Puccsközeli helyzetbe sodródott Örményország

  • narancs.hu
  • 2021. február 25.

Külpol

A hadsereg csütörtökön lemondásra szólította fel Nikol Pasinján miniszterelnököt.

Az örmény hadsereg vezetése levélben szólította fel lemondásra Nikol Pasinján miniszterelnököt csütörtökön a Reuters értesülései szerint. A miniszterelnök a felszólítást puccskísérletnek nevezte, és támogatóinak többezres tömege előtt úgy fogalmazott, csak a népnek van joga arra, hogy az ő jövőjéről hozzon döntéseket.

Mint ismert, november elején írt alá megállapodást Nikol Pasinján a hegyi-karabahi fegyveres konfliktus lezárásáról Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnökkel és Vlagyimir Putyin orosz államfővel. A dokumentum aláírása lényegében örményország kapitulációját jelentette a hat hetes, több ezer áldozattal járó háborúban a két szomszédos ország között. Örményország ezzel elveszítette a fennhatóságot a szakadár Hegyi-Karabah nagyrésze fölött, a területre bevonult az azeri hadsereg, békefenntartóként pedig orosz katonák érkeztek a régióba.

Az aláírás után tüntetők hatoltak be az örmény parlament és kormány épületébe Jerevánban. A főváros Köztársaság terén több ezren gyűltek össze spontán tiltakozó akcióra. A tüntetők Pasinján miniszterelnököt tették felelőssé a háborús vereségért, és azonnali távozását követelték. A miniszterelnök válaszol azt írta a közösségi oldalán, hogy „Nem volt más választás, mint a nyilatkozat aláírása. Sok mindent el szeretnék mondani nektek ezzel a helyzettel kapcsolatban, de egyelőre nem tudok, mert szavaim veszélybe sodorhatják a katonákat, akik jelenleg a hadállásokban vannak.”

November óta feszült a politikai helyzet a hárommilliós volt szovjet tagállamban. Pasinjánt azóta számos alkalommal szólították fel lemondásra, de a csütörtöki volt az első eset, hogy a hadsereg vezetése nyíltan állást foglalt az ország vezetésével szemben.

„A jelenlegi vezetés hatástalan intézkedései, és a súlyos külpolitikai hibák az országot az összeomlás szélére sodorták” – fogalmaztak nyilatkozatukban a hadsereg vezetői.

Pasinján erre reagálva hívta össze híveit Jerevánba, valamint intézkedett a hadsereg vezető tisztjeinek leváltásáról is. Ám ezt az intézkedést egyelőre az állam elnöke még nem írta alá, mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy a hadsereg erővel kíván-e nyomást gyakorolni a politikai vezetésre.

Az Örmény-Azeri háborúról, és Örményország helyzetéről korábban Sz. Bíró Zoltán írt a Magyar Narancsba, illetve interjút is készítettünk a régiót jól ismerő szakértővel a konfliktust lezáró megegyezés aláírás után. Sz. Bíró ebben úgy fogalmazott: „Pasinján pozíciója most jelentősen meggyengült persze, de látok rá némi esélyt, hogy maradni tud a helyén, kivezeti a kormányt a válságból, de jósolni persze nem szeretnék. Szerintem józan és nagy bátorságot igénylő döntést hozott most ennek a megállapodásnak az aláírásával. Ha nem teszi, Örményország helyzete még a mostaninál is rosszabbá válhatott volna. Nem beszélve a teljesen értelmetlen emberveszteségekről.”

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.