Miért térnek vissza a menekültek Ukrajnába?

Külpol

A háború február végi kezdete óta az Ukrajnából elmenekültek egy része már most visszatért az országba. De hová és miért?

Ez a cikk a Magyar Narancs és az ukrán Kijev-Mohila Akadémia Nemzeti Egyetem diákjainak együttműködésében született. Lapunk a továbbiakban is teret kíván adni a cikkeiknek, amelyekben saját és mások történeteit osztják meg a háborúról, a menekülésről, a menekültlétről.

Az ukrán határőrség közlése szerint május 3-án nagyjából 63 000 ember lépett be az országba az EU-val és Moldovával közös határain. Ez meghaladja annak a mintegy 34 000 embernek a számát, akik ugyanezen a napon elhagyták Ukrajnát. Április 22-én az Ukrajnába visszatérők száma elérte a 70 000 főt. Miközben ez a szám az unió és Ukrajna lakói számára egyaránt nyomasztónak tűnhet, továbbra is fontos megérteni, mi áll ennek a tendenciának a hátterében.

Már biztonságos a helyzet Ukrajnában?

A kérdés megválaszolásához előbb meg kell értenünk az ukrajnai orosz invázió dinamikáját. Az orosz csapatok jelenleg Ukrajna keleti és déli részén tartózkodnak a Donyec-medence (Donbasz) és Herszon régióban, valamint a Krímben. Közben Oroszország továbbra is próbál megszerezni egy jelentős várost Kelet-Ukrajnában, Harkivot. Az elmúlt időszakban viszont Ukrajna keleti részén három régió szabadult fel az orosz megszállás alól: Kijev, Csernyihiv és Szumi.

Az orosz rakétatámadások ugyanakkor az ország egész területén tovább folytatódtak. Lvivet például a közelmúltban is eltalálta több orosz rakéta. A nyugat-ukrajnai város több százezer otthonát vesztett embert fogadott be Ukrajna egész területéről, sokan közülük azért álltak meg itt, hogy aztán tovább utazhassanak az EU-ba.

Ez azt jelenti, hogy

összességében nincs biztonságos hely Ukrajnában.

Egyes régiókat bombáznak az oroszok, míg más térségek megszállás alatt maradtak, ami egyszerre jelent erős bombázást és heves harcokat is. 

Mindezt figyelembe véve, miért választja mégis néhány ukrán menekült a hazatérést? 

Először is a hadiállapot miatt elsősorban az ukrán nők és gyerekek azok, akiknek engedélyezett az ország elhagyása. Egy visszatérő ukrán nő mesélt arról, hogy

azért ment vissza, mert hiányzott neki az otthona és a családja.

Elmondta, nehéz volt számára ilyen sokáig, ilyen távol maradnia az otthonától.

Bár az ukrán határszolgálat nem közli pontosan az Ukrajnába visszatérő nők és gyerekek számát, valószínűsíthető, hogy főleg nők vannak azok között, akik visszatérnek a családjukhoz.

Nem a honvágy az egyetlen ok, amiért ukránok hazatérnek az EU-ból. Mint már említettük, az orosz csapatokat aktívan és sikeresen szorították vissza az ukrán területek bizonyos, Oroszországgal határos részeire. Az ukrán fegyveres erők már közel három hónapja tartják vissza az orosz inváziót, mindemellett Ukrajna maga fogadja be a legnagyobb számban azokat az embereket, akik az ukrajnai háború elől menekülnek. Ez azt jelenti,

akik visszatérnek Ukrajnába, menedéket is találhatnak ott.

Végül pedig vannak gazdasági okok is. Dolgoznak az emberek a háború sújtotta Ukrajnában? Igen. Az ukrán gazdaságot megviselte a háború, és a jelenlegi humanitárius katasztrófából való visszarázódás sok időbe és energiába fog kerülni. Az ukrán kormány viszont felszólította a lakosságot, hogy dolgozzanak, amennyiben lehetőségük van rá.

Bár nincs olyan tanulmány, amely a gazdaság és a menekültek hazatérésének összefüggéseit vizsgálná, az mégis jól látható, hogy az élet már most változik Ukrajnában, ahol és ahogyan lehetséges.

„Úgy érzem, szükség van rám Kijevben”

mondta egy kijevi lakos egy interjúban. „Nem élhetek tovább félelemben” – fogalmazta meg egy hazatért ukrán nő, Nata.

Ukrajnában ugyanakkor továbbra is hadiállapot van, ami nem csak új korlátozásokat jelent a mindennapi életben, de emellett azt is, hogy az országban minden ember élete kockán forog. Oroszország a tengerről, a levegőből és a földről is támadja Ukrajnát, és bár a háború „nem lépte át” a határt, de megmaradt az ukránok mindennapi valóságának. „A boltok félig üresek és félig zárva vannak Kijevben. Az emberek fel vannak készülve rá, hogy bármelyik pillanatban a bunkerekbe meneküljenek” – mesélte Nata arról, hogy milyen az élet most a fővárosban. 

(Fordította: Bajnai Marcell) 

(Címlapképünkön: Lengyel katonák segítik az Ukrajnából menekülő embereket, miután megérkeztek a lengyel-ukrán határ lengyel oldalán lévő Przemysl pályaudvarára 2022. február 27-én. Fotó: MTI)

A Magyar Narancs és az ukrán Kijev-Mohila Akadémia Nemzeti Egyetem diákjainak együttműködésében született korábbi cikkeink itt olvashatók:

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.