Sok a kérdés még, de egy biztos: Joe Biden lesz Amerika következő elnöke

  • narancs.hu
  • 2021. január 7.

Külpol

A zavargások híre kissé elnyomta a tényt, de a kongresszus hitelesítette a 2020-as amerikai elnökválasztás eredményeként a Biden-Harris páros győzelmét.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, magyar idő szerint tegnap késő este Trump-párti tüntetők törtek be a washingtoni Capitoliumba. A választási vereségét elismerni képtelen bukott amerikai elnök beszédétől feltüzelt fanatikusok akkor rohamozták meg a Capitoliumot, amikor az épületben éppen elkezdődött a Joe Biden elnökjelölt, illetve jövendőbeli alelnöke, Kamala Harris választási győzelmét megerősítő kongresszusi ülés. Az Egyesült Államok hagyományai szerint ez az ülés puszta formalitást jelent, hiszen a választáson alulmaradt jelölt az elektori szavazatok hitelesítésének pillanatát jóval megelőzően el szokta ismerni a vereségét.

Donald Trump nem csak ezt a hagyományt rúgta fel tegnap, de előbb meg sem jelent az ülésen, majd az általa vezetett tüntetés résztvevőit felbujtva gyakorlatilag megakadályozta a normális ügymenetet. Az amerikai történelemben példátlan módon lezajlott, egyébként négy halálos áldozattal, és ötvennél is több letartóztatással végződő Capitolium-foglalás után ugyanakkor folytatódott a kongresszus ülése. A feszült hangulatú eseményen végül a várakozásoknak megfelelően – hiába szavazott az eredmény elfogadása ellen hat republikánus politikus – 306 elektori szavazattal Joe Biden választási győzelmét  erősítette meg a kongresszus Trump 232 szavazatával szemben.

Biden győzelmét hivatalosan Mike Pence, Trump alelnöke jelentette be. A hosszú ideig szürke eminenciásnak, illetve Trump feltétlen hívének tűnő Pencenek több jelentős momentuma is volt a rendhagyó estén. Egyfelől döntő jelentőségű volt, hogy Trump követelőzése, illetve a Trump-család fenyegetőzései ellenére sem volt hajlandó beállni a választási eredmény elismerését blokkolni szándékozó republikánus politikusok csoportjába. Ez pedig egyértelmű üzenet lehetett a választási eredmény megfordításában addig vakon bízó Trump-hívek számára is. Másfelől, a Capitolium elfoglalását követően, bár ez alapvetően a mindenkori elnök hatásköre lenne,

Trump hezitálását látva Mike Pence volt az, aki mozgósította a nemzeti gárda washingtoni egységeit.

Talán nem is véletlen, hogy ezek után már nem csak a Trump ellenzékéhez tartozó sajtóorgánumok, de republikánus és demokrata politikusok együttesen is jobbnak látnák, ha a kormányzásra láthatóan mára teljesen alkalmatlanná vált elnök helyett az alelnöke venné át az ország vezetését Joe Biden január 20-án esedékes beiktatásáig. Az úgynevezett impeachment-eljárás megindítására alighanem minden alap megvan a tegnapi ostrom után, ugyanakkor több elemző is ennek a feleslegességéről nyilatkozott, figyelembe véve, hogy alig két hét van hátra Donald Trump hivatali idejéből. Ugyanakkor, ahogy arra Susan Milligan a U.S. News-ra írt cikkében rámutat, ha Trumpot eltávolítanák a hatalomból, azzal nem csak azt előzhetnék meg, hogy további erőszakos megmozdulásokat szítson, de egyben lehetetlenné tennék az elnök által korábban emlegetett 2024-es indulását is. Hivatalából eltávolított elnöknek ugyanis ilyesmire nincsen lehetősége. Az alkotmány 25. módosítása értelmében nagy valószínűséggel ismét csak Mike Pence alelnök kezében van a döntés Trump elmozdításáról. Innen nézve pedig akkor sem biztos, hogy Trump megúszhatja a számonkérést, ha esetleg, merőben rendhagyó módon megkísérelné saját magát elnöki kegyelemben részesíteni - amire tett már néhány homályos utalást az elmúlt hetekben.

Időközben a Facebook-vezér Mark Zuckerberg bejelentette, hogy bizonytalan ideig, de Joe Biden beiktatásáig mindenképpen felfüggesztik Donald Trump Facebook- és Instagram-oldalát. Ez pedig, azzal, hogy a twitter is felfüggesztette Trump oldalát (igaz, egyelőre csak 12 órára), azt jelenti, hogy az elnök máris elesett kedvenc kommunikációs csatornáitól.

Számos kérdést felvetnek tehát a tegnapi washingtoni események, illetve azok utóélete, és bizonyosan jó ideig eltart majd, mire az Egyesült Államok túl tud lépni a Capitolium-foglalás okozta sokkon. Egyvalami azonban egészen biztos: a világhatalom következő, január 20-án beiktatandó elnökét Joe Bidennek fogják hívni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.