Liz Truss bukása és Rishi Sunak felemelkedése

Mindig van másik

Külpol

Másfél hónapja Liz Truss a brit miniszterelnöki székért folytatott maratoni „állásinterjún” legyőzte Rishi Sunakot. Ezt követően mindössze 45 nap jutott a legrövidebb ideig szolgáló szigetországi kormányfőnek, aki pálfordulásokban és botrányokban gazdag kormányzás után bukott meg október 20-án. Hétfő délutánra az is eldőlt, hogy éppen Sunak követi őt a kormányfői poszton.

A brit politika lassan olyan, mint Shakes­peare III. Richárdja: percenként hullanak a trón­utódlásra alkalmasnak vélt politikusok – Cameron, May, Johnson, Truss –, s beköszönt a britek rosszkedvének tele. Pedig egy időre sikerült támogatóinak Thatcher-hasonmássá és kései utóddá fazonírozni a szürke, egyáltalán nem karizmatikus Liz Trusst, s úgy eladni őt, mint a tiszta lappal kezdés mesterét, aki felcsillantja a reményt, hogy az erkölcsileg megtépázott Konzervatív Párt megnyerheti a következő választást.

Truss nem Boris Johnson-ellenes politikájával, hanem az üresedést kihasználva tört az élre, nem volt Brexit- vagy költségvetésihiány-ellenes, fő ígérete – elődjéhez hasonlóan – az adóterhek csökkentése, a növekedés beindítása volt. A párttagság 57,4 százaléka voksolt mellette szeptember elején, de ez a támogatottság gyorsan elolvadt. A toryk október elején tartott konferenciája sem állt ki egyértelműen mellette. A The Observer felmérése szerint a megkérdezettek 25 százaléka már akkor úgy vélekedett, hogy ideje távoznia, 64 százalékuk pedig nem értett egyet azzal, ahogyan kormányoz.

Szeptember 23-án Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter pótköltségvetésében még a jövedelemadó alapkulcsát 20-ról 19 százalékra csökkentette volna, a magas jövedelműeknek pedig egységesen 40 százalékos kulcsot tervezett. A válságból 45 milliárd fontos adócsökkentéssel kilábalni kívánó kormány ötleteire a piac szkeptikusan reagált, mert a kereslet­élénkítés ábrándnak tűnt, s a foglalkoztatottak számának növeléséhez, a befektetések ösztönzéséhez és az export növeléséhez, vagyis a növekedés beindításához nem látszottak a szükséges források.

A Bank of England a piacok megnyugtatása és a hozamnövelés érdekében állampapír-vásárlásba fogott, kompenzálandó „a piacok rendellenes működését”, de ez az intervenció sem volt elég, a Standard and Poor’s negatívra rontotta az államadósságra vonatkozó kilátásokat.

Truss csakhamar kirúgta pénzügyminiszterét, akinek utódja október 14-től Jeremy Hunt lett. Ő az előző kabinetekben egészségügyi, illetve külügyminiszterként szolgált, s most kiszórt majdnem minden olyan intézkedést a költségvetési csomagból, amelyekkel a miniszterelnök előzőleg kampányolt. Repült a tervezetből a személyi jövedelemadó és a társasági adó csökkentése, és jövő október helyett csak áprilisig garantálta volna Hunt a háztartások energiaszámlájára vonatkozó ársapkát. Az egészségbiztosítási és a házvásárlási kedvezmény megmaradt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.