Ismét Magyarország lesz a téma az Európai Parlamentben
ep_ensz_2.jpg

Ismét Magyarország lesz a téma az Európai Parlamentben

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. május 5.

Külpol

A Fidesz pártcsaládja is támogatja, hogy legyen vita a magyar veszélyhelyzeti intézkedésekről. Orbán álhírterjesztéssel vádolja a Néppártot.

Jövő héten újra Magyarország lesz a téma az Európai Parlament plenáris ülésén, írja a Népszava. A téma a magyar kormánynak korlátlan hatalmat adó felhatalmazási törvényről és veszélyhelyzeti intézkedésekről vitáznak majd a képviselők.

A vitát a Zöldek indítványozták, és csatlakoztak a szocialisták és a szélsőbaloldaliak. A három frakció azt szerette volna, ha állásfoglalás is készül, ezt azonban a kereszténydemokraták és a liberálisok elutasították. A téma napirendre tűzését viszont a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt is támogatta.

Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament jelentéstevője egy keddi sajtóbeszélgetésen azt mondta, hogy tudományos szakértők elemzése alapján az uniós ellenőrző és végrehajtó testület igenis találhatna fogást a magyar törvényeken. A francia EP-képviselő szerint az Európai Bizottság jogi szolgálata konzervatívan és szűken értelmezi az uniós jogot. A magyar Országgyűlés által elfogadott veszélyhelyzeti törvény az egyetlen európai jogszabály, amely nem szab határidőt a rendkívüli intézkedésekre, mondta. Érthetetlennek nevezte azt is, hogy a bizottsági jogászok ezt az uniós joggal összeegyeztethetőnek értékelték. A képviselő szerint az Európai Parlament feladata, hogy politikai nyomást gyakoroljon az Európai Bizottságra és az EU Tanácsra, hogy határozottan lépjenek fel az uniós értékek megsértőivel szemben. Legyen legalább egy intézmény, amely világosan és hangosan kimondja: ami Magyarországon történik, arra sehol másutt nincs példa – mondta Gwendoline Delbos-Corfield.

Abban, hogy a Néppárt is támogatja a vitát szerepe lehet annak is, hogy Orbán Viktor levelet küldött az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó valamennyi párt elnökének.

Orbán értékelése szerint az elmúlt hetekben egy Magyarország ellen zajló "példátlan támadás és dezinformációs kampány tanúi lehettünk. Akkor, amikor világszerte a koronavírus-járvány elleni eredményes fellépésért küzdünk, amikor emberéletek forognak kockán, egy valós alap nélküli, koordinált támadást indítottak ellenünk. Engem és országomat már korábban is támadtak igazságtalanul, részrehajló ideológiai propaganda alapján, de a mostani volt a legaljasabb és legcinikusabb, amit tapasztaltam. Szándékosan figyelmen kívül hagyták, hogy egy olyan kormányt vettek célkeresztbe, amely épp emberéletek mentésén fáradozik"

Orbán álhírek terjesztésével vádolta nem csak az Európai Néppárt tagjait, de Donald Tusk néppárti elnököt is, összehangolt politikai támadásnak értékelve a magyar szabályozást ért kritikákat.

A Fidesz elnöke felidézte: az Európai Parlament április 17-én határozatban ítélte el Magyarországot. "Azzal, hogy egyes hazugságokat a határozat szövegébe foglaltak, az európai parlamenti képviselők nevetség tárgyává tették magukat és intézményüket is. Az Európai Parlament archívumai örökké őrizni fogják ezeket" - jegyezte meg Orbán Viktor.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.