n IRODALOM A Debt of Honour című, 1994-ben megjelent regényében Tom Clancy, a Vadászat a Vörös Októberre szerzője washingtoni katasztrófát írt le: egy japán pilóta a Capitoliumba vezette Boeing-747-es gépét, ahol az elnök épp beszédet tart a szenátus és a képviselőház tagjai előtt, a legfelsőbb bíróság és a kormány jelenlétében. A regénybeli pilóta bosszúból cselekszik: a második világháborúban családtagjai a Csendes-óceánba fojtották magukat, nehogy amerikai hadifogságba essenek. A levegőben úgy tett, mintha tűz ütött volna ki a motorban, s ezért leszállási engedélyt kapott a Washingtonhoz közeli Andrews légi támaszponton. Azonban a Capitolium felé vette az irányt, aminek egyik őre ugyan vállról indítható rakétával eltalálta a repülőt, de már későn.
n ZENE A terrortámadás miatt elhalasztották a Latin Grammy-díjak ceremóniáját, amelyet egyébként Castro-ellenes demonstrációtól tartva, biztonsági okból Miami helyett Los Angelesben rendeztek volna. Ugyanitt elmaradt Madonna koncertje is.
Néhány órával a katasztrófa után az antikapitalista szövegeket megszólaltató, Coup nevű, San Franciscó-i hip-hop zenekar eltüntette site-járól a felrobbanó World Trade Centert ábrázoló képet, amely Party Music című albumuk címlapjához készült még szeptember 11. előtt. A 5 Million Ways to Kill a CEO (5 millió mód egy vezérigazgató meggyilkolására) című számot is tartalmazó lemez megjelenése novemberben várható - addig változtathatnak a borítón. (A kép egyébként körözni kezdett az interneten.)
A Dream Theater Live Scenes From NY albumának borítóján a két torony és a Szabadság-szobor lángol: "Szerencsétlen, kísérteties egybeesés" - nyilatkozta az EastWest kiadó szóvivője. A lemezt visszavonták a kereskedelemből.
A jordániai Ammanban elhalasztották Cheb Mami algériai rai-énekes koncertjét.
n VIDEoJáTÉK Az Arush Entertainment kiadónál megvizsgálják, szükséges-e változtatiuk azon a fejlesztés alatt álló videojátékon, amelynek főhőse, Duke Nukem robbantgatva tör magának utat New Yorkban. A cég honlapjáról eltávolították a World Trade Centert is ábrázoló jeleneteket.
n FILM Bár fölmerült, hogy félbeszakítják a Torontói Nemzetközi Filmfesztivált, de végül fényes záróceremónia nélkül mégis lebonyolították. A legjobb kanadai nagyjátékfilm díját az Atanarjuat, the Fast Runner (Atanarjuat, a gyors futó), Zacharias Kunuk alkotása kapta: a világ első eszkimó produkciója a legjobb elsőfilm díját nyerte idén Cannes-ban, és elhozzák a Titanic filmfesztiválra, Budapestre is.
Hollywoodban elhalasztották két film bemutatóját: a Collateral Damage-ben a tűzoltót alakító Schwarzenegger üldözi a gonoszokat, miután látta, hogyan veszti életét felesége és fia egy terroristák által felrobbantott épületben, a Spider-Manben bankrablók ragadnak bele a World Trade Center tornyai között feszülő hálóba.
n TÉVÉ Los Angelesben október 7-re halasztották az amerikai televíziózás legnagyobb elismerése, az Emmy-díjak gálaestjét. Eredetileg vasárnap került volna sor rá, immár 53. alkalommal. 1978 után ezúttal szólt bele másodszor a való világ: akkor fél órát csúszott az ünnepség, mert megvárták, amíg Carter elnök bejelenti a Camp David-i izraeli-egyiptomi megállapodás aláírását.
n SZÍNHÁZ New Yorkban október 22-24-re félbeszakították a szeptember 7-én kezdődött divathetet. A színházi világ központjában, a Broadwayn azonban két nappal a katasztrófa után, a show must go on jegyében ismét beindult az üzem.
n WIESENTHAL VISSZAVONUL Befejezte aktív náciüldöző tevékenységét a 92 éves Simon Wiesenthal, akinek kutatómunkája segítségével 1959-ben sikerült letartóztatni Adolf Eichmannt, majd még számos német háborús bűnöst. A koncentrációs tábort túlélt Wiesenthal 1947 óta folytatta "hivatását" (egyébként építészmérnöknek tanult).
n ELMARADT A KONCERT TIBETÉRT Szeptember 15-én tartották volna Londonban a Tibet szabadsága című koncertet, azonban váratlan időpont-egyeztetési és logisztikai problémák miatt elhalasztották. A jótékony esemény főszereplője a szervező Beastie Boys, a Pulp és Joe Strummer lett volna.
n TITANIC Húsz országból ötven alkotást mutatnak be az október 4-14. között immár kilencedik alkalommal megrendezendő Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon. A helyszín a budapesti Kossuth és Toldi mozi, illetve az Örökmozgó. Itt lesz a cseh Jan Hrebejk, az Oscarra jelölt Élet mindenáron rendezője és a koreai Kim Ki Duk. Láthatjuk a magyar származású Chris Hegedüs Startup.com című dokumentumfilmjét, és az előző évekkel ellentétben magyar alkotás is helyet kap a programban, Hajdú Szabolcstól a Macerás ügyek. Kiemelt szerep jut a francia és a koreai filmeknek. Ezúttal is több fesztiválnyertes művet vetítenek, például Patrice Chéreau, Furumaya Tomoyuki és Jafar Panahi munkáit, viszont a Horváth György fesztiváligazgató elmondása szerint pénzszűkével küszködő rendezvényen elmarad a kiemelkedő videoklipeket bemutató összeállítás.
n MAGYARORSZÁG 1944-1956 E címmel jelentetett meg CD-ROM-ot az 1956-os Intézet. A lemezen 50 tanulmány, közel ezer, részben eddig nem publikált fotó, számos film- és hangdokumentum, a korszak 400 fontosabb szereplőjének életrajza, kislexikon, több térkép és táblázat is található.
n DÍJ A Becsületrend Lovagja kitüntetést adományozták Koncz Zsuzsának: az énekesnő a budapesti francia nagykövettől vette át az elismerést.