Kulturális hírek

  • 2004. október 7.

Külpol

FRANKFURTI KÖNYVVÁSÁR 111 ország közel 6500 kiadója és cége mutatja be 350 ezer címet meghaladó kínálatát és ajánlja szolgáltatásait az október 6-tól 10-ig tartó 56. Frankfurti Nemzetközi Könyvvásáron, melynek idei fõvendége az arab világ.
Ez már önmagában valószínûsíti, hogy a rendezvényen, ahol az utóbbi években a médiaszemélyiségek "szenzációs" könyvei felé terelõdött a figyelem, nagyobb hangsúlyt kapjon a politikum. Az arab fókuszpont nemcsak a kultúrák közötti párbeszédre és kevéssé ismert szerzõk felfedezésére teremt alkalmat, hanem olyan kérdések megvitatására is, mint például a szólásszabadság és a cenzúra, az emberi jogok helyzete vagy a nõi egyenjogúság és egyáltalán a modernizáció lehetõségei az arab világban. Az Arab Pavilon nyitóelõadásán Hans Küng svájci teológus és Ahmad Kamal Abu al-Majd egyiptomi jogtudós beszél arról, hogy mit jelentenek korunk kihívásai az iszlám számára. Több mint ötven új kötetben jelennek meg a vásár idejére arab szerzõk mûvei németül. Kétszáznál több arab író, mûvész és politikus érkezik Frankfurtba - az Arab Liga tagállamai közül csak Líbia, Marokkó, Algéria, Kuvait és Irak nem vesz részt hivatalosan, de egyes szerzõk ezen országokból is jelen lesznek.

A nyitányhoz idõzítve bejelentették: a jövõ évi Berlinalén a nemzetközi filmfesztivál és a frankfurti könyvvásár közös fórumot rendez a filmes és a könyves világ, a szerzõk, az irodalmi és filmes ügynökök találkozásának elõsegítésére.

õSZI FESZTIVÁL Október 15-24. között huszonkét helyszínen több mint nyolcvan programot kínál a Budapesti 'szi Fesztivál. A részletes mûsor a www.fesztivalvaros.hu címen elérhetõ, itt röviden csak annyit, hogy a tavaly meghirdetett köztéri szoborpályázat hét legjobbnak ítélt terve most, ideiglenesen megvalósul, tessék figyelni a Batthyány, a Deák, a Nyugati, a Blaha Lujza, a Kálvin, a Moszkva teret és a Ferenciek terét. Új elõadással jelentkezik Pintér Béla Társulata (A Sütemények királynõje) és a Krétakör (Térey János: A Nibelung lakópark, Mundruczó Kornél rendezésében), ütõhangszeres fesztivált gründolt az Amadinda, folyóiratok randevúznak a Ráday utcában, s mind e közben egész október az Építészet hónapja is, az Octogon szervezésében.n A KIS VARS" DÍJA Havas Bálint és Gálik András, azaz a Kis Varsó nyerte az idei hágai szabadtéri szoborpályázat fõdíját: képünkön látható alkotásuk, a Deserted Memorial (Elhagyatott emlékmû) a zsûri értékelése szerint "összekapcsol régit és újat, elmereng a (politikai) hírnév és a (kulturális) pusztulás fölött, és arra készteti közönségét, hogy a melankóliát és a diplomatikus gondolatokat elválasztó vonal törékenységérõl elmélkedjen". A pályázatra tizenkét mûvész kapott meghívást, két holland kivételével mindannyian új EU-tagállamokból valók.

A MÛCSARNOK HÁROMSZOR Három kiállítással várja e héttõl közönségét a Mûcsarnok: Lugossy Mária Jégkorszak címmel nagyméretû gránitszobrokat, Záborszky Gábor Az akvarellfestõ álma címmel rendhagyó technikával készített képeket mutat be (papírmasszát öntött akvarelljeire), a harmadik tárlaton pedig Szappanopera címmel a mindennapi médiafogyasztással kapcsolatos, illetve az elektronikus média kritikáját megfogalmazó alkotásokat állít ki több mint húsz mûvész.

MEGHALT RICHARD AVEDON A 81 éves korában elhunyt amerikai fotográfus a második világháború utáni évtizedek egyik legnagyobb hatású életmûvét hagyta maga után. Munka közben érte a halálát okozó agyvérzés: egy, a demokráciáról szóló fotóesszén dolgozott a New Yorker számára. Noha nem készült el vele teljesen, a magazin publikálja munkáját. Richard Avedont elsõsorban portré- és divatfotói tették ismertté - olyannyira, hogy a Fred Astaire és Audrey Hepburn fõszereplésével forgatott Funny Face címû, 1957-es film sztorija az õ élettörténetén alapul (önéletrajza egyébként An Autobiography: Richard Avedon címmel jelent meg 1993-ban; korai divatfotóira hatást gyakorolt a magyar származású Martin Munkácsi munkássága). 1945-1965 között a Harper's Bazaar, majd 1990-ig a Vogue munkatársa volt, a New Yorkernek 1992-tõl dolgozott. Kora legismertebb arcai szinte kivétel nélkül belenéztek az õ kamerájába is (Bardot, Cousteau, Warhol, Chaplin, Monroe, Capote, Eisenhower stb. - vagy épp a kígyó simogatta Nastassja Kinski), de nemcsak a sztárok világát örökítette meg, hanem a vietnami háború vagy az amerikai polgárjogi mozgalmak pillanatait is.

MORZE

SAN SEBASTIAN Bahman Ghobadi iráni-iraki koprodukciója (Lakposhtha h‰m parvaz mikonand - A teknõcök tudnak repülni) nyerte a San Sebastian-i Filmfesztivál fõ-díjának számító Arany Kagylót. Az amatõr szereplõkkel, kurd nyelven forgatott, megindító történet négy kisgyerek sorsán keresztül beszél Irak tragikus jelenérõl.

BART"K SZOBRA LONDONBAN A Magyar Magic rendezvénysorozathoz idõzítve Londonban, a South-Kensington metróállomás közelében felállították Bartók Béla szobrát: Budapest, Párizs és Brüsszel után ez a negyedik európai fõváros, ahol Varga Imre alkotása emlékeztet a zeneszerzõre.

MOMUS Szavaztak a Café Momus komolyzenei portál (www.momus.hu) olvasói: véleményük szerint az elõzõ szezonban Kovalik Balázs rendezõ tette a legtöbbet a hazai zenei életért, a magyar zenei életre legnagyobb hatást gyakorló esemény a Jenufa operaházi bemutatója volt, az év kiadványa a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Bartók-lemeze lett, míg az év negatív eseményéért járó díjat a Lohengrin bemutatójának fogadtatása érdemelte ki.

LENNON AKTÁI ÉS GYILKOSA Egy szövetségi bíró ítélete szerint az FBI-nak ki kell adnia bizonyos, eddig visszatartott dossziékat Jonathan Wiener kaliforniai professzornak, aki röviddel John Lennon meggyilkolása (1980) után kezdte kérvényezni a zenészrõl gyûjtött nemzetbiztonsági információkat. Korábban kétszáz oldalnyit nagy nehezen meg is kapott, könyvet is írt belõlük (Gimme Some Truth: The John Lennon FBI File). Véleménye szerint az eddig visszatartott akták az MI5 brit titkosszolgálat által gyûjtött adatokat tartalmazzák.

New Yorkban e héten tárgyalják Mark David Chapman szabadlábra helyezési kérelmét: Lennon most 49 éves gyilkosát 20 évtõl életfogytig terjedõ szabadságvesztésre ítélték, 24 évet már leült. Hasonló kérvényét 2000-ben és 2002-ben elutasították.

HANDKE-õSBEMUTAT" Untertagblues. Ein Stationendrama címmel mutatta be a Berliner Ensemble Claus Peymann rendezésében Peter Handke új színdarabját, melyben a fõszereplõ, Michael Maertens majd két órán keresztül zúdítja szidalmait a metró utasaira. A nagy sikerû elõadás Handke 1966-os szerzõi debütálását idézte fel: akkor a Közönséggyalázással keltett feltûnést.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.