Kína

Változó korban

  • - kovácsy -
  • 2015. május 23.

Külpol

Néhány évente, valamilyen válság, belső konfliktus hatására fölerősödik a nemzetközi érdeklődés Kína jövője iránt: hogyan vonul ki, ha kivonul a kommunista párt a hatalomból, megtörténhet-e ez katasztrofális következmények nélkül stb.

Most a nyugtalanító gazdasági adatok ébresztették föl a nemzetközi izgalmat, miközben bizonyos tények – bizonyos vélemények szerint – éppen arra utalnak, hogy fölösleges az aggodalom.

A felszín, a látszat kétségkívül ezt sugallja: a világ második legnagyobb gazdasága egyre erőteljesebben jelen van a világgazdaságban. A héten például kulcsfontosságú szomszédjával, Pakisztánnal kötött beruházási megállapodást 46 milliárd dollár értékben. A hatalmas projekt központi eleme ­út-, vasút- és csővezeték-építés mint­egy háromezer kilométer hosszúságban az Arab-tenger partján fekvő Gwadar kikötőtől föl, egészen a kínai Hszincsiang tartományig. Kína számára kétségkívül óriási előrelépés az összeköttetés, hiszen kijárata nyílik az Indiai-óceán felé, ezáltal megnő a befolyása főleg Dél-Ázsiában, ami önmagában is geostratégiai siker, ráadásul megkönnyíti a hozzáférést a közel-keleti gázhoz és olajhoz. Ennek pedig óriási jelentősége van, hiszen az ország energiaszükséglete előrejelzések szerint megháromszorozódik.

Így nem meglepő, hogy a kínai terjeszkedés minden irányban erőteljesen halad előre, és beruházásainak kiemelt célpontjai is vannak – Afrika például, ahol 34 országgal tart fenn kapcsolatot. A magyarázat itt is a természeti erőforrások meglétében keresendő, máshol a puszta tőkebefektetési szándék mögött nem látszanak egyéb törekvések. Nagy-Britanniában eddig már 24, Franciaországban 11 milliárd dollárt ruházott be Kína, és nem kerülték el a figyelmét az olyan cégek sem, mint az IBM, a Ford, a Volvo vagy a spanyol Telefónica.

Mindezek egy izmos, terjeszkedő gazdaság képét sugározzák, csakhogy a valóság ennél aggasztóbb képet mutat. A hétszázalékos éves gazdasági növekedés, amit most, a negyedév végén mértek a pekingi statisztikák, európai összehasonlításban persze még mindig lélegzetelállító érték. Csakhogy Kínában, amelyet éppen az ennél nagyobb, sőt majdnem kétszer ekkora mértékű növekedés emelt ki a fejlődő országok sorából, ez – ha egész év­ben változatlan marad a helyzet – a tavalyi
év után megint a leggyengébb növekedési ütemnek számít 1990 óta.

Emlékszünk még azokra a tavaly nyilvánosságra került képsorokra, amelyek a hatalmas kínai „szellemvárosokat” mutatták be. A riasztóan nagy méretű, több tízezer főre tervezett tömbsorokba alig lehetett lakót találni. Ezt a túlméretezett, a gazdaság túlfűtöttségét erőből fenntartó beruházási politika zsákutcájának intő jeleként lehetett értelmezni. Aztán az évek során ezek a beruházások is hasznosultak, a „szellemvárosok” lassan benépesültek, ha jóléti beruházások is vonzóvá tették őket, nem csak az, hogy a legnagyobb városok mellé épültek, így biztosítva hatalmas tömegek számára munkalehetőséget.

Nem arról van szó, hogy a felfutott, kihasználatlan beruházások alapján téves diagnózis született, csak semmi sem igaz a maga szélsőséges mivoltában: sem a pesszimista külső értékelések, sem a hivatalos győzelmi jelentések. Habár a vezetés lépé­sein is érzékelhető, hogy tisztában vannak a megtorpanásból adódó veszélyekkel, és miután a beruházások – és a korlátlan mennyiségű kivitel – útja lezárult, a belső fogyasztás fokozására, a szolgáltatásokra, az ezeken belül lehetséges munkahelyteremtésre kell összpontosítani. Ezen a területen tavaly például a tervezett tízmillió helyett 13 millió munkahely keletkezett.

Mindazonáltal sokan a rezsim végét vizionálják abban, ahogyan Kína fejlődik – és ehhez értelemszerűen hozzáveszik a nyílt elnyomást, amely a mostani elnök, Hszi Csin-ping országlását kíséri. Hszi – aki több ízben is bíráló megjegyzéseket tett Gorbacsovra – nyilvánvalóan a rendszer változatlanságára törekszik. Ezt mutatja például, hogy jelenleg 44 bebörtönzött kínai újságíróról tudnak a nemzetközi szervezetek. Közülük az utolsó Gao Ju, akit pár napja ítéltek hétévi börtönre. A 71 éves újságírónőt bizalmas információk kiszivárogtatásában találták bűnösnek. Állítólag elég magasan pozicionált forrásai voltak, ám a kérdéses szövegben éppen a nyugati média ártalmairól volt szó.

Visszatérve Hszi Csin-pinghez, aligha valószínű tehát, hogy ő lesz az, aki egyfajta fokozatos átmenettel kivezeti az országot a párturalom alól. Minthogy a határok nyitva állnak, sokak számára kézenfekvő megoldás az emigráció. Egy felmérés szerint a jómódú kínaiak közel ötven százaléka öt éven belül el akarja hagyni az országot. A jómódú asszonyok Kaliforniában szülnek, hogy gyermekük már amerikai állampolgárként térhessen haza velük Kínába.

A kevésbé jómódúak pedig egyre inkább illúzióikat vesztik. Az elmúlt két évtized fellendülése tízmilliók életlehetőségeit javította, még ha ezért meg is kellett fizetniük a kiegyensúlyozott családi kapcsolatok, a biztonság hiányával. A reményeknek most végük, a növe­kedés lassulása végső soron az életszínvonal változatlanságában lesz érzékelhető.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.