Újabb hátborzongató videón beszél a belarusz ellenzéki jelölt
Screenshot_2020-08-11_at_14.16.44.png

Újabb hátborzongató videón beszél a belarusz ellenzéki jelölt

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 11.

Külpol

Ez történt: a Nagy Imre-recept.

Szvjatlana Cihanouszkaja tegnap bement Minszkben a Központi Választási Bizottság épületébe, hogy panaszt tegyen. Ezután órákig nem lehetett kapcsolatba lépni sem vele, sem a sajtófőnökével. Ez végül sikerült, de Cihanouszkaja csak annyit mondott, hogy jól van. A következő hír róla az volt (ma reggeli), hogy a litván külügyminiszter közölte, Litvániában van és biztonságban. (A gyerekeit már korábban oda menekítette.) Ezt a hírt megerősítette ma a Szputnyik hírügynökség is, és hozzátették, hogy Cihanouszkaja stábja szerint a belarusz hatóságok vitték őt Litvániába. Cihanouszkajával együtt távozott az országból a sajtófőnöke, Marija Moroz is.

A RIA orosz hírügynökség ugyancsak a Szputnyikra hivatkozva hétfőn azt is közölte, hogy a belarusz állambiztonság merényletet akadályozott meg Cihanouszkaja ellen, amit a saját választási stábjából készültek megvalósítani. A belarusz KGB elnöke, Valerij Vakulcsik azt is elmondta, hogy elfogtak egy levelezést, amely arról szólt, hogy a tüntetőknek „szakrális áldozatra van szükségük”.

„Szvetlanának nem volt választása” – mondta a tut.by portálnak Olga Kovalkova, Cihanouszkaja bizalmasa. „A fontos, hogy szabad és él. Marija Morozzal együtt távozott. Szvetlana stábjának egy része azonban még mindig túsz.”

Ezek után Cihanouszkaja két videót is közzétett, az általa elmondottakat szöveghűen közöljük. Az első videón felzaklatottan beszél arról, hogy nem volt más választása.

 

Tudjátok, én azt gondoltam, hogy ez a kampány nagyon megedzett engem, és adott annyi erőt, hogy kibírjak mindent.

De valószínűleg mégiscsak egy gyenge asszony maradtam, aki az elején is voltam,.

Számomra nagyon nehéz döntést hoztam. Ezt a döntést abszolút önállóan hoztam meg. Sem a barátaim, sem a rokonaim, sem a stáb, sem Szergej semmilyen befolyással nem tudott rám lenni. (Szergej a férje, az eredeti elnökjelölt, aki már korábban elmenekült az országból – a szerk.)

Tudom, hogy sokan elítélnek ezért, sokan gyűlölnek is.

De azt senkinek ne adja az isten, hogy olyan választás elé kerüljön, amilyen elé én.

Ezért… emberek, kérlek benneteket, vigyázzatok magatokra. Egyetlen életet sem ér meg az, ami most történik.

A gyerekek a legfontosabb dolog az életünkben.

Nem sokkal később egy fél percnél alig hosszabb videó is felkerült a netre. Ezen Cihanouszkaja egy kanapén ül, és a következő szöveget olvassa fel egy papírból.

 

Tisztelt belarusz polgárok!

Én, Szvjatlana Cihanouszkaja köszönetet mondok nektek azért, hogy részt vettetek az elnökválasztáson. A belarusz nép meghozta a döntését. Most azokhoz fordulok, akik mindvégig engem támogattak. Belaruszok! A törvények megértésre és tiszteletére szólítalak fel benneteket. Nem akarok vért és erőszakot. Arra kérlek benneteket, hogy ne szálljatok szembe a rendőrséggel, ne menjetek ki a terekre, hogy ne tegyétek ki magatokat életveszélynek. Vigyázzatok magatokra, a hozzátartozóitokra.

Ez a második videó a következő körülmények között készülhetett Andrzej Poczobut, a Belaruszi Lengyelek Szövetségének elnöke, újságíró Twittere szerint (Poczobutot Marija Kolesznyikova tájékoztatta, aki fontos tagja volt Cihanouszkaja csapatának)

Cihanouszkaja bement a Központi Választási Bizottság irodájába Minszkben, és hivatalosan panaszt tett annak elnökénél a választási csalások miatt. Ezek után körbevették magas rangú állambiztonsági funkcionáriusok, és órákon át fogva tartották. A videó ennek nyomán készült a KVB épületében.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.