Így áll most a Huawei-ügy

Kínai nagy fül

Külpol

Milyen vádakkal néz szembe és mivel védekezik a kínai óriáscég? Egy régi-új fejezet a kínai–amerikai kereskedelmi háborúban.

Meng Van-csout, a Huawei kínai mobilkommunikációs cég pénzügyi igazgatóját, a cég alapítójának lányát amerikai kérésre a kanadai hatóságok tartóztatták le 2018-ban a vancouveri reptéren. A vád szerint a Huawei megszegte az Iránnal szemben hozott amerikai embargót. Ehhez jött még később a banki és pénzügyi csalás, illetve a műszaki és kereskedelmi titkok ellopásának vádja is. Ha mindent rábizonyítanak, Meng akár harminc évet is kaphat, ami mindenképpen kínos lenne a vállalatnak. Washington természetesen kérte Kanadától az igazgató kiadását, ami ellen az ügyvédei úgy próbáltak védekezni, hogy az embargó megszegése – ami miatt letartóztatták – Kanadában nem számít bűncselekménynek. Ráadásul a védelem szerint Menget előbb hosszan kihallgatták, majd csak három órával később közölték vele, hogy letartóztatják.

Idén február 13-án az Egyesült Államok új vádiratot adott ki az ügyben, abban a Huawei, két leányvállalata és Meng Van-csou a gyanúsított. Új elem a hosszú ideje tartó ipari kémkedés vádjában, hogy immár nem csak magát a céget, hanem személyesen a pénzügyi igazgatót is gyanúsítják.

 

Feltörték

Az utóbbi tíz-húsz év során a készülékgyártók névsora átalakult – a mobilhasználóknak mégis az tűnt fel elsősorban, hogy immár nincsenek Nokia vagy Ericsson készülékek, lehet viszont Kínában gyártott és tervezett Ulefone és Doogee telefonokat vásárolni. És átrendeződött a mobilos infrastruktúrához szükséges berendezéseket gyártó cégek térképe is. A Huawei a világ egyik legnagyobb mobilos cégévé vált, természetesen mások rovására.

A legrosszabbul a kanadai Nortel járt, amely 2009 óta a csőd szélén táncolt, és 2017-re teljesen meg is szűnt. A cég számos bajának egyike az volt, hogy egy belső nyomozás szerint 2004-ben a rendszerét ismeretlen kínai támadók törték fel, és talicskával hordták ki az üzleti titkokat. Brian Shields vezető IT-biztonsági tanácsadó szerint a Nortel feltöréséből a Huawei és a szintén kínai és ugyancsak telekommunikációs berendezéseket gyártó ZTE profitáltak. A Nortel csődje után a Huawei számos kanadai mérnököt csábított magához. A kínai versenytársak aknamunkája miatt panaszkodó egykori nortelesek narratíváját erősíti az idén februárban kiadott amerikai vádirat is. Ebben antennatechnológia, robottechnológia, szoftverkódok és egyéb információk ellopásával vádolják meg a Huaweit és Meng Van-csout.

Míg a Nortel csődbe ment, a kínai állam erős támogatását élvező Huawei egyre több nemzetközi szerződést nyert el. A mobiltechnológia fejlődése, a mobilinternet elterjedése nagy bizniszt teremtett az infrastruktúrában érdekelt cégeknek. Előbb a 2G-s hálózatokat kellett 3G-sre fejleszteni, majd jött a 4G, és most már az 5G bevezetését tervezgetik. A jelenlegi konfliktus egyik nagy kérdése, hogy lehet-e megbízható, megvédhető hálózatot építeni a Huawei eszközeiből? A hivatalosan kimondatlan amerikai válasz szerint: nem.

 

Hátsó kapu

A Huawei ügyvédei 2020 februárjára azt is előásták, hogy épp az Irán elleni szankciókat szintén megszegő, a Huaweinek pénzügyi segítséget nyújtó HSBC bank tanúskodik a cég elleni perben. Az alku egyszerű, állítják az ügyvédek: az amerikai kormány „beleegyezett, hogy eltekint a HSBC folytatólagos rosszhiszemű cselekményeitől, letéve a bank megbüntetéséről, az igazgatóinak bíróság elé állításától vagy akár a fokozott megfigyelés idejének meghosszabbításától” – idézi a Reuters a beadványt.

Az amerikai ügyészség azonban nem csak ezt próbálta ütőkártyaként felhasználni. Azt is megszellőztették, hogy a Huawei birtokában volt olyan információknak, amelyek révén a cég eszközeivel épített 4G-s hálózatokba be lehetett hatolni. Az ilyen tudásokat és kódokat hátsó ajtónak hívják.

Nem először merül fel, hogy egy-egy cég ajtót hagy a titkosszolgálatoknak (és a hackereknek) a rendszerében. A független biztonsági kutatók egybehangzóan elítélik ezt a gyakorlatot, hiszen nincs garancia arra, hogy csak jó szándékú, a kormány szolgálatában álló szakemberek használják ezeket. A szándékosan meghagyott hibát bármikor megtalálhatja egy rosszindulatú támadó is. Ez ellen véd, ha végponti titkosítást alkalmaznak minden érzékeny adat esetén – de ettől még erőteljesen ellenjavallt, hogy bárki ki-be járhasson a mobilszolgáltató hálózatába. Ráadásul nemcsak a kommunikáció tartalma hordoz információt, hanem az úgynevezett metaadatok is. Tehát az is, hogy kik, mikor, milyen gyakorisággal kommunikálnak.

Az amerikai érvelés szerint a Huawei – kínai vállalat lévén – amerikai nemzetbiztonsági szempontból megbízhatatlan, ráadásul a kínai állam nagy erőkkel dotálja működését. Azt még a kínai állami politikához többnyire igazodó South China Morning Post is elismeri, hogy Peking 75 milliárd dollárral támogatta meg az elmúlt negyedszázadban a Huaweit.

Arról pedig nem, vagy csak nagyon alapos vizsgálatok után lehetne meggyőződni, hogy a cég termékei tartalmaznak-e olyan hátsó kaput, amely a kínai titkosszolgálat számára egyszerűvé teszi a behatolást. Mindenesetre Robert O’Brien amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a The Wall Street Journal szerint azt nyilatkozta, az Egyesült Államoknak bizonyítéka van arról, hogy a Huawei-eszközök hátsó kaput tartalmaznak. E bizonyíték felmutatása még hátravan.

A másik fenyegetés is azon alapul, hogy bele lehet-e nyúlni távolról a rendszerbe. Hatalmas káoszt okozhat, ha egy támadó egyszerűen lekapcsolja a mobilhálózatot. A következményeket könnyű belátni, hiszen a mobilhálózatok létezése teszi lehetővé a flottakövetők vagy az okosabb városokhoz használt szenzorok működését is. Az érzékelők, GPS-ek maguk küldik be az adatokat, hálózati kapcsolat nélkül a mérés lehetetlen lenne. A modern gazdaság egyik gerince a mobilnet. A hálózat blokkolása kiberháborús csapásnak számítana, nem is kicsinek.

Az amerikaiak vádjaival azonban nem mindenki ért egyet, a brit titkosszolgálat például kezelhető méretű kockázatnak érzi a Huawei eszközeit. Egyelőre nem is mondtak le arról, hogy a cég berendezéseit is felhasználva épüljön ki a brit 5G-s hálózat. Németország szintén elzárkózott a Huawei kitiltásától. Angela Merkel januárban arról beszélt, hogy késleltetné és megdrágítaná az 5G-s hálózat bevezetését, ha akár csak egy gyártót is kitiltanának a versenyből. A vita a hétköznapi felhasználók feje felett zajlik.

A Huawei-ügy értelmezését ugyanakkor egy múltból előbukkant sztori is nehezíti. 2020 februárjában a The Washington Post rántotta le a leplet arról, hogy a svájci székhellyel működő Crypto AG nevű cég nem annyira független, mint amennyire azt az ügyfelei hitték.

 

Kísért a múlt

Az 1952-ben alapított svájci cég előbb titkosító berendezéseket, később titkosító szoftvereket szállított szerte a világba. Az amerikai lap és a német ZDF tévécsatorna nyomozása arra derített fényt, hogy a vállalat az 1970-es évek óta a CIA és a német szövetségi hírszerző szolgálat, a BND tulajdonában volt. Ez pedig lehetővé tette, hogy meggyengítsék a Crypto AG termékeibe épített titkosító algoritmusokat, beleszóljanak a cég üzleti ügyeibe, és lehallgassák az ügyfeleket. Mintha a mesebeli három kismalac a farkastól vett volna biztonsági zárat a háza ajtajára.

Bár Moszkva és Peking soha nem volt a Crypto AG ügyfele, jól értesült harmadik felektől így is rendkívüli mennyiségű információt szereztek be az amerikai és a német hírszerzők. A németek végül az 1990-es években kihátráltak az üzletből, a CIA azonban egészen 2018-ig folyatta. Ekkorra oly mértékben elterjedt a nyílt forrású online titkosítás, hogy már nem érte meg fenntartani a svájci céget.

A Huawei elleni vádak természetesen elválaszthatatlanok a geopolitikai szempontoktól. A Crypto AG leleplezése után még kézenfekvőbb egyetlen és meglehetősen cinikus pontjára redukálni az ügyet: azt akarjuk, hogy a kínaiak, vagy azt, hogy az amerikaiak (és szövetségeseik) hallgassanak le bennünket? Mindehhez vegyük hozzá, hogy a Crypto AG alkalmazottai nem voltak kémek, nem is tudták, hogy kik a tulajdonosaik.

Meng Van-csou kiadatási ügye csendben zajlik majd tovább, akárcsak a kölcsönös vádaskodás a kínai–amerikai kereskedelmi háborúban. Ennek hullámai pedig Európára is átterjednek. Nehéz lesz megindokolni a piacvezető eszközgyártó kitiltását az 5G-s tenderekből, miközben az amerikaiak felvetette nemzetbiztonsági aggályokat sem lehet félvállról venni. A kérdés azonban nem csak a mobilhálózati fejlesztésekre vonatkozik, hiszen a Huawei jelentős chip- és készülékgyártó, a technológiai óriáscégek egyike. A koronavírus okozta termeléskiesés mára már kiszámíthatatlanná tette a világ ellátási láncait, a Huawei-ügy folytatása tovább színezheti a helyzetet.

Kínos magyarázkodás

 

A Huawei március elején egy közel hétperces videóban igyekezett maga mellé állítani az amerikaiakat. A videóban szó van a legális lehallgatás lehetőségéről (amelynek beépítését minden szállítótól elvárják az amerikaiak), és az eszközök távoli menedzselését lehetővé tévő hozzáférésekről is. A dolog szépséghibája, hogy ezekkel eddig sem volt baja senkinek. Persze továbbra is fennáll annak a lehetősége, hogy a Huawei nem szállít rosszindulatú hátsó ajtókkal rendelkező termékeket (az európai kormányok nem is félnek a cég eszközeitől), de a videó gyanús magyarázkodásnak, rossz kommunikációs lépésnek bizonyult.

 

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.