Gustav Gressel, a bécsi Védelmi Akadémia kutatója úgy gondolja, hogy Európának nincs más választása, mint hogy felkészül egy nagy háborúra. A legrosszabb esetre kell készülni, nemcsak Ukrajna, de a saját érdekében is, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitungra hivatkozva az Index. Kétséges, hogy létrejön-e békemegállapodás, de ha így is lesz, a helyzet kedvez majd Moszkvának, mert a fegyverszünet révén újra tudja szervezni hadseregét. Főleg, ha megszűnnek a szankciók.
A fegyvernyugvás esélye nagyjából akkora, mint egy ötöslottóé. Az elmúlt 11 évben Moszkva még egyetlen egyezményt sem tartott be. A terve az, hogy saját elképzelései szerint alakítja a kontinenst és leigázza Ukrajnát. S most, hogy Washington kihátrál Kijev mögül, megvan a lehetősége erre, kész helyzetet teremthet. A Kreml megtalálta Donald Trump gyenge pontját azzal, hogy energiapartnerséget, vagyis gazdasági előnyöket kínál neki. Gressel szerint az amerikai elnök nem csupán szeszélyes és kiszámíthatatlan, de még gyáva is, aki azonnal visszakozik, amint kemény katonai ellenállásba ütközik. Szerinte Európának nincs más választása, mint növelni a haderejét és készülni a legrosszabbra.
Nem vázolt fel sokkal kedvezőbb jövőt Francis Fukuyama amerikai filozófus sem, aki szerint az Egyesült Államok Donald Trump alatt nem az izolacionizmust választja, hanem „aktívan csatlakozik a tekintélyelvű táborhoz, támogatja a világ jobboldali autoriterjeit Vlagyimir Putyintól Orbán Viktoron és [a salvadori] Nayib Bukelén át Narendra Modiig.” Milyen alapon mondhatnánk Oroszországnak és Kínának, hogy ne folytassák hódításaikat, amikor mi azzal vagyunk elfoglalva, hogy megpróbáljuk bekebelezni Panamát és Grönlandot, kérdezi. Fukuyama szerint az amerikaiak nem egy ilyen országot képzeltek el a választások előtt, arra pedig fel kell készülniük, hogy az országuk a felismerhetetlenségig átalakul majd.