Putyin megijedhetett ellenfele támogatóitól

  • narancs.hu
  • 2024. február 17.

Külpol

Orosz ellenzékiek szerint nem kérdés, hogy megölték Navalnijt. Latolgatják, miért pont most kellett meghalnia.

Akár trombózis, akár méreg okozta a 47 éves Alekszej Navalnij halálát, ami vele történt, azt az oroszok egy része biztosan politikai gyilkosságként könyveli el. Ennek jele, hogy a haláleset hírére Moszkvában és más városokban a politikai üldözöttek emlékművéhez többen virágot vittek, amit civil ruhás rendőrök azonnal eltakarítottak – írja a Telex.

A lap összefoglalója szerint az orosz hatalom tarthatott attól, hogy Navalnijnak a börtönből is van befolyása a közéletre, a március 15-17-én tervezett elnökválasztás kimenetelére. E feltételezés szerint a döntő momentum az lehetett, amikor Borisz Nagyezsgyin elnökjelöltet váratlanul sokan kezdték támogatni az aláírásukkal, hogy elindulhasson. Ez látszott, mert a hidegben sokan álltak be a sorba, ahol az aláírásokat gyűjtötték, pedig órákat kellett várni. Az is számíthatott, hogy Nagyezsgyin mögé beállt Navalnij stábja, hogy segítse. Végül a jelölt indulása meghiúsult, mert a választási bizottság úgy találta, a megengedettnél több volt az összegyűjtött ajánló aláírások között a szabálytalan. Az nem kérdés, hogy Putyin fog nyerni, de a hatalom talán nem akarta, hogy a választási eredményen látsszon, a háború miatt elégedetlen emberek milyen tömeget képviselnek az orosz társadalomban.

Nagyezsgyin nem akar Navalnij sorsára jutni. Ezt ki is mondta egy gyűlésen, amikor még Navalnij élt a börtönben. Azt is tisztázta, nem akar tiltakozó tüntetéseket, sem „Majdant”, szerinte rendes változást a választásokon keresztül kell elérni, akkor is, ha azok a választások „olyanok, amilyenek”.

Azt, hogy Nagyezsgyin támogatóinak látványa miatt dönthetett úgy a hatalom, hogy végezni kell Navalnijjal, Putyin egykori munkatársa, Abbasz Galljamov politológus is mondta. Ő nincs már Oroszországban, mert a háborúval kapcsolatos kijelentései miatt külföldi ügynöknek minősítették és körözik. Galljamov szerint Putyin érzékelhette, hogy az elégedetlenség nő, romlik a gazdasági helyzet, és a propaganda hatása is csökken. Az interjú, amelyet Tucker Carlson készített az orosz elnökkel, Galljamov tudomása szerint Oroszországban nem került be a húsz legnézettebb műsor közé.

 A Telex a Kremlben született, Amerikában élő Ariel Cohen politológust is idézi, aki úgy látja, hogy mint Sztálin idején, a politikai ellenfél eltüntetése mint üzenet ezúttal sem csak a hazai közvéleménynek szól, hanem a nemzetközinek is. Cohen el tudja képzelni, azért történt ez Navalnijjal, mert Putyin Ukrajna mellett Európát is be akarja vonni a háborúba. 

Makszim Szamorukov, a Carnegie Alapítvány szintén külföldön élő munkatársa viszont azt gondolja, bármilyen szörnyű is, ami Navalnijjal történt, ez nem valamiféle változás jele, az a rendszer egyszerűen így működik. Még csak az sem biztos, hogy Putyin adott utasítást Navalnij megölésére vagy kínzására, elég annyi is, hogy valamiért nem tetszett egy tábornoknak, vagy más helyi parancsnoknak, aki tett róla, hogy meghaljon. Ehhez még szándékos gyilkosság sem kellett, csak egy utasítás, hogy Navalnij érezze magát minél rosszabbul a börtönben. A Novicsok-mérgezést túlélt, de valamennyire mégis megroppant egészségű ember halálához ennyi is elég lehetett. Nagyezsgyint pedig csak simán távol akarták tartani a választástól.

Szamorukov szerint Navalnij halálából nem lesz forradalom, mert az orosz társadalom szemlátomást azt is elviseli, hogy háborúban áll éstízezrek halnak meg Ukrajnában. Ahhoz képest Navalnij mártírhalála szomorú ugyan, de arányaiban kisebb tragédia. Az oroszok régen elfogadták már, hogy a börtönben könnyen meg lehet halni. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.