"Nem vagyunk mindannyian nyertesek" - Philippe Marliére politológus az európai baloldalról

  • Dobsi Viktória (Párizs)
  • 2008. december 18.

Külpol

1994 óta a University College of London tanára; szakterülete az európai szociáldemokrata pártok, a brit Új Munkáspárt és a francia baloldal. A francia szocpárt balszárnyához tartozó Benoit Hamon think tankjének (La Forge) tagja; Háziasított szociáldemokrácia című könyve novemberben jelent meg. Arról kérdeztük, hogyan látja a francia és az európai szociáldemokrácia jelen helyzetét.
1994 óta a University College of London tanára; szakterülete az európai szociáldemokrata pártok, a brit Új Munkáspárt és a francia baloldal. A francia szocpárt balszárnyához tartozó Beno”t Hamon think tankjének (La Forge) tagja; Háziasított szociáldemokrácia című könyve novemberben jelent meg. Arról kérdeztük, hogyan látja a francia és az európai szociáldemokrácia jelen helyzetét.

Magyar Narancs: Mennyire használható a mai mérsékelt baloldali formációk jellemzésére a klasszikus tipológia?

Philippe Marliére: A szociáldemokrácia klasszikus definíciója úgy a második világháborútól a hetvenes évekig volt érvényben, ekkor a szocdem pártoknak viszonylag szoros kapcsolatuk volt a munkások választócsoportjával, és szervesen kötődtek a szakszervezetekhez. Ez jellemző a brit Labourre, a német SPD-re, a skandináv baloldalra. E nagy tagsággal rendelkező tömegpártok a negyvenes-ötvenes években elfogadták ugyan a kapitalista gazdasági szerkezetet, de a liberálisokkal ellentétben az volt a célkitűzésük, hogy a szabályozás és az újraelosztás segítségével korrigálják a rendszert. Ezzel szemben Dél-Európa szocialista pártjai, a franciák, görögök, spanyolok, portugálok jóval kevesebb tagúak, és kapcsolataik is kevésbé szorosak a szakszervezetekkel. Ami az ideológiai vonalat illeti, Franciaországban az északi szomszédokkal ellentétben jóval kritikusabbak a piacgazdasági modellel szemben, így lehetséges, hogy 1981-ben, Mitterrand elnökké választásakor a baloldal platformja szakítást ígér a kapitalizmussal! Jönnek az államosítások, a drasztikus újraelosztó politikák, a gazdagokat érintő adók emelése stb. Ez a nyolcvanas években még meglévő választóvonal azonban a hatalomra kerülő spanyol, francia, olasz baloldal kormányzati tevékenysége során elvékonyodik. Nemcsak ideológiailag tolódtak középre, hanem gyűjtőpártokként a munkások szavazatain kívül a közép- és felsőbb osztályokra is építenek. Akárcsak kelet-közép-európai társaik, ahol persze igyekeztek megszabadulni a "megvalósult kommunizmus" rájuk nehezedő terhétől, és magától értetődően fordultak a Blair-Schröder-fé-le pragmatikus, liberális irányzathoz.

MN: Mennyire releváns a szakszervezetekhez fűződő egykori kapcsolat a szociáldemokrácia mai bázisát tekintve?

PM: A déli modellben a szakszervezetek anarchoszindikalista gyökereivel magyarázható a nyomokban még ma is meglévő idegenkedés a választási siker érdekében megalkuvásra hajlamos "burzsoá" pártoktól. Franciaországban az egyetlen kivétel a sokáig a kommunista párt társszervezeteként működő CGT volt, ma a szakszervezetek inkább ügyelnek a függetlenségükre. Bár lenne igényük az együttműködésre, de a PS (Parti Socialiste) nem érdekelt az ügyben. A hiedelmekkel ellentétben Nyugat-Európában épp a francia a legkisebb szakszervezeti tagság: a 35 milliós aktív lakosság tíz százalékát sem éri el, ez jóval kevesebb, mint a németeknél vagy az angoloknál - húsz év thatcherizmus és Blair után! A középosztály pártjaként a PS számára nagyon problematikus a kapcsolatteremtés a munkásokkal. Ezen elszigeteltség miatt a pártot az utóbbi évtizedekben gyakran meglepték a különféle tiltakozó mozgalmak, felvonulások, sztrájkok, amelyeket persze a szakszervezetek sem kontrollálnak mindig. Bár a PS választói körében vannak, voltak munkások, de egyre kevesebben. Alkalmasint a nagy különbség ma az, hogy a franciákkal szemben Blair és Brown teoretizálták a munka világával való szakításukat. Franciaországban senki, még Ségoléne Royal sem merné kimondani, hogy a vállalkozás és a biznisz pártja lettünk.

MN: Mi az oka a PS ezen álszentségének?

PM: Ahol az európai szocdemeknek még '89 előtt konkurenciát jelentettek a kommunisták - Görögországban, Olaszországban, Portugáliában, Franciaországban -, nagyon óvatosan kellett egyensúlyozniuk, nem jelenthették ki, mint most az olaszoknál Veltroni, hogy posztszocdem középpártok. Legalábbis a retorika szintjén fenn kellett tartaniuk a baloldali vonalat. A francia szocialistáknál csupán 1971 és 1981 között, Mitterrand-nal ment végbe határozott baloldali megújulás. Ekkor próbáltak közvetlenebb kapcsolatokat kiépíteni a vállalatokkal is, szocialista sejteket létrehozni, saját tagságukat szakszervezeti tagságra buzdítani. Hatalomra kerülvén azonban átértékelték korábbi célkitűzéseiket, egyrészt elfogadták nagyjából a liberális gazdaságpolitika alapvetését, másrészt úgy gondolták, hogy megnyerhetik a választásokat csupán egy ún. posztmaterialista programra támaszkodva, bizonyos kulturális értékek, a jogegyenlőség, a környezet stb. védelmével. Ezek persze nagyon fontos ügyek, de kizárólagos politikává való előléptetésük arra az ideológiai feltevésre épül, amit Blair így fogalmazott meg: az osztályharcnak vége, és mindannyian nyertesek vagyunk. A mai válság újfent aláhúzza: nem, nem vagyunk mindannyian nyertesek.

MN: A fentiek szerint a PS legnagyobb hibája az őszinteség hiánya.

PM: Igen, valóban az álszentséggel van a gond. Jobb felől azt vetik a PS szemére, miért nem ismeri el, hogy nem is törekszik a piacgazdaság rendjének megváltoztatására, legfeljebb kicsit szabályozná - erről szólnak a Libération és a Nouvel Observateur vezércikkei. Bal felől pedig azt mondják, hogy vissza kell térni a klasszikus szociáldemokrácia célkitűzéseihez. Bizonyos területeken, például a közszolgáltatásokban ne a piac és a verseny elvei érvényesüljenek, mert azok nem teszik lehetővé, hogy optimális áron juthassanak a polgárok a legjobb minőségű szolgáltatáshoz. Nem biztos, hogy Blairnek igaza volt abban, hogy "nincs jobb- vagy baloldali gazdaságpolitika, csak jó vagy rossz van".

MN: Nem az a baj a PS-szel, hogy nincs főnöke?

PM: Bár nekem a politikai program kérdése lényegesebb, kétségtelen, hogy nélkülözhetetlen az azt képviselő hiteles egyéniség. Francois Mitterrand és Lionel Jospin alkalmasak voltak, tekintélyük volt a pártban, Mitterrand karizmája legalább annyira fontos volt, mint Jospin elismertsége a párton túli baloldali berkekben, például a kommunistáknál. Ma Ségoléne Royal megosztja a szocialistákat, miközben a többi főtitkárjelölt mögött sem sorakozik fel meggyőző többség. Nem szép dolog és főleg nem szép látvány, hogy a pártvezetés nagy része összefog ellene, de tény, hogy miközben a tagság egy része nagyon szereti, a másik részüket végtelenül irritálja. Ezzel együtt mindenki örül az Hollande-éra végének. Az exfőtitkár lehet nagyon szimpatikus és vicces, de éveken át ragaszkodott az úgynevezett "szintézishez", a különböző tendenciák összeférceléséhez, amivel kizárta a valódi, markáns politikai vonal kialakulását. A legjobb példa az Európai Unió, amely mindig is megosztotta a szocialistákat, Hollande módszere pedig a leszavazott alkotmánytervezet óta egyszerűen az, hogy spongyát rá, nem beszélünk az unióról.

MN: Az erősödő radikális baloldal, a német Die Linke vagy a Sarkozy legfőbb ellenzékét képviselő Besancenot és most alakuló antikapitalista pártja mennyiben vádolható populizmussal?

PM: Populizmus lenne társadalmi igazságtalanságokról beszélni? Természetesen egyes javaslatokat ítélhetünk populistának, amennyiben demagógnak tűnnek. A populizmus azonban nem mindig ott bukkan fel, ahonnan várnánk. Hallott például Ségoléne Royal javaslatáról a főtitkári címért folyó kampány bal kanyarjában, hogy meg kell tiltani a vállalatok külföldre települését? Ha a populizmusra a retorika és a gyakorlat közötti szakadék a jellemző, akkor Besancenot nem populista, hiszen maga is elismeri, hogy nincs meg a rendszer megváltoztatásához szükséges többsége, és persze sosem volt hatalmon. De ha hatalomra kerülne, feltehetően azt csinálná, amit ígért.

MN: A mindenáron egységre törekvő Hollande kudarca után az új főtitkár asszony, a centrista Martine Aubry miért vezetne ki e langyos víz helyzetből? Ha valóban ideológiai megújulást vár a párttagság, miért nem nyert a balszárny és Benoit Hamon, avagy a liberalizmusát legújabb könyvében nyíltan vállaló Bertrand Delano‘?

PM: Delano‘ túlságosan centrista kampánya nem volt elég meggyőző, és az előző főtitkár támogatása talán végzetesnek bizonyult. Royalra sokan szavaztak, mert bár nem kedvelik, tőle várták a klasszikus PS-gépezet szétrobbantását. Hamon a vártnál jobb eredményt ért el, de fiatal és alig ismert, ezért kevésbé tűnik esélyesnek a következő köztársaságielnök-választáson, és persze baloldali pozíciója is elijeszthetett egyes szavazókat.

MN: Nem egyszerű francia szocialistának lenni! Oskar Lafontaine (ma az antiliberális Die Linke egyik vezetője, de 2005-ig az SPD prominense - a szerk.) egy 2002-es interjújában azt mondta Jospinről, azért sem sikerült együttműködniük egy közös szocdem politika érdekében, mert a francia miniszterelnököt lefoglalták a belügyek és a következő választások. Mennyiben függ össze a köztársasági elnökség intézménye a baloldal problémáival?

PM: Ez egy újabb paradoxon: bár a szocialisták hagyományosan inkább a parlamenti demokrácia hívei és nem hajlamosak vezérkultuszra, az elmúlt hetek főtitkár-mizériája csak akkor érthető, ha számolunk a látható és láthatatlan elnökjelöltek ambícióival, Royaltól kezdve Hollande-on át az eseményeket New Yorkból figyelő Strauss-Kahnig. 1959-ben De Gaulle a nyugati demokráciák legnagyobb hatalommal felruházott pozícióját teremtette meg. Az amerikainál is több jogosítvánnyal rendelkező elnök a közvetlen választás miatt sajátos lelki-érzelmi viszonyba kerül a franciákkal, amelyben személyisége akár fontosabb is lehet, mint a programja.

MN: Spanyolországban, úgy tűnik, sikerült olyan diskurzust kialakítani és hitelesen képviselni, amelyből egy baloldali identitás is kirajzolódik.

PM: Igen, Zapatero miniszterelnök jobbára blairista gazdaságpolitikájával párhuzamosan hitelesen képvisel egy politikailag liberális programot, amelyben a spanyol baloldal magára ismerhet. Az iraki csapatok kivonása, a francoizmus áldozatainak meg a különféle kisebbségek, a melegek, nők, idősek vagy a fogyatékkal élők jogainak a védelme olyan következetesen hangoztatott értékek, amelyekhez hasonlót ma a francia szocialisták nem tudnak felmutatni. Royal ehhez képest a Marseillaise eléneklését tartotta fontosnak, holott - nagyon sajnálom - a francia baloldal ma még mindig az Internacionáléra melegít. Ha a baloldal az olyan értékek képviseletére törekszik, mint a tekintély, rend és közbiztonság - ahogy ezzel Royal próbálkozott a tavalyi kampányban -, az ellenfelei által kitaposott útra lép, s azzal a jobboldalt a szélsőjobb pozícióinak bevételére is biztatja. Ma számos nyugtalanító dolog történik Franciaországban, legyen szó az igazságszolgáltatásról vagy az indokolatlanul erőszakos rendőri fellépésről. Royal tavalyi kudarca azt is jelzi, hogy a jobboldali retorika, illetve bizonyos baloldali értékek nem meggyőző képviselete még egy olyan jelölttel szemben sem vezet győzelemre, aki nem csak mélységesen megosztja a franciákat, de sokakban pánikot kelt. És tanulságos az olaszok állapota is, ahol Veltroni mai formációja - amelynek egyik pillére az egykori kommunista párt! - jó adag cinizmussal propagál egy Blairnél is blairistább liberális irányzatot. A mai olasz helyzet, Berlusconi, e korrupt ripacs elképesztő sikere és a kormánypártok bátorította cigányellenes, bevándorlóellenes, homofób kampányok nyomán újra felmerül a kérdés, hova vezet, ha a baloldal pártjai annyira középre húznak, hogy már nem lehet őket megkülönböztetni a jobboldaltól.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.