Továbbra is szökésben van a brüsszeli terrorista

  • narancs.hu
  • 2023. október 17.

Külpol

Még mindig keresik a hatóságok azt a férfit, aki hétfőn este lelőtt két svéd szurkolót a belga fővárosban. Egy tunéziai állampolgár a gyanúsított.

Szabadlábon van az a fegyveres, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölt két svéd állampolgárt a hétfő esti brüsszeli terrortámadás során. A hatóságok biztonsági intézkedéseket vezettek be a belga fővárosban, az utcákon rendőrök járőröznek - írta kedden reggel a CNN.

A terrorcselekmény elkövetésével gyanúsított férfi Abdesalem L., 45 éves tunéziai állampolgár, aki a belga főváros Schaerbeek nevű negyedében lakik. 

2019-ben folyamodott menekültstátuszért Belgiumban, de a kérelmét 2020-ban elutasították. A férfiról ismert, hogy radikalizálódott, és magát Slayem S.-nek is nevezi. Minderről a hvg.hu adott hírt belga források alapján. 

A támadás után megjelent egy videó a közösségi médiában, amelyen egy férfi arab nyelven azt állította, ő volt a támadó, és az Iszlám Állam nevében cselekedett, Allah nevében követte el az akciót. Arról nincsenek hírek, hogy a gyanúsított szerepel-e a felvételen.

A belga rendőrség szerint a támadás nincs összefüggésben a Hamász izraeli terrorjával és a közel-keleti országban kitört háborúval. A támadás a nemzetiségük miatt érhette a svédeket. A hatóságok egyben javasolják, hogy a nem létfontosságú brüsszeli utakat most mindenki halassza el.

Mint megírtuk, egy narancssárga kabátot viselő férfi lövöldözni kezdett egy kereszteződésben hétfő este, majd egy épületbe befutva folytatta a gyilkolást, végül elmenekült a helyszínről. Két svéd állampolgár a gyilkosság áldozata, akik a labdarúgó-válogatott mezét viselték. Svédország hétfőn este háromnegyed 9-től játszott Európa-bajnoki selejtezőt Belgiummal, a meccset 1-1-es állásnál felfüggesztették. Brüsszelben a legmagassabra emelték a terrorfenyegetettség szintjét.

(Címlapképünkön: Rendőrök a lövöldözés helyszínén, Brüsszelben 2023. október 16-án. Fotó: MTI/AP/Nicolas Landemard)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.