Halálbüntetést kért a szaúdi ügyészség az újságíró-gyilkosság öt vádlottjára

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. november 16.

Külpol

A koronaherceget viszont kimosták a Hasogdzsi-ügyből.

A nyomozás és a halálbüntetést kérő vádemelések a meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi újságíró ügyében "a jó irányba tett első lépések" - mondta csütörtökön az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Heather Nauert.

Az amerikai külügyminisztérium szerint fontos, hogy a szaúdi nyomozás mindaddig folytatódjék, amíg a gyilkosságban érintett valamennyi személyt felelősségre nem vonják. Heather Nauert közölte: a külügyminisztérium továbbra is iparkodik "feltárni és elemezni a tényeket", igyekszik levonni a szükséges konzekvenciákat.

A szaúdi ügyészség csütörtökön jelentette be, hogy halálbüntetést kért öt vádlottra a Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolásának ügyében folyó büntetőperben. A vádirat szerint az öt férfi Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán méreginjekcióval meggyilkolta, majd feldarabolta a The Washington Post című amerikai lap szaúdi újságíróját, akinek testrészeit kivitték az épületből. A perben további tíz ember ül a vádlottak padján, viszont teljesen tisztára mosták a sivatagi királyság nagyhatalmú trónörökösét, Mohammed bin Szalmánt, holott nehéz elképzelni, hogy az akció az ő jóváhagyása nélkül történt.

Szaúdi tisztviselő: Csak meg akartuk győzni az ellenzéki újságírót, hogy jöjjön haza, de véletlenül megöltük

„Megpróbálták megakadályozni, hogy kiabáljon, de meghalt." Tegnap beszámoltunk róla, hogy Szaúd-Arábia két hét tagadás után elismerte: október 2-án az ország isztambuli konzulátusán halt meg Dzsamál Hasogdzsi, az abszolút monarchiát élesen bíráló újságíró, miután összetűzésbe került az ott tartózkodó személyek egy csoportjával. A Reutersnek névtelenül nyilatkozó szaúdi kormányzati tisztviselő most az ügy újabb részleteit tárta fel.

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma a gyilkosság miatt csütörtökön szankciókkal sújtott tizenhét szaúdi állampolgárt: a Hasogdzsi meggyilkolásával vádolt 15 fős csoport tagjait, Szaúd al-Kahtanit, a trónörökös volt tanácsadóját, valamint Mohamed al-Otaibit, Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulját. "Cselekedeteikért felelősségre kell vonni ezeket az embereket, akik megtámadták és brutálisan meggyilkolták az Egyesült Államokban élő és dolgozó újságírót" - állt Steven Mnuchin pénzügyminiszter közleményében. A tárcavezető azt is hangsúlyozta: "a szaúd-arábiai kormánynak megfelelő intézkedésekkel elejét kell vennie a másként gondolkodókkal és újságírókkal szembeni bárminemű támadásnak".

Heather Nauert külügyi szóvivő leszögezte: sem a külügyi állásfoglalást, sem a szankciók bejelentését nem egyeztették Rijáddal. A szóvivő egyúttal nem zárta ki újabb büntető intézkedések lehetőségét sem, attól függően, hogy a továbbiakban milyen tényekre derül fény.

Figyelmébe ajánljuk