Szijjártó Péter a közösségi oldalán azt írta, az Európai Unió bevezeti az olajársapkát, pedig itt lenne az ideje, hogy Brüsszelben is belássák: az ilyen és ehhez hasonló intézkedések leginkább az európai gazdaságnak fájnak. A miniszter szerint az energiahordozók mennyiségének növelésére lenne szükség, mert az csökkentené az árakat. „Az olajársapkáról szóló tárgyalások során sokat küzdöttünk a magyar érdekekért, és végül sikerrel jártunk: Magyarország mentességet kapott az olajársapka alkalmazása alól” – jelentette. Hozzátette, ezzel ismételten sikerült megvédeni Magyarország energiaellátásának biztonságát.
Szijjártó Péter az orosz külügyminisztert, Szergej Lavrovot 2021 nyarán barátjának nevezte, büszkén vette át tőle az orosz „Barátságért” elismerést, november végén pedig megakadályozta, hogy Ukrajna részt vehessen a NATO-tanácskozáson. Most azt is elérte, hogy annyit fizessenek a Putyin-rezsimnek az olajért, amennyit az eladó kér érte.
A szűkszavú, Facebookra gyártott közleményből nem derül ki, pontosabban mi alól kapott mentességet a magyar kormány, de Szijjártó korábban azért lobbizott, hogy az olajársapka-mechanizmus alól kivételt kapjon a csővezetékes szállítási mód. A nyolcadik szankciós csomag eredeti javaslatában, sem az arról folytatott tagállami vitában és a nyilvánosságra került álláspontokban nem volt olyan indítvány, amely a csővezetékes szállításra vonatkozott volna, de lehet, hogy végül ezen sikerült változtatást eszközölni a magyaroknak.
A nyolcadik szankciós csomagot egyébként, ahogy az előzőeket is, a magyar kormánytagok is megszavazták.