Egyiptom eredményhirdetés után

Hol lesznek a katonák?

Külpol

A Muszlim Testvériség alapítója, Haszan al-Banná nyolcvan éve megmondta: a hatalomhoz vezető úton sok türelemre és a fokozatosság elvének betartására van szükség. A szunnita iszlamista szervezet kigondolója eredményes metódust hirdetett: utódai most a folyamatos üldöztetések ellenére is felértek a politikai hatalom csúcsaira.

A Muszlim Testvériség (MT) az év elején elsöprő győzelmet aratott az egyiptomi parlamenti választásokon, majd a május végén, illetve június 16-án és 17-én tartott választási fordulókban megszerezte a köztársasági elnöki széket is. Mindez talán egy iszlám színezetű köztársaság kezdete, de az országot 1952 óta irányító katonai elit lépései arra utalnak, hogy al-Banná víziói még mindig messze állnak a teljes megvalósulástól.

Már az eredményhirdetés is nyögvenyelősre sikeredett. Hetekig húzták a győztes megnevezését; a Tahrír téren újra tíz- és százezrek gyülekeztek, egyesek második forradalomról beszéltek. Az országot másfél éve ténylegesen irányító katonai vezetés (Fegyveres Erők Legfelsőbb Tanácsa, SCAF) feloszlatta a fél éve választott iszlamista többségű parlamentet, s helyzetbe hozta az általa kijelölt tagokból álló Alkotmányozó Tanácsot, továbbá felvetette az elnök jogkörének jelentős szűkítését. A külföld tiltakozott, az amerikai diplomácia is a győztes kihirdetését és a SCAF által ígért június végi hatalomátadást szorgalmazta. Már-már úgy tűnt, nyílt katonai hatalomátvétel következik, ám a múlt hét végén a választási bizottság végül eredményt hirdetett. Az ország első polgári múltú köztársasági elnöke Muhammad Murszí lett, a Muszlim Testvériség, illetve politikai formációja, a Szabadság és Igazságosság Párt jelöltje. A katonaság nem hivatalos favoritja, a Mubárak-éra utolsó miniszterelnöke, Ahmad Safíq extábornok vereséget szenvedett. Ekkor hatalmas iszlamista happening kezdődött a városokban, ahonnan már rég eltűntek a tavalyi utcai tüntetések világias, demokráciát és szabadságot követelő fiataljai, s a helyüket szakállas férfiak és fejkendős lányok, asszonyok foglalták el.

A két Egyiptom

A 61 éves Murszí életpályája tipikus a Muszlim Testvériség vezetőinek körében. Szegényparaszti származás, gyermekkori Korán-tanulmányok, mérnöki diploma Egyiptomban, posztgraduális tanulmányok az Egyesült Államokban, majd egyetemi karrier. A Muszlim Testvériségben 1977-től aktív, húsz éve a vezetői testület tagja. A 90-es évektől munkatársa a cionizmus- és Izrael-ellenes mozgalomnak, amelyben - pragmatikusan, a szent cél érdekében - együtt dolgozott nemzetiekkel és marxistákkal is. Többször megjárta a Mubárak-rezsim börtöneit, még a tavalyi tüntetések idején is letartóztatták. Az újonnan alakult Szabadság és Igazságosság Pártjának lett az elnöke; elnökké választásakor lemondott e posztról.

Az iszlamisták politikai győzelme gyakorlatilag teljes. Mindkét házban övék a parlamenti többség, övék az államfői poszt; de évtizedek óta ők irányítják a szakszervezeteket, és saját, az államival párhuzamos szociális intézményrendszert működtetnek. Ettől persze a külföldi félelmek csak tovább erősödtek. Izrael már az "arab tavasz" hajnalán iszlamista újjászületést vizionált, Simon Perez államfő iszlamista harapófogóról és a legfőbb arab szövetséges elvesztésével a béke megingásáról beszélt. De az iszlamisták elsöprő győzelme félelmet szül Jordániában és a polgárháborús Szíriában is, ahol az esetleges szunnita hatalomátvétel hasonló iszlamista előretörést jósol: ezt vetíti előre ottani erőik szervezettsége és Törökország aktív támogatása. A Nyugat egyelőre a demokratikus folyamatok kiteljesedését ünnepli - de kérdéses, milyen mértékben fog együttműködni az új egyiptomi vezetéssel. Ennek viszont szüksége lesz partnerekre.

A Testvériség jelöltje Felső-, azaz Dél-Egyiptomban aratott, míg a katonai apparátus embere az ország északi részén, a Nílus-delta tartományaiban szerzett többséget. E területi megosztottság mögött mély társadalmi törésvonal húzódik. Felső-Egyiptomot, azaz a keskeny Nílus-völgyet az ország leginkább hagyománytisztelő csoportjai lakják. A konzervatív gondolkodás fellegvára, az Aszjúti Egyetem a Testvériség középvezetőinek és szellemi holdudvarának képzési bázisa. A Nílus-völgy a fővároshoz és az északi területekhez mért gazdasági elmaradottsága ugyancsak erősítette az iszlamista jelöltet. E vidékeken elhanyagolható az ipar, s a hagyományos mezőgazdaságnak 9-12 havonta egymillió fővel növekedő országos népességet kell(ene) ellátnia. A Mubárak-éra utolsó éveiben megnőtt a lakásépítési beruházások száma ezen a vidéken - a mezőgazdasági termőterületek kárára, s e komoly érdeksérelem csak tovább tolta a helyi parasztságot a konzervatívok felé. Murszí a termőterületek védelmét ígérte - az elnökválasztáskor a régi rendszer emberének, Safíqnak így esélye sem maradt.

A Delta-vidék lakossága más történelmi, társadalmi tapasztalatokkal bír. A Mubárak-éra azóta feloszlatott kormánypártjának itt volt a legerősebb társadalmi támogatottsága, s innen származott a rezsimet támogató üzletemberek legtöbbje is. Al-Manúfíja és al-Sarqíja tartományok adják hagyományosan a legtöbb katonai és titkosszolgálati vezetőt. E tábornoki, főtiszti családok nagy tekintélyt élveznek a helyi társadalomban, amely így kedvezményezettje volt a hatvanévnyi katonai uralomnak. A választáson Safíq és a változatlanság (értelmezésükben: a stabilitás) mellett álltak ki. De a katonák jelöltje mellett tették le voksukat az észak-egyiptomi falvak fellahjai is. Egyrészt mert erősen kötődnek a főtiszti családokhoz, másrészt a "forradalom" napjaiban a kaotikus biztonsági helyzetet kihasználva sok helyen termőföldet sajátítottak ki ingatlanépítésre. A gazdaság és a politika megtisztításának jelszavával kampányoló Testvériség ezen akciók felülvizsgálatát ígérte, elfordítva ezzel a parasztokat az iszlamista jelölttől.

E regionális kihívásokat feltétlenül orvosolni kell; kérdéses azonban, hogy Murszí politikai hatalma meddig terjed majd. Hiszen az eddigi elnöki köztársaság továbbélése bizonytalan. A katonai tanács az új elnök beiktatásakor hivatalosan átadja a hatalmat, de máris megtette az elnöki - sőt, a parlamenti - hatalom korlátozására szánt lépéseit. A új alkotmány kidolgozására létrehozott testületet a SCAF saját embereivel töltötte fel. Az ő feladatuk lesz az új politikai struktúra végleges formába öntése. A tábornokok - meg a perifériára szorult, valós társadalmi támogatottsággal nem rendelkező liberális csoportok - már megpedzették, hogy az elnöki posztot egyfajta tiszteletbeli pozícióvá kéne alakítani, s erősíteni a parlament szerepét. Csakhogy a parlament felügyelete, szükség esetén feloszlatása a katonai apparátus kezében maradna. Mind a szekuláris, mind az iszlamista sajtó "második köztársaságról" beszél - ám mást és mást értenek ez alatt. A szekularizmus hívei korlátozott hatalmú elnököt és az erős parlament által ellenőrzött miniszterelnököt látnának szívesen; az erőszakszervezetek eszerint a politikai struktúra végső őreiként vigyáznának a háttérben. Az iszlamisták viszont a majdani iszlám köztársaság csíráit fedezik fel az új rendben: az erős iszlamista elnök és parlament oltalma alatt az erőszakszervezetek iszlamizálásába fognának.

Dzsinn, dzsinn

Azonban ha a katonai apparátus szűkíteni próbálná a lakosság nagy többségének támogatását élvező, mérsékelt iszlamisták mozgásterét, ez súlyos következményekkel járhat a mérsékelt mozgalomban, de az egész iszlamista politikában is. Mindenekelőtt radikalizálhatja magát a Testvériséget. A vezetőségében fellelhető irányzatok közül most az ún. "negyedik generáció" a hangadó. 'k a politikai életben való teljes részvételt, az alapító Haszan al-Banná által harmadik lépésnek tekintett hatalommegragadást szorgalmazzák. Ám ha a tényleges hatalom katonai őrei megakadályozzák ezt, az "első" és "harmadik generációs" vezetők aktivizálódhatnak, akik nem kérnek abból a korlátozott hatalomgyakorlásból, amelyhez a politika kompromisszumai jelentik a belépőt. Az általuk szorgalmazott visszahúzódás radikalizálódást hozhat: ragaszkodnának a katonai védőernyő teljes felszámolásához - akár erőszak árán is. De a radikalizálódás nem csak belülről fenyegeti a Testvériséget. Ha egy ekkora választási győzelem után sem tudja érvényesíteni hatalmát, s kipróbálni magát valódi vezető erőként, megerősödhet a másik, szélsőségesebb irányzat - a szalafitáké. A Núr (Fény) Párt egynegyedes választói támogatottsága már önmagában meglepetés; de a Testvériség kudarca sokakat tolhat a táborukba. A radikális iszlamisták szemében a Mubárak-rendszerrel kötött kompromisszumaik miatt a Testvériség homlokán már amúgy is ott a kollaboráció bélyege.

A szkeptikusok szerint mindez, az agg diktátor elleni puccstól egészen az elnökválasztásig csak a katonai vezetés által irányított színjáték, melynek célja az évtizedek során felhalmozódott társadalmi feszültség csökkentése. A szekuláris irányultságú al-Ahrám napilapban olvasói levelek tucatjai szólnak keserűen a demokratikus átalakulásnak meghirdetett egyiptomi "arab tavasz"-ról. A pesszimisták úgy látják: a katonai apparátus a saját érdekei szerint nyitogatja a szelepeket a társadalmi feszültségekkel rotyogó kuktán, de a tűzhelyhez esze ágában sincs odaengedni mást; különösen nem az iszlamistákat. Az optimistább verzió hívei szerint a hadsereg belátta, hogy mára elfogyott a szekuláris politikai pártok társadalmi támogatottsága, amit a nasszeri idők szocialisztikus, újraosztó, az alsóbb rétegeknek is valamelyes szociális biztonságot nyújtó rendszere alapozott meg. A globalizáció meg a népességnövekedés kihívásaira az egyre korruptabb establishment már nem tudott választ adni, így a katonai vezetés lecserélte. Ám valószínűtlen, hogy a több mint fél évszázada az állam őre szerepére szocializálódott hadsereg feladná ambícióit.

Az iszlám országok társadalmi, politikai reformja az évszázados tapasztalat szerint csak a reiszlamizáció révén történhet meg. Ez zajlik a térségben most is - és csak abban reménykedhetünk, hogy a palackból a demokratikus iszlamizmus szelleme szabadult ki, és nem a radikálisok kísértetjárása kezdődött el.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.