Stasi-kiállítás a Széchenyi Könyvtárban: Mondja csak, németkém!

  • Varró Szilvia
  • 1999. szeptember 2.

Külpol

Emberek azonosítására szolgáló szagminták, kameraálcázó hűtőgépek, könyvnek álcázott kémkedési kamera, telefonlehallgató éterrendőrség: néhány, az NDK állambiztonsági minisztériuma által a polgárok megfigyelésére alkalmazott hétköznapi eszköz. A Stasit minden századik keletnémet állampolgár segítette jelentéseivel, lakásával vagy egyéb küldetéssel. A német rendszerváltás legnagyobb traumája mégis az X. nap, amikor 86 ezer nonkonformista állampolgárt zártak volna szögesdróttal és őrtornyokkal körülvett lágerekbe. A "Kz" fedőnevű intézkedéscsomagra már nem került sor.
Emberek azonosítására szolgáló szagminták, kameraálcázó hűtőgépek, könyvnek álcázott kémkedési kamera, telefonlehallgató éterrendőrség: néhány, az NDK állambiztonsági minisztériuma által a polgárok megfigyelésére alkalmazott hétköznapi eszköz. A Stasit minden századik keletnémet állampolgár segítette jelentéseivel, lakásával vagy egyéb küldetéssel. A német rendszerváltás legnagyobb traumája mégis az X. nap, amikor 86 ezer nonkonformista állampolgárt zártak volna szögesdróttal és őrtornyokkal körülvett lágerekbe. A "Kz" fedőnevű intézkedéscsomagra már nem került sor.

Stasi-kiállítás az Országos Széchényi Könyvtárban

"Hetek óta jöttek a hírek az iratmegsemmisítésről, láttuk a Stasi-hivatalok felől felszálló füstöt, éjszakánként hallottuk az iratokat elszállító teherautókat. Világos volt, hogy ennek véget kell vetnünk, különben megsemmisítik a rólunk feljegyzetteket. Lipcsében egyszerűen bevonultunk a Stasi épületébe, és hazaküldtük a minisztérium munkatársait" - mondta a MaNcsnak Christian Ladwig, a kiállítást szervező Gauck-hivatal osztályvezetője, a volt demokratikus ellenzék tagja.

Erich Mielke, az állambiztonsági minisztérium vezetője 1989. november 6-án utasította a minisztérium körzeti szolgálati egységeit, hogy semmisítsék meg a szolgálati utasításokat. A keletnémet polgárok azonban gyorsan eszméltek: december 4-én az NDK legtöbb városában körülzárták és megszállták a körzeti hivatalokat. December 7-én a minisztertanács megbízta az állambiztonságiról nemzetbiztonsági hivatallá átkeresztelt intézmény vezetőjét, hogy semmisítse meg az összes titkos ügyiratot.

A polgárjogi aktivisták nyomására azonban másnap a november 17-én hivatalba lépett Modrow-kormányzat visszavonta az intézkedést, és felszólította a népi rendőrséget, hogy a polgárokkal együtt gondoskodjon az anyagok biztonságba helyezéséről, és akadályozza meg elszállításukat. A tiltás ellenére az iratmegsemmisítés titokban még hónapokon át folyt.

Stasi raus!

Az NDK fennállásának negyvenedik évfordulója borúsra sikerült: 1989. szeptember 11-én a magyar kormány megnyitotta határait Ausztria felé. November 9-én Kinyitni, kinyitni! felszólítással százezrek indultak a határ felé, ledöntötték az 1961-ben a lakosság tömeges menekülésének megakadályozására felhúzott falat. A Sozialistische Schutzwallnál és a belnémet határon 1949-89 között nyolcszáz embert lőttek agyon.

A hónapok óta tartó, több tízezres tüntetésektől elbizonytalanodott keletnémet vezetés már tavasz óta folyamatosan rettegett. A SED (Német Szocialista Egységpárt) "kardja és pajzsa", a Stasi tehetetlenül nézte a budapesti és prágai nyugatnémet nagykövetségeken menedéket kereső keletnémet állampolgárokat. November 13-án a népi kamara előtti utolsó beszédét Mielke a következőkkel zárta: "De hiszen én mindenkit, mindenkit szeretek." Mielke munkatársai "megdöbbenten és megütközve" kértek másnap bocsánatot főnökük szavaiért a népi kamara elnökétől.

December 14-én a minisztertanács feloszlatta a nemzetbiztonsági hivatalt, és létrehozta az alkotmányvédő és hírszerző hivatalokat. Az ellenzéki központi kerekasztal nem érte be ennyivel. "Rájöttünk, hogy nem szervezték újjá a Stasit, hanem újabb titokfelügyelő intézményt hoztak létre" - emlékezik vissza Ladwig. Ezért január 12-én Modrow kijelentette: az első szabad választásokig tartózkodnak a hírszerző szervek újjászervezésétől. Február elején bizottságot hoztak létre az állam- (nemzet-) biztonsági minisztérium felszámolására, és felmentették az ügynököket hallgatási kötelezettségük alól. Az ellenzék elfogadta a számítógépes nyilvántartás és a hanganyagok megsemmisítését (később ezt megbánták). Ahogy mi sem tudjuk, mennyi iratot semmisítettek meg a magyar Belügyminisztériumban 1989 decemberében, úgy a németeknek is csak becsléseik vannak: tény, hogy eltűnt a szolgálati utasítások és az operatív anyag egy része. A megmaradt iratokat őrző Gauck-hivatalban 180 kilométernyi anyag áll az érdeklődők rendelkezésére (az 1997 óta működő magyar Történeti Hivatalban [TH] mindössze 3 kilométer).

Mítoszok helyett

"Szabadságot az aktámnak" - követelték ´89 telén a keletnémet polgárok. Az, hogy mi történjen a megmaradt iratokkal, két éven át tartó heves vita tárgya volt. Az egyik érv szerint meg kellett volna semmisíteni a kommunizmus örökségét, mert a múlt kendőzetlen megismerése lincseléshez, lázadásokhoz vezethetett volna. Az érvelés Magyarországon is ismert. Boross Péter, aki 1990 júliusától decemberéig a magyar polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszter posztját töltötte be, úgy vélte, nem jó az, ha "felnőtt emberek hetvenéves apjuk múltjáról szereznek tudomást".

"Ez egyike azoknak a mítoszoknak, amellyel az állambiztonsági szolgálat igyekezett megóvni magát" - mondta Helmut Müller-Enbergs, a Gauck-intézet kutatója. A véres rendszerváltás nem következett be Németországban, pedig győzött az információs önrendelkezéssel érvelő tábor: szerintük - az adatvédelem betartása mellett - feltétlen lehetőséget kell biztosítani az érintetteknek arra, hogy betekinthessenek saját aktáikba. Ezt teszi lehetővé az 1991 decemberében az össznémet parlament (Bundestag) által elfogadott Stasi-iratokról szóló törvény (StUG). A "polgárbarát törvénykezés gyöngyszemeként" emlegetett törvény véglegesítette a Joachim Gauck evangélikus lelkész vezetésével már ´90 óta működő Egykori Állambiztonsági Szolgálat Iratait Felügyelő Szövetségi Különbiztos Hivatalát. 1997 szeptemberéig 1,4 millió polgár kívánt betekinteni az aktákba.

A magyar ügynöktörvény szerint a TH köteles felismerhetetlenné tenni a más személy felismerésére alkalmas adatot, vagyis kisatírozni a volt ügynök fedőnevét. A német kérvényező nemcsak az ügynök fedőnevét tudhatja meg, de kérésére a Gauck-hivatal visszakeresi annak valódi nevét is. A magyar jogi gyakorlattal ellentétben a keletnémet nyílt állományú állambiztonsági tisztek neve minden további nélkül megismerhető.

Minden századik spicli

A keletnémet rendszerváltás legnagyobb sokkját a köznyelvben spiclinek, hivatalosan hálózati személynek nevezett, "nem hivatalos munkatársak" (IM) működése váltotta ki. A pártokban, egyházakban, iskolákban, egyetemeken, intézmények vezetésében, sportszervezetekben, ellenzéki és kulturális körökben és a közszolgálatban összesen 174 200 személy segítette az állambiztonsági minisztérium munkáját. A nyolcvanas években száz keletnémet lakosra egy hálózati személy jutott. A minisztériumot 1957-től vezető Erich Mielke szerint a hálózati személyek voltak a Stasi fő fegyverei, vagy ahogy egy miniszter fogalmazott, a párt "légzőszervei". Helmut Müller-Enbergs a hálózati személyekről írt kétkötetes könyvében (Inoffizielle Mitarbeiter des Ministeriums für Staatssicherheit Ch. Links Verlag, Berlin 1998) elsőként fedi fel a hírszerző szolgálatok pontos működését, egyben rácáfol a magyar szolgálatok védelmében tíz éve hangoztatott érvre is, amelyet Gálszécsy András (1990 decemberétől 1992 februárjáig a nemzetbiztonságért felelős miniszter) az MTV Aranyfüst című, augusztus 22-i műsorában fogalmazott meg: "A volt NDK esetében is csak a belső elhárítással foglalkoznak ilyen intenzíven (...), ott is csak a belső ügynökökkel foglalkoznak."

Müller-Enbergs a magyar III/I-esnek megfelelő Hauptverwaltung A ("A" főcsoportfőnökség) belső működését és a hálózati személyekkel való viszonyát elemzi. Az átlagos hálózati személy 40-49 év közötti férfi volt, túlnyomó többségük több mint tíz éve segítette az állambiztonságot. "Az állambiztonság a párt elitjének, segítői pedig kiválasztottaknak gondolták magukat" - mondta Müller-Enbergs. Az anyagkiválasztás során a Stasi a megbízható, a szocialista állam alapeszméiről meggyőződött személyekkel vette fel a kapcsolatot. Az újonc nevet keresett magának (ez a Júdás kivételével bármi lehetett), majd írásban vagy szóban megállapodott az együttműködésről. A német kutatási eredmények rácáfolnak a besúgót felmentő zsarolás érvre, amelyet magyar politikusok a hálózati személyek beszervezésével kapcsolatban emlegetnek: a német kutatásokból kiderül, hogy a hálózati személyek mindössze három százalékát kényszerítették a jelentésre. (Az ötvenes években a házasságtörők mellett leginkább a náci múlttal rendelkezők voltak zsarolhatók.)

A hálózati személlyel kapcsolatot tartó főtiszt szinte gyóntatóatyja volt a besúgónak: találkozóik alkalmával a hálózati személynek be kellett számolnia privát élete legapróbb részleteiről, úgymint partnerkapcsolatának esetleges feszültségeiről, szexuális zavarairól avagy gyógyszeres kezeléséről - e problémák bármelyike veszélyeztethette a munkát. Ahogy például a terhesség is: ilyen esetben tanácsos volt abortálni, mert a pszichés és fizikai nyomás komolyan hátráltatták a besúgói tevékenységet. A hetvenes évektől kezdve a Stasi gyakran dolgozott hasonmásokkal. A hasonmás egy nyugatnémet "eredeti személy" bőrébe bújt, aki valamiért elhagyta az NSZK-t. Az alteregónak pontosan kellett ismernie az eredeti személy múltját, bírnia kellett a másik képességeivel. Az egyik legismertebb hasonmás-eset Johanna Olbriché, akit 1964 óta képeztek ki egy esetleges bevetésre. Amikor 1966-ban Sonja Lüneburg fodrásznő az NSZK-ból áttelepült az NDK-ba, Olbrich felvette identitását. 1967-ben már egy FDP-politikus titkárnője volt. 1985-ben hívták vissza az NDK-ba, amikor leleplezése már küszöbön állt.

Lager

Az állambiztonsági minisztérium vezetőjének, Erich Mielkének 1967-es, 1/67 számú utasítása értelmében az X. napon 86 ezer NDK-állampolgárt zárt volna szögesdróttal, fallal és őrtornyokkal körülvett táborba a Stasi. Az utasítás 291 oldalon, aprólékosan írta elő a 24 óra alatt lezajló izolálás körülményeit, a soha fel nem bontott borítékokon különleges mutatószám, Kernziffer, rövidítve Kz állt. Az Isolierungslagerekben a Német Demokratikus Köztársasággal szemben "ellenséges-negatív", illetve "labilis alapbeállítottságú" személyeket két centiméter széles karszalagon feltüntetett számokkal regisztrálták volna. A fogva tartottaktól a szobaparancsnokokat zöld, a műszakvezetőket sárga karszalag különböztette volna meg. Nők és férfiak külön; személyes tárgyak nem megengedettek; egységes ruhaviselet kötelező. A táborlakóknak joguk lett volna pihenéshez, friss levegőhöz, egészségügyi ellátáshoz és - ahogy az utasításban olvasható - "a nevelési folyamatba történő aktív bevonásukhoz". A foglyok "társadalmilag hasznos munkát" végeztek volna, a személyzet a fegyelem biztosítására kényszerintézkedéseket alkalmazhatott volna.

Isolierungslagerbe került volna nagyjából mindenki, akit a rendszer nem kedvelt. Az eredeti mielkei utasítás 1986-os kiegészítése hosszasan listázza a jövendő táborlakók csoportjait. Szögesdrót mögött végezték volna azok az "ellenséges-negatív beállítottságú személyek, akik hivatalos és nem hivatalos kijelentéseikkel, életvitelükkel" az állam biztonságát veszélyeztető, felforgató tevékenységre hajlanak; az NDK ellen bűntettet elkövetett börtönlakók; a vizsgálati fogságban ülők, akiknél "bár nem lehet bizonyítani", de feltételezhető, hogy államellenes cselekményt követtek el; a "negatív-dekadens magatartást" tanúsító fiatalok; a kivándorlási kérelmet benyújtott vagy nyugatnémet kapcsolatokkal rendelkező állampolgárok; továbbá a szocialista állam- és társadalmi rend ellen irányuló levelek, petíciók és határozatok aláírói.

Ahogy azt Thomas Auerbach Előkészületek az X. napra című Gauck- hivatali kiadványban írja, az izolálást elrendelő végső jelszót a nemzeti védelmi tanács elnöke, vagyis 1971-től Erich Honecker adta volna ki belső válság, tartós feszültség vagy védelmi készültség esetén. Az 1953. június 17-i felkelés - amely a szovjet megszállókat és a keletnémet pártvezetést egyaránt váratlanul érte - után hozták létre a megyei és járási tanácsokat: az ő feladatuk volt a mozgósítási terv megvalósítása és ellenőrzése. Az izolálandó személyeket nyilvántartó kartonon precízen számon tartották a személy adatait, de a lágerbe zárás körülményeiről és a láger felszereléséről is pontos listák voltak, így szabályozták az egy táborra jutó csavarhúzók, lepedők, géppisztolyok, padok, rabruhák, alsóneműk és vécék mennyiségét. 1989. október 8-án Erich Honecker összehívatta a védelmi tanácsokat, Mielke állambiztonsági miniszter pedig teljes készültséget rendelt el, meghatározva a "valós és potenciális antiszociális és negatív-ellenséges személyek őrizetbe vételének" módját. Auerbach szerint az utasítások végrehajtására már nem volt idő, és hiányzott az az elszántság is, amit korábban a szovjet vezetés biztosított.

A Magyarországon létező M- (mozgósítási) tervről csak annyit tudunk, hogy létezett, mint ahogy a magyar állambiztonság működéséről is csak ködös ismereteink vannak.

"Ha már a magyart nem lehet megmutatni, mutassuk a németet" - vélte Varga László, a kiállítást szervező Fővárosi Levéltár volt igazgatója.

A kiállítás szeptember 26-ig tekinthető meg.

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”