UNICEF: Tízmillió gyerek szenved ínséget a Száhel-övezet középső részén

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. március 17.

Külpol

A térségben a gyermekek egyre fokozottabban válnak fegyveres konfliktusok áldozataivá.

Tízmillió gyermeknek van égető szüksége humanitárius segítségre Burkina Fasóban, Maliban és Nigerben. A rászoruló gyerekek száma az elmúlt 3 évben megkétszereződött – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF.

Az egyre súlyosbodó helyzet a terjedő és mind brutálisabbá váló konfliktusok miatt alakult ki. A szomszédos országokban közel 4 millió gyermek van veszélyben a különböző fegyveres csoportok és a biztonsági erők közötti, határokon átnyúló összecsapások miatt.

A térségben a gyermekek egyre fokozottabban válnak fegyveres konfliktusok áldozataivá vagy fegyveres csoportok célpontjaivá

– számolt be Marie-Pierre Poirier, az UNICEF Nyugat- és Kelet-Afrikáért felelős igazgatója. Felhívta a figyelmet, hogy a Száhel-övezet középső részén 2022-ben a gyermekek különösen sok erőszakos cselekménynek voltak áldozatai.

Burkina Fasóban az ENSZ adatai szerint tavaly az év első 9 hónapjában háromszor annyi gyerek életét oltották ki, mint az előző év hasonló időszakában. Legtöbbjükkel a falvaik ellen indított támadások során végeztek, vagy robbanószerkezetek, elhagyott robbanóanyagok ölték meg őket. Fegyveres csoportok, amelyek ellenzik az állami oktatást, szisztematikusan felgyújtják és kifosztják az iskolákat, fenyegetik, elrabolják vagy megölik a tanárokat. Több mint 8300 iskolát zártak be az említett három országban, mert közvetlen célponttá váltak, elmenekültek a tanítók, földönfutóvá váltak a családok vagy a szülők féltek iskolába küldeni gyermekeiket.

„A válságra sürgős humanitárius választ kell adni, továbbá hosszú távra szóló és rugalmas beruházásokra van szükség az alapvető szociális szolgáltatások terén, amelyek segíthetnek megszilárdítani a társadalmi összetartást, a fenntartható fejlődést és a gyermekek jobb jövőjét” – hangoztatta Marie-Pierre Poirier.

(Címlapképünkön: A biztonsági szolgálat tagjai járőröznek Burkina Faso fővárosában 2018. március 5-én. Három nappal korobban az al-Kaida terrorszervezet fegyveresei a város központjában megtámadták a nyugat-afrikai ország hadseregének főparancsnokságát. Fotó: MTI/EPA/Legnan Koula)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.