Orosz ultimátum: háromig van ideje Ukrajnának elfogadni, hogy Fehéroroszországban tárgyaljanak a békéről

  • narancs.hu
  • 2022. február 27.

Külpol

Az oroszokat képviselő Medinszkij azt mondta, ők kiállnak a béke mellett. De hozzátette azt is: "ha a tárgyalásokat elutasítják, az ukrán fél viseli a teljes felelősséget a vérontásért". 

Oroszország közölte, hogy vasárnap 15 óráig várnak arra, hogy az ukrán vezetés eldöntse, találkoznak-e tárgyalásokra a fehéroroszországi Gomel városában - számol be a CNN.

Az orosz hírügynökség tájékoztatásas szerint Vlagyimir Medinszkij, az orosz delegáció vezetője és Vlagyimir Putyin elnök asszisztense kijelentette, hogy a mondott ideig maradnak és várják a választ.

"Amint megkapjuk ezt a megerősítést, azonnal indulunk, hogy találkozzunk a tárgyalásokon részt vevő kollégáinkkal" - mondta Medinszkij. "Kiállunk a béke mellett" - mondta, hozzátéve azt is: "Ha a tárgyalásokat elutasítják, az ukrán fél viseli a teljes felelősséget a vérontásért." 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap délelőtt kijelentette, hogy hajlandó tárgyalni Oroszországgal, de elutasította a fehéroroszországi találkozóra vonatkozó javaslatukat.

Fehéroroszország ugyanis Oroszország szövetségese, és kulcsszerepet játszott Oroszország Ukrajna elleni inváziójában. Zelenszkij közvetlenül Fehéroroszországhoz fordult vasárnapi beszédében, mondván, hogy a fehérorosz területről érkező "agresszív akciók" azt jelentik, hogy nem lehet tárgyalásokat folytatni az országban.

Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök vasárnap azt mondta, "várja", hogy Ukrajna képviselői az országba jöjjenek az Oroszországgal folytatott tárgyalásokra. "Várunk. Mindenki Gomelben vár. Ha jönnek, akkor tárgyalások lesznek" - mondta Lukasenko az  újságíróknak.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.