Hadirokkantak harcolnak az orosz hadseregben

  • narancs.hu
  • 2025. február 22.

Külpol

Ukrán drónfelvételek és katonák beszámolói szerint visszaküldik a sebesülteket a frontra.

Mankókra támaszkodó, sebesült katonákat küld vissza a frontra az orosz hadsereg a CNN által megszerzett videók és tanúvallomások szerint, melyek oka szakértők szerint Moszkva egyre súlyosbodó létszámproblémája – írja a hvg.hu.

Az ukrán drónoperátorok és orosz katonák által közzétett, frontról származó felvételeken egyértelműen lábsérüléseket szenvedett, mankókat használó férfiak láthatók a harctéren, akiket több esetben ukrán drónok vesznek célba, miközben a járást segítő eszközökkel próbálnak elmenekülni.

„Az oroszok újrahasznosítják a sebesülteket” – mondta egy nyugati tisztviselő a CNN-nek azokról a videókról, amelyeken „mankókon járó katonákat tolnak vissza a sorba”.

A sebesült katonák bevetése annak a jele, hogy Moszkva a hadsereg létszámproblémáit szélesebb körű, általános mozgósítás nélkül kezeli, az ugyanis népszerűtlen lenne az orosz városi középosztály körében

– nyilatkozott egy névtelenséget kérő tisztviselő.

„Mi a fenét csinálnak velem, miért? Tegnap megműtöttek, a fenébe is!” – mondja katona a felvételen, amely a krasznodari területen található katonai kórház előtt készült. A sérült katonát bajtársai rángatják, miközben a kamera felé fordulva azt mondja: „Oroszország minden lakosához szólok, mindenkinek meg akarom mutatni, hogy mi történik az Orosz Föderáció fegyveres erőinek egyik érdemes katonájával”.

Egyes beszámolók szerint volt, akit agyi sérüléssel is visszaküldtek harcolni, másnak pedig bár eleinte csak fegyvertelen szolgálatot engedélyeztek az orvosok, mégis átvezényelték a frontra.

Volt olyan katona, aki arról beszélt a CNN-nek, hogy a katonai kórházakban nem távolítják el a testükbe került repeszeket, csak kenőccsel látják el a sebet, majd amikor az némileg begyógyult, kiengedik a kórházból. Ezután egy hónapot töltenek egy hadisérülteknek fenntartott bázison, amelyet nem hagyhatnak el, pár hét után pedig visszaküldik őket a háborúba.

Nyitóképünkön – amely illusztráció – orosz szerződéses katonák kiképzésen a dél-oroszországi Rosztov-na-Donu térségében 2024. október 4-én.

Fotó: MTI/EPA/Arkagyij Budnyickij

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.