Nem kapunk fegyvert Amerikától a svéd NATO-csatlakozás akadályozása miatt

  • narancs.hu
  • 2023. június 14.

Külpol

Republikánus szenátor tett keresztbe a magyar kormánynak.

James E. Risch republikánus szenátor megakadályozza, hogy Magyarország vegyen az Amerikai Egyesült Államoktól egy fegyvercsomagot, amelyben 24 HIMARS rakétaindító egységhez való elemek, több mint száz rakéta és azokhoz tartozó alkatrészek vannak, és az értéke 735 millió dollár – értesült a Washington Post.

A szenátor azért döntött így, mert a magyar Országgyűlés még nem járult hozzá Svédország NATO-csatlakozásához.

A hírt ismertető Magyar Hang azt írja, az amerikai politikus azért tudja megakadályozni a már megszervezett fegyverüzletet, mert a külügyi kapcsolatok bizottságának tagja. A jelentősebb értékű fegyvereladásokhoz az Amerikai Egyesült Államokban a szenátus és a képviselőház külügyi bizottsági elnökeinek és rangidős tagjainak hozzá kell járulniuk, a külügyminisztérium csak ezt követően jelenti be az üzletet.

Risch szenátor bejelentését az amerikai külügyminisztérium nem kommentálta a Washington Postnak, ahogyan a magyar kormány szóvivője sem reagált a kérdésre.

Az amerikai napilap szerint

a republikánus politikus lépése példátlan, NATO-taggal szemben ilyesmi még nem fordult elő.

Ez annak a következménye, hogy a két ország közötti kapcsolat az utóbbi időben ellenségessé vált, az amerikai nézőpont szerint azért, mert Budapest megnehezíti, hogy a nyugatiak megfelelő lépésekkel válaszolhassanak Oroszország húzásaira az ukrajnai háborúban. A lap írásából kiderül, a politikus bejelentése nyomásgyakorlás: így szeretné sürgetni, hogy Magyarország hagyja jóvá minél hamarabb Svédország csatlakozását a nyugati katonai szövetséghez

Risch azt is mondta, hogy már egyenesen a magyar kormánynak is kifejezte, kárt okoz azzal, ahogyan Svédország felvétele ügyében politizál. 

Ez ügyben Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter épp a napokban egy amerikai hírtévének nyilatkozott. Azt mondta, a kormány támogatja Svédország csatlakozását, de a kormánypárti képviselőkön múlik, mikor akarják napirendre venni ezt a kérdést. Ez azért csúszott eddig, mert Svédország bírálta a magyarországi demokrácia állapotát, ezt a fideszes képviselők sértésnek vették, ezért tehát „még nem állnak készen arra, hogy meghozzák ezt a döntést, amikor készen állnak, meg fogják hozni a döntést”. Magyarán a kormány már szeretné, hogy Svédország a NATO tagja legyen, de a fideszes képviselőkre nincs hatása, rajtuk múlik, mikor enyhülnek meg. Egy legfrissebb lapértesülés szerint július elején szavazhat róla a parlament.

Arról nincs hír, ez a bejelentés eljutott-e Risch szenátorhoz, és ha igen, megnyugtatta-e.

A HIMARS-rendszer megvételét Magyarországon még nem jelentették be, de arról írt a Szabad Európa, hogy a tervbe vették a vásárlást. Lengyelország a múlt hónapban vett ilyen rakétarendszert, és tovább bővíti ezt az arzenálját.

Cikkünk megjelenése után a Honvédelmi Minisztérium reagált a hírre. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.