Választások Dél-Afrikában: Győzik-e?

  • 2004. április 22.

Külpol

Hatalmas ünnepségsorozat kezdődik Dél-Afrikában április 27-én. A faji elkülönítés, az apartheid országában tíz éve van demokrácia, 1994-ben, az egész felnőtt lakosságra kiterjedő választások után iktatták be hivatalosan a leghosszabb ideig fehérek által irányított köztársaság államfői tisztségébe Nelson Mandelát.

Hatalmas ünnepségsorozat kezdődik Dél-Afrikában április 27-én. A faji elkülönítés, az apartheid országában tíz éve van demokrácia, 1994-ben, az egész felnőtt lakosságra kiterjedő választások után iktatták be hivatalosan a leghosszabb ideig fehérek által irányított köztársaság államfői tisztségébe Nelson Mandelát.

Mandela, aki 27 év után szabadult ki a fehér hatalom börtönéből - a század elején alakult Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) apartheidellenes szervezet vezetőjeként hazaárulásért büntették -, igazi karizmatikus vezető. Részben korábbi politikai hajlíthatatlanságának, részben mindenkit meggyőző megbékélési szándékának (és politikájának) köszönheti óriási népszerűségét. A 85 éves államférfi már tíz éve tudta, hogy egy választási ciklus után visszavonul az aktív politizálástól - miközben a világ még abban sem volt biztos, hogy az országnak sikerül-e elkerülnie a gazdasági összeomlást és a véres polgárháborút. Pacifikálta a kezdetben még erős radikális baloldalt, és igyekezett meggyőzni a kisebbségi fehér lakosságot is arról, hogy nem kell tartania a többségi uralomtól,

a "szivárvány-társadalomban"

valamennyi népcsoport előbb-utóbb megtalálja a helyét. Emellett kinevelte utódát is Thabo Mbeki személyében, aki 1999-ben lépett a helyére, a múlt héten pedig még nagyobb arányban meg tudta ismételni választási sikerét.

77 százalék körüli választási részvétel mellett az ANC a szavazatok csaknem 70 százalékát szerezte meg, és csupán egyetlen tartományban, a zuluk lakta Kwazulu-Natalban nem sikerült megkapnia az abszolút többséget. Itteni ellenfele, az Inkatha Szabadság Párt (ISZP - 6,97 százalék) a múlt szerdai szavazás után 40 rendbeli választási szabálytalansággal vádolta az ANC-t, bírálva, hogy a Független Választási Bizottság ennek ellenére szabályosnak minősítette a parlamenti, illetve tartományi választásokat. A tíz éve meghirdetett megbékélési politika keretében egyébként az ISZP első embere (Mangosuthu Buthelezi) egészen mostanáig a kormány tagja volt, és még az is lehet, hogy Kwazulu-Natalban a két párt végül koalícióban kormányoz majd. Országosan a második helyen végzett (12,37 százalék) az 1994 előtti, fehérekből álló parlament ellenzéki pártja, a Demokratikus Szövetség, amely lényegében már öt éve elhódította a fehér szavazatok jó részét a régi jobboldal utódpártjától, és most a liberális fekete szavazók számára igyekezett alternatívát kínálni, szociális húrokat is pengetve.

Ez tehát a számokban megragadható felszín. A kérdés természetesen az, mi tartja fenn az ANC tartós népszerűségét, miközben évek óta meglehetősen aggasztó híreket lehet hallani a dél-afrikai közállapotokról. Elsősorban a reális alternatíva hiánya: balról senkinek sincs esélye előzni. Ez egyébként annak a szerencsének köszönhető, hogy a fordulat a hidegháború vége után zajlott le, így megszűnt a kommunisták és a baloldali szakszervezeti vezetők külső támogatása, ami alighanem jót tett magának a békés átalakulásnak is. Ráadásul ezeket az erőket is bevonták a kormányzásba, úgyhogy hosszú, vitákkal terhes évek teltek el, míg végül kialakultak a gazdaságot érintő - továbbra is és okkal vitatott - jogszabályok, köztük a gazdaság élénkülését lassító számos merev előírás is. Jobbról nincsenek számottevő fekete (vagy ázsiai, vagy a kevert fajúakat célzó) politikai csoportok.

A másik ok érzelmi természetű: miközben sokan elégedetlenek a kormány munkájával, a teljesítetlen ígéretekkel, a mélységes szegénységgel, választások idején mégis diadalmaskodik

az életre szóló elkötelezettség

a szabadság kivívásáért legtöbbet tett ANC és istenített történelmi vezetőimellett. És ezen nem változtat az sem, hogy az egykori nagyságok közül többen a mesés meggazdagodásra, vállalatbirodalmak kiépítésére használták föl kikezdhetetlennek tűnő politikai tőkéjüket. Ha ez így van, az ANC még vagy tíz évig biztonságban érezheti magát - akkor viszont az apartheid után felnőtt generációé lesz a döntés joga.

Mindenképpen elismerésre méltó, hogy az ANC ebben a biztos helyzetben alapjában véve képes volt kikerülni a hatalommal való visszaélés csapdáit. De ez már nem csak Mandela műve, hanem a nála pragmatikusabb, gazdaság-orientáltabb Mbekié is, aki amúgy nem könnyű eset. A világon jelenleg Dél-Afrikában él a legtöbb HIV-fertőzött, mintegy ötmillió ember a 45 millióból. A 30-34 éves korcsoportból halnak meg a legtöbben, tavaly már 15 százalék, és erről elsősorban az AIDS tehet. Mbeki és egészségügyi minisztere azonban még tavaly sem volt hajlandó öszszefüggést látni a vírus és a betegség között, és egészen az év végéig halogatta a HIV szaporodását gátló gyógyszerek ingyenes kórházi alkalmazásának a bevezetését. Az idei célkitűzés - 50 ezer, a rendszeres kezelésbe bevont személy - csepp a tengerben.

Dél-Afrika vezeti a világ gyilkossági statisztikáit is, manapság többen halnak erőszakos halállal, mint az apartheid végének kíméletlen politikai küzdelmeiben. Emiatt sokan - nem az ANC-ben - az 1994-ben eltörölt halálbüntetés újbóli bevezetését is szorgalmazzák, miközben a tettesek egyharmadát sem sikerül kézre keríteni. A munkanélküliség hihetetlen mértékű, a feketék körében (nem hivatalosan) már 50 százalékos arányt emlegetnek. Az őslakosok módosabbik negyedének sikerült csak 70 százalékkal növelnie a jövedelmét az elmúlt 30 évben. Persze ez sem kevés, és most a kormány egyik fő törekvése, hogy különféle előírásokkal a nem fehér munkavállalók arányának növelésére kényszerítse az 50 főnél többet foglalkoztató cégeket, miközben igyekszik megteremteni egy felső, részvényes-vállalkozói réteget is - komoly anyagi áldozatokkal. A sok baj közepette az országnak egyedül a makrogazdasági adatai megnyugtatók, és eddig legalábbis úgy tűnt, hogy ezeket nem hajlandó feláldozni a kormány a populizmus, de még a gyorsabban növekvő jólét oltárán sem.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.