Az európai energia-ársapka terve

Rendet vágnának

Külpol

Az egész kontinenst megrázó energiakrízisre az Európai Unió is igyekszik megtalálni a választ: immár az Európai Bizottság is rendkívüli intézkedéseket javasol a villamosenergia-kereslet mérséklésére és a gázár visszafogására.

Az Európai Bizottság (EB) tervezete szeptember 14-én került fel az intézmény honlapjára (lásd erről keretes írásunkat), és ebből kiderül, hogy korántsem ígérkezik egyszerűnek az árakat megregulázni, az energiapiaci szereplőket pedig még annál is nehezebb lesz. Az EB még szeptember elején, a gázárpánik (az energiahordozó megawattórára vetített jegyzése augusztusban elérte a 342 eurót is, szeptember első felében pedig, jórészt a Gazprom machinációi következtében, a 290 eurót) kellős közepén ismertetett előzetes terveiben számos intézkedést harangozott be a gáz­árak áramárakra gyakorolt hatásának korlátozása érdekében. A cél az lenne, hogy a gázárak kiszámíthatatlan mozgása, főleg időnkénti megugrása ne húzza magával az áram árát is.

A terv

Mindenekelőtt, és talán ez a javaslat váltotta ki a legnagyobb visszhangot, átmenetileg korlátoznák a villamosenergia-termeléshez felhasznált gáz árát, mégpedig az Oroszországból importált gázra vonatkozó árplafon bevezetésével. Az EU közösen jelentkezne vásárlóként az orosz (és esetleg más) gázeladóknál, és csak bizonyos árszint alatt vásárolna gázt az eladótól (ez orosz oldalról jellemzően a Gaz­prom). Emellett az áram úgynevezett aukciós árképzési rendszeréből is kizárták volna a gázzal működő erőműveket, ha ugyanis a piacra az aktuális kereslet kielégítésére legutolsóként szükségessé váló áramtermelő – leginkább a rugalmasan ki- és bekapcsolható gázerőművek valamelyikének – termelési költsége szabja meg az adott időszak egységes aukciós áramárát, akkor az a magas gázárak miatt árfelhajtó hatású lenne. Jellemző a kétségbeesett ötletelésre, hogy az áram esetében felmerült az uniós szintű „hatósági” ármeghatározás lehetősége is.

A vállalati likviditási helyzet javítására, magyarán a tömeges csődhelyzetek elkerülésére pedig sürgős, egész Európára kiterjedő hitelkeret nyújtását javasolnák a rossz helyzetben lévő piaci szereplők számára. Az árszabályozás meglehetősen radikális megoldásaként merült fel az árammal folytatott határidős ügyleteknek teret adó európai villamos energia származtatott piacok ideiglenes felfüggesztése is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.