Nem kapunk fegyvert Amerikától a svéd NATO-csatlakozás akadályozása miatt

  • narancs.hu
  • 2023. június 14.

Külpol

Republikánus szenátor tett keresztbe a magyar kormánynak.

James E. Risch republikánus szenátor megakadályozza, hogy Magyarország vegyen az Amerikai Egyesült Államoktól egy fegyvercsomagot, amelyben 24 HIMARS rakétaindító egységhez való elemek, több mint száz rakéta és azokhoz tartozó alkatrészek vannak, és az értéke 735 millió dollár – értesült a Washington Post.

A szenátor azért döntött így, mert a magyar Országgyűlés még nem járult hozzá Svédország NATO-csatlakozásához.

A hírt ismertető Magyar Hang azt írja, az amerikai politikus azért tudja megakadályozni a már megszervezett fegyverüzletet, mert a külügyi kapcsolatok bizottságának tagja. A jelentősebb értékű fegyvereladásokhoz az Amerikai Egyesült Államokban a szenátus és a képviselőház külügyi bizottsági elnökeinek és rangidős tagjainak hozzá kell járulniuk, a külügyminisztérium csak ezt követően jelenti be az üzletet.

Risch szenátor bejelentését az amerikai külügyminisztérium nem kommentálta a Washington Postnak, ahogyan a magyar kormány szóvivője sem reagált a kérdésre.

Az amerikai napilap szerint

a republikánus politikus lépése példátlan, NATO-taggal szemben ilyesmi még nem fordult elő.

Ez annak a következménye, hogy a két ország közötti kapcsolat az utóbbi időben ellenségessé vált, az amerikai nézőpont szerint azért, mert Budapest megnehezíti, hogy a nyugatiak megfelelő lépésekkel válaszolhassanak Oroszország húzásaira az ukrajnai háborúban. A lap írásából kiderül, a politikus bejelentése nyomásgyakorlás: így szeretné sürgetni, hogy Magyarország hagyja jóvá minél hamarabb Svédország csatlakozását a nyugati katonai szövetséghez

Risch azt is mondta, hogy már egyenesen a magyar kormánynak is kifejezte, kárt okoz azzal, ahogyan Svédország felvétele ügyében politizál. 

Ez ügyben Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter épp a napokban egy amerikai hírtévének nyilatkozott. Azt mondta, a kormány támogatja Svédország csatlakozását, de a kormánypárti képviselőkön múlik, mikor akarják napirendre venni ezt a kérdést. Ez azért csúszott eddig, mert Svédország bírálta a magyarországi demokrácia állapotát, ezt a fideszes képviselők sértésnek vették, ezért tehát „még nem állnak készen arra, hogy meghozzák ezt a döntést, amikor készen állnak, meg fogják hozni a döntést”. Magyarán a kormány már szeretné, hogy Svédország a NATO tagja legyen, de a fideszes képviselőkre nincs hatása, rajtuk múlik, mikor enyhülnek meg. Egy legfrissebb lapértesülés szerint július elején szavazhat róla a parlament.

Arról nincs hír, ez a bejelentés eljutott-e Risch szenátorhoz, és ha igen, megnyugtatta-e.

A HIMARS-rendszer megvételét Magyarországon még nem jelentették be, de arról írt a Szabad Európa, hogy a tervbe vették a vásárlást. Lengyelország a múlt hónapban vett ilyen rakétarendszert, és tovább bővíti ezt az arzenálját.

Cikkünk megjelenése után a Honvédelmi Minisztérium reagált a hírre. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”