Izrael a Hezbollah elleni támadás után

Túszok és katonák

Külpol

A titkosszolgálati akció katonai sikere dacára a veszély nem múlt el Izrael feje fölül. A döntés a háború eszkalálásáról Irán kezében van, s valamiféle békét csak a tárgyalásos rendezés hozhat.

Izrael és a Hezbollah között már tavaly október elején, a Hamász gázai terrortámadása után megkezdődtek a harcok. Az Iránból támogatott síita terrorszervezett lőni kezdte a határ menti izraeli területeket, mintegy a Hamász iránti „szolidaritásból”, s ezt azóta is folytatja. Az izraeli hadsereg természetesen visszalőtt, s ma már tyúk-tojás kérdés, hogy mi volt a válasz mire. A rakéták miatt tízezrek hagyták el otthonukat a határ mentén, s biztonságos visszaköltöztetésüket két hete háborús céllá nyilvánították.

Netanjahu és a háború hasznai

Közel egy év után Netanjahu számára most jött el az ideje az északi „rendcsinálásnak”, hiszen a Gázai övezetben a Hamász már nem jelentős katonai tényező, noha gerilla harcmodorával és alagútjaival még sok bajt tud okozni Izraelnek. Mára bebizonyosodott, hogy az övezetben őrzött százegy élő és halott izraeli túszt csak fogolycserével és tűzszüneti egyezménnyel lehet hazahozni, mert az izraeli katonák közeledésére az élőket kivégzik. A túszalku legfőbb feltételéül a Hamász a háború befejezését szabja. Ugyanezt követeli északon a Hezbollah: ígérete szerint abbahagyják a „szolidaritási” rakétázást, ha Gázában béke lesz. Talán egy lendülettel lehetne hazahozni a túszokat és visszavinni északra az onnan elmenekülteket.

Csakhogy ez Netanjahunak nem érdeke, és eddig megtorpedózott minden alkut. Egyrészt azért, mert kormányának szélsőséges erői, a Zsidó Erő pártot vezető Itamár Ben Gvír belbiztonsági miniszter és a Vallásos Cionistákat elnöklő Becalel Szmotrics kilépnének a kormányból, ami új választást hozna – és adott esetben az október 7-i mészárlás körülményeinek felderítésére felállított állami vizsgálóbizottságot. De ha maradásra is bírná Gvírt és Szmotricsot – hiszen ez a két szélsőséges politikus soha más kormányba nem kerülhetne be –, Netanjahu érdeke akkor is az időhúzás: arra számít, hogy lassan elhalványul a tavalyi fiaskó emléke, és hatalmon maradhat. A másik útja a börtönbe vezethet; ha ellenzékbe kerül, bizonnyal felgyorsul korrupciós ügyeinek bírósági számon kérése.

Ezért Netanjahu hónapok óta nyílt propagandakampányt folytat a hadsereg vezetői és a védelmi miniszter ellen, mondván, ők a felelősek október 7-ért. Ő semmiről sem tudott, semmiről nem értesítették. Csakhogy tavaly a védelmi szervek, s maga Joáv Gallant védelmi miniszter is többször figyelmeztették arra, hogy ha tovább folyik a jogállam lebontása miatti tiltakozás, az ország megosztottsága, gyengesége fokozza a háborús veszélyt. Gallantot Netanjahu tavaly márciusban menesztette is, de a tiltakozáshullám hatására már másnap visszavette. A múlt héten újabb, Gallantot sározó propagandamanőver közepén tartottunk, s arról szóltak a hírek, hogy egy-két napon belül a had­sereghez nem konyító Gideon Szaár váltja a hadügyminisztert (a háború kellős közepén), amikor Libanonban felrobbantak a személyhívók, majd a rádió adó-vevők.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.