az uralkodó szélirány. A francia házigazdák azzal nyomasztották a vendégeket, hogy az utolsó pillanatig nem mondtak semmit arról, hogy milyen típusú kompromisszumokat javasolnak a három konkrét, egymással is összefüggő kérdésben. Ezek közül az első az Európai Bizottság (az EU Brüsszelben székelő kormánya) összetétele. A húsztagú testületben jelenleg a nagy tagországok két-két, a kicsik egy-egy taggal vesznek részt. Ezt a rendszert azonban a bővülés után nem lehet már érvényesíteni, hiszen a túlságosan nagy bizottság gyakorlatilag működésképtelen lenne, és már most is erőltetettnek tűnik némelyik feladat-, illetve hatáskör. Két javaslat futott: jusson mindenkinek egy hely, de még jobb, ha csökken a létszám, és minden ciklusban lesznek kimaradók.

A második eldöntendő kérdés a tagállamok tanácsbeli szavazatainak a súlyozása. Most a négy legnagyobb lakosságszámú országnak tíz-tíz szavazata van, aztán fokozatosan csökkenő a sorrend, de még a törpe Luxemburg is duplán szavaz, nehogy a döntések során lenyomják a nagyok a kicsiket. Ezek az arányok a harmadik problémakör fényében válnak igazán jelentőssé - ez pedig a döntéshozatal jellege a különféle kérdésekben. Az elvi és távlatos cél az, hogy minél kevesebb ügyben legyen szükség egyhangú döntésre, hiszen ezt egyre nehezebb megvalósítani, ahogy szaporodnak a tagországok. Ennél jóval gyakorlatiasabb és közvetlenebb az egyes - főleg a nagy - tag- országoknak az a megfontolása, hogy bizonyos kérdésekben eleve elzárkóznak attól, hogy szembeszállhasson érdekeikkel a többségi akarat.

Mindezekből egy

bonyolult alkudozási helyzet

alakul ki, ahol szavazati súlyarányokat adnak cserébe vétóigényekért, lehetséges együttszavazási kombinációkat bizottsági helyekért. És az egészben az a legnagyobb képtelenség, hogy mindez a nemzeti vagy annak tekintett érdekek éppen hogy túlhaladni kívánt irracionális zavarosában zajlik. Németország felvetette, hogy nagyobb szavazati súlyt kér, mint a többiek, hiszen huszonkétmillióval több lakosa van, mint Nagy-Britanniának, és ez a szám több, mint az öt szavazattal rendelkező Hollandia lakosságáé. Ez eddig még érthető. Franciaország azzal válaszolt a felvetésre, hogy nem, erről szó nem lehet, az egész uniós együttlét alapelve a francia-német egyenlőség, még ha ezt nem is rögzíti sehol semmilyen dokumentum. Amikor aztán a huzavona középső szakaszában - úgy szombat magasságában - kiderült, hogy Németország elállt a szándékától, a belgák tiltakoztak dühödten amiatt, hogy a tervezet szerint egy szavazattal a náluk 50 százalékkal számosabb hollandok mögé kell rukkolniuk. Márpedig ha a nagyoknál nincs különbségtétel, akkor a kicsiknél sem lehet - hangzott a komolynak szánt érvelés. Aztán persze ki tudja, lehet, hogy Berlin már eleve magasról indította a licitet, legyen honnan engednie.

Hogy pontosan hogyan, milyen lépésekben zajlott - és zajlik javában még lapzártánk óráiban is - a cserebere, erről nemigen szivárogtak ki részletek. A portugál miniszterelnök egy francia köztes javaslatot

szervezeti államcsínynek

nevezett, holland kollégájának megjegyzéseit egyenesen nyomdafestéket nem tűrőnek minősítették a híradások - pedig valószínűleg az történt csupán, hogy egyetlen újságíró sem értette, mit beszél Wim Kok a maga érthetetlen nyelvén.

Még mielőtt erélyesebb szó érné a franciákat, akik az egész féléves előkészítő időszakban állítólag csak érdeket érvényesítettek ahelyett, hogy kompromisszumok keresésével töltötték volna a drága időt, vegyük figyelembe a konkrét párizsi körülményeket. Ezeknek pedig az a lényege, hogy hamarosan elnökválasztási ellenfélként áll egymással szemben a szocialista Jospin miniszterelnök és a gaulle-ista Chirac államfő. Egyikük sem mert olyan engedményeket még csak belengetni sem, amelyeket aztán a másik rögtön kihasználhatna belpolitikai pontszerzés céljából.

Ez a körülmény azonban egyszersmind rámutat az egész mostani huzavona egy meglehetősen elkedvetlenítő oldalára is. Arról van szó, hogy miközben a bizottság nem tudja komoly döntési fórummá kinőni magát, az Európai Parlament jogköreinek a szélesítése pedig távol áll az áttöréstől, minden, ami történik kormányközi, vagyis kormányok közötti, vagyis az európai vízióhoz képest egy emelettel lejjebb, ugyanakkor az európai - mint európai - állampolgárok feje fölött zajlik. Az alkuk kinek-kinek a saját érdekei körül, ezek összecsapásain keresztül folynak, amihez képest az érdemi uniós kérdések szinte elérhető messzeségben lebegnek. Nem csoda, hogy mindenki csak néz hülyén, amikor Joschka Fischer, a német külügyminiszter közvetlenül választandó európai elnökről beszél. Az sem kizárt persze, hogy tréfál csupán, vagy pedig valami ordas német sunyiságot leplez, amilyet Párizs rosszabb pillanataiban már akkor is sejteni vél, amikor Berlin a bővítést sürgeti.

De mindegy is, mire ez a cikk olvasót lát, már világos lesz, miről született döntés, és mi az. Elhúz mindenki haza, karácsony, pihi, kezdődhet az eredmények értelmezése, értékelése. Annyi biztos, hogy valamivel közelebb jut az EU a csatlakozni vágyók befogadásához, és amúgy sem az időpont a fontos, hanem az, hogy akkor, majd, valamikor minden minél simábban menjen.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.