A NATO és az EU keleti tagállamait tömörítő Bukaresti Kilencek (B9) csoportjának tagjai fontolgatják, hogy kizárják megbeszéléseikről Magyarországot – értesült több diplomáciai forrásból is a Financial Times hírlevele.
A B9-et 2015-ben alapította Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia – tehát azok a NATO- és EU-tagállamok, melyek 1991 előtt a szovjet blokkba tartoztak. A szervezet nem rendelkezik önálló intézményrendszerrel, inkább egy olyan fórum, melyen a tagok állam- és kormányfői, védelmi miniszterei és külügyminiszterei összehangolhatják biztonságpolitikai elképzeléseiket, ami különösen a 2014 óta állandónak mondható orosz fenyegetés miatt lett fontos.
A B9 elmúlt ülésein azonban Magyarország rendre megvétózta az Ukrajna támogatásáról és esetleges NATO-csatlakozási folyamat felgyorsításáról szóló állásfoglalásokat, a lap szerint pedig több ország képviselőinek elfogyott a türelme. Az utolsó lépés az volt, amikor a B9-ek kedden, Rigában kezdődő tanácskozásán a magyar fél megint megvétózott egy állásfoglalás-tervezetet, ami amúgy élvezte volna a többi nyolc tagállam támogatását.
„Valószínűleg ez volt az utolsó alkalom, hogy ebben a felállásban találkoztunk”
– nyilatkozta az egyik diplomata.
A szándékot még nem prezentálták, a litván elnöki hivatal szerint pedig a NATO és az Európai Unió érdeke, hogy Magyarországot ott tartsák a szervezetben.