Kulturális hírek

  • 2002. május 23.

Külpol

GYÁSZ 79 éves korában elhunyt Varga Domokos: az erdőmérnökként végzett József Attila-díjas író nevéhez számos ismeretterjesztő, ifjúsági, pedagógiai és szociográfiai mű fűződik, legismertebb elbeszélésciklusa talán a
Július 27-én a londoni Crystal Palace sportközpontban lépnek fel, közel egy hónappal az Erzsébet angol királynő trónra lépésének ötvenedik évfordulója alkalmából rendezendő ünnepség után. A zenekar huszonöt év előtti, botrányos kislemezét, a God Save the Queent május végén jelenteti meg a Virgin Records, a Jubilee című válogatásalbumot és egy háromlemezes dobozt május elején.

n KELEMEN KOMMUNIZMUSA Még néhány napig, május 28-ig tart nyitva Kelemen Károly Kitörölhetetlen kommunizmus című, saját 70-es, 80-as évekbeli radírképeinek stílusát felidéző kiállítása a CEU Centrális Galériájában.

n ÁRVERÉSEK NEW YORKBAN A 8,5-12,6 millió dollárra becsült összeghez képest mindössze 5,3 millió folyt be a Phillips New York-i árverésén Marcel Duchamp híres ready-made tárgyainak 14 darabjáért. A Biciklikerék 1,76 millió dolláros ára elérte ugyan a korábbi Duchamp-rekordot, ám a többi nem volt túl kelendő, a sorozat két darabja el sem kelt. A világ harmadik legnagyobb aukciós házának illetékese mégis elégedetten nyilatkozott, mert bíztak ugyan a művek esztétikai értékében, de mivel Duchamp vonzerejét ritkán tette próbára a piac, az előzetes becslés eleve bizonytalannak számított. Duchamp egyik legismertebb ready-made-je, egy vizelőedény a 1,5 millió dolláros becsléshez képest csak 1,185 millióért talált vevőre, pedig e sorozat egy másik példánya 1997-ben 1,7 milliót hozott a Sotheby´s aukcióján. A leghevesebb licit Donald Judd cím nélküli, 1967-es minimalista szobráért folyt, a legmagasabb áron Francis Bacon Study for Portrait of Henrietta Moraes című képét ütötték le: 6,7 millió dollárért. A Sotheby´s szintén New Yorkban rendezett árverésén rekordáron, 3,9-3,9 millió dollárért kelt el a német Gerhard Richter két festménye (180 Farben; Kerze), s rekordot jegyezhettek fel Alexander Calder esetében is: Dos discos blancos című mobilszobra 1,98 millió dollárért talált vevőre.

n MEGTALÁLT KÉPEK A német rendőrség Berlin déli részén, egy lakásban megtalálta azt a kilenc festményt, melyet április 20-án loptak el a Brücke Museumból, a német expresszionizmus egyik legjelentősebb gyűjteményéből: Erich Heckel hat, Emil Nolde, Max Pechstein és Ernst Ludwig Kirchner egy-egy képének összértékét 3,6 millió euróra becsülik. Pontosabban nyolc és fél képet találtak meg, mert Pechsteinét a tettesek félbevágták, és a másik fele még hiányzik; a képkeretek a Spree folyóból kerültek elő. Három jugoszláv és egy német férfit, valamint egy jugoszláv származású német nőt letartóztattak, de őket nem a betöréssel, csak orgazdasággal gyanúsítják.

n MATISSE PICASSO "Egymás mellett kell látni mindazt, amit Matisse és én csináltam akkoriban. Senki nem nézte figyelmesebben Matisse festményeit, mint én, és senki sem nézte figyelmesebben az enyémeket, mint ő - az idős Picasso e szavai ihlették a londoni Tate Modern Matisse Picasso című kiállítását, ahol egymás mellett láthatók a huszadik századi modern képzőművészet két óriásának munkái. A kiállítás előkészítésén hét éven át dolgoztak a párizsi Musée Picasso és Centre Pompidou, a New York-i Museum of Modern Art és a Tate Modern munkatársai - a londoni zárás, augusztus 18-a után Párizsban, a jövő év elején New Yorkban is bemutatják az anyagot. Kutyafülűek.

n DÍJ Arthur Miller amerikai drámaírónak ítélték az idei Asturia hercege-díjat: az egyik legrangosabb spanyol irodalmi elismerés 45 ezer dollárral és egy Joan Miro által tervezett szobrocskával jár. Michel Houellebecq Elemi részecskék című regénye nyerte a százezer euróval dotált Nemzetközi IMPAC Dublin irodalmi díjat.

n ÁLLATVÉDő KAMPáNY "Vigyünk harmóniát az állatok életébe" - e szavakkal vesz részt Ravi Shankar és lánya, Anoushka Shankar az állatokkal való etikus bánásmódért küzdő mozgalom, a PETA legújabb kampányában: a két indiai szitárművész a kaliforniai San Diegóban állt kamera elé, hogy Amerikában, Nagy-Britanniában és Indiában sugárzandó tévéhirdetésekben emelje fel szavát amiatt, hogy az 1960-ban elfogadott indiai állatvédelmi törvény ellenére milyen nyomorúságos sora van hazájukban egyes állatoknak. Paul McCartney, Jackie Chan, Pamela Anderson, Chrissie Hynde és a dalai láma is tiltakozott az élelmet kereső elefántok megmérgezése, a kóbor kutyák és macskák megkövezése és hasonlók ellen. A GAP cég beszüntette az állatbőrök Indiából történő beszerzését, amíg érvényt nem szereznek a törvénynek.

n MARLENE Tíz évvel halála után Berlin tiszteletbeli díszpolgárává avatták Marlene Dietrichet. A berlini metró ingyenes használatának jogával, a város hivatalos közlönyének ingyenes előfizetésével és rászorultság esetén pénzsegéllyel járó címet már 1989-ben szerették volna odaítélni az akkor Párizsban élő, 88 éves színésznőnek, ám ő nem volt hajlandó imádott-gyűlölt Berlinjébe utazni, Eberhard Diepgen polgármester viszont nem volt hajlandó a színésznő kérésére csak úgy, postán elküldeni neki az elismerést, melyet most unokája, Peter Riva vett át helyette. A német fővárosnak ma 111 díszpolgára van, köztük Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan. Adolf Hitlert 1948-ban fosztották meg díszpolgárságától.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.