Rendkívüli hadiállapotot rendelt el Dél-Korea elnöke, Jun Szuk Jol – írja a BBC beszámolójára hivatkozva a hvg.hu.
A kelet-ázsiai ország államfője a helyi idő szerint késő esti televíziós bejelentésében arról beszélt:
az észak-koreai kommunista erők elleni védelem és az államellenes elemek eliminálása miatt volt szükséges a lépés.
Jun Szuk Jol szerint a liberális, alkotmányos rend védelmének érdekében nem maradt más választása, mint a hadiállapot elrendelése, de azt rövid beszédében nem részletezte, hogy ez pontosan milyen intézkedésekkel jár.
Az Al Jazeera beszámolója szerint a parlamentben többségben lévő, legnagyobb ellenzéki erő, a Demokratikus Összefogás Pártja összehívta a nemzetgyűlés képviselőit. A párt vezetője a bejelentés után nem sokkal közölte, hogy alkotmányellenesnek tartják a hadiállapot elrendelését. A BBC szerint az államfő pártjának, a Polgári Erő Pártjának vezetője arról tájékoztatta az ellenzéket, hogy ők sem fogják támogatni a statáriumot. Han Dong Hun, az államfő pártjának az elnöke közleményben jelezte, hogy hibás döntésnek tartja a hadiállapot elrendelését, és az emberekkel közösen meg fogja azt akadályozni. Li Dzse Mjung ellenzéki vezető mindeközben felszólította az embereket, hogy gyülekezzenek a nemzetgyűlés épülete előtt.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint a rendőrség buszokkal állta el a parlament bejáratait, a képviselőket, a parlamenti dolgozókat és a sajtó akkreditált képviselőit viszont beengedik az épületbe. A portál szerint az ország védelmi minisztere a bejelentést követően összehívta az ország hadseregének legfontosabb parancsnokait egy értekezletre. Az ügynökség azt is közölte, hogy a hadsereg főparancsnoka, Pak An Szu lett kinevezve a hadiállapot parancsnokának. Pak An Szu elrendelte az összes sajtótermék felügyeletét, és 48 órát adott a hónapok óta sztrájkoló rezidens orvosoknak, hogy visszatérjenek a munkába.
Azokat, akik megsértik a rendeleteket, azonnal letartóztathatják és házkutatást hajthatnak végre náluk.
A hadiállapot bevezetésével a parancsnok felügyeli az állam adminisztratív és jogi működését, őt pedig ilyenkor nem a védelmi miniszter, hanem az elnök, azaz Jun Szuk Jol felügyeli.
A dél-koreai hírügynökség beszámolója szerint a hadsereg csapatai behatoltak a nemzetgyűlés területére, a főépületen belül pedig barikádokat állítottak fel. A BBC arról ír, hogy a 300 fős parlamentnek mintegy 70 képviselője tartózkodik az épületben, a többiek kívül gyülekeznek. A parlament előtt értesüléseik szerint tüntetők gyülekeznek, akik összecsaptak a helyszínen lévő rendőrökkel, a parlament tetejére pedig időközben helikopterek szálltak le.