Kamala Harrisre akar szavazni a százéves Carter

  • narancs.hu
  • 2024. október 1.

Külpol

A hospice-ellátásban részesülő egykori amerikai elnök szeretné megérni november ötödikét.

Kedden ünnepli százéves születésnapját Jimmy Carter, az Amerikai Egyesült Államok 39. elnöke.

A demokrata politikust 1977. január 20-án iktatták be hivatalába, másnap  elnöki kegyelmet adott mindenkinek, akit amiatt büntettek, mert megtagadta a katonai szolgálatot a vietnámi háború alatt. Ahogy a Telex írja, Carter elnöksége idején az Egyesült Államok megállapodott Panamával a Panama-csatorna ügyében, rendeződött az ország viszonya Kínával, úgy, hogy Tajvannal is kapcsolatban maradt, és ekkor adta vissza az Egyesült Államok a szent koronát a koronázási ékszerekkel együtt Magyarországnak. A döntést szenátorként Joe Biden ismertette Budapesten. Carter legfontosabb külpolitikai sikerének a Camp David-i egyezményt tartják. Közbenjárására 1978-ban Anvar Szadat egyiptomi elnök és Menáhém Begín izraeli miniszterelnök megegyezett, hogy Izrael kivonul a Sínai-félszigetről, Egyiptom pedig az arab országok közt elsőként elismeri a zsidó államot. 

Carter 1980-ban veszített Ronald Reagannel szemben, ebben közrejátszott az iráni túszdráma és a gazdaságpolitikai sikertelenség is. Ám ezután is aktív közéleti szereplő maradt, többek között a Habitat for Humanity szervezetnél, amely házat épít rászoruló családoknak. Nobel-békedíjat is kapott. Másfél évvel ezelőtt közzétették, hogy hospice-ellátásban részesül.

Születésnapja alkalmából szülővárosában, a hatszáz lakosú Plainsben koncertet adtak. Az évforduló kapcsán egyik unokája, Jason Carter azt nyilatkozta, hogy Jimmy Carter egészségi állapota megromlott, de érdeklődik a világ dolgai iránt. Szeretné megérni a november 5-i elnökválasztást, amelyen szavazni akar Kamala Harrisre, a demokraták jelöltjére. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.