Kedden ünnepli százéves születésnapját Jimmy Carter, az Amerikai Egyesült Államok 39. elnöke.
A demokrata politikust 1977. január 20-án iktatták be hivatalába, másnap elnöki kegyelmet adott mindenkinek, akit amiatt büntettek, mert megtagadta a katonai szolgálatot a vietnámi háború alatt. Ahogy a Telex írja, Carter elnöksége idején az Egyesült Államok megállapodott Panamával a Panama-csatorna ügyében, rendeződött az ország viszonya Kínával, úgy, hogy Tajvannal is kapcsolatban maradt, és ekkor adta vissza az Egyesült Államok a szent koronát a koronázási ékszerekkel együtt Magyarországnak. A döntést szenátorként Joe Biden ismertette Budapesten. Carter legfontosabb külpolitikai sikerének a Camp David-i egyezményt tartják. Közbenjárására 1978-ban Anvar Szadat egyiptomi elnök és Menáhém Begín izraeli miniszterelnök megegyezett, hogy Izrael kivonul a Sínai-félszigetről, Egyiptom pedig az arab országok közt elsőként elismeri a zsidó államot.
Carter 1980-ban veszített Ronald Reagannel szemben, ebben közrejátszott az iráni túszdráma és a gazdaságpolitikai sikertelenség is. Ám ezután is aktív közéleti szereplő maradt, többek között a Habitat for Humanity szervezetnél, amely házat épít rászoruló családoknak. Nobel-békedíjat is kapott. Másfél évvel ezelőtt közzétették, hogy hospice-ellátásban részesül.
Születésnapja alkalmából szülővárosában, a hatszáz lakosú Plainsben koncertet adtak. Az évforduló kapcsán egyik unokája, Jason Carter azt nyilatkozta, hogy Jimmy Carter egészségi állapota megromlott, de érdeklődik a világ dolgai iránt. Szeretné megérni a november 5-i elnökválasztást, amelyen szavazni akar Kamala Harrisre, a demokraták jelöltjére.