Az amerikai szenátus határozatában Mohamed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörököst tette felelőssé a hazája isztambuli főkonzulátusán október elején meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi szaúdi kormánykritikus újságíró haláláért.
Az egyhangúlag elfogadott határozatban a felsőház felszólította a szaúd-arábiai kormányt, hogy "biztosítsa a felelősök megfelelő elszámoltathatóságát".
Kétpárti határozatot fogadtak el arról, hogy a kormányzat megvonja a jemeni háborúban nyújtott amerikai logisztikai segítséget a Szaúd-Arábia vezette arab koalíciótól.
|
Az AP amerikai hírügynökség megjegyzi: bár a határozatok nagyrészt jelképesek - mivel nem tudni, hogy az alsóház egyáltalán foglalkozni fog-e velük -, a szenátus döntésével szemlátomást rajta akarja tartani a szemét a kormányzat külpolitikáján és a Szaúd-Arábiával fenntartott kapcsolatán.
Miközben egyre valószínűbbé vált, hogy a szenátus elfogadja a határozatokat, a Trump-kormányzat az alsóházba küldte Mike Pompeo külügy- és James Mattis védelmi minisztert, hogy figyelmeztessék a képviselőket a kárra, amelyet a szaúdi-amerikai kapcsolatoknak okozhatnak.
Donald Trump amerikai elnök vonakodik elítélni a szaúdi trónörököst. Egy kijelentése szerint az Egyesült Államok "állhatatos szövetségese kíván maradni" Szaúd-Arábiának, nem áll szándékában felmondani a Rijáddal kötött több milliárd dollár értékű fegyvereladási megállapodásokat, és hálás a szaúdiaknak, hogy alacsonyan tartják az olajárakat.
A szaúdi monarchiát bíráló, 59 éves Hasogdzsit október 2-án gyilkolták meg az isztambuli főkonzulátuson, ahová a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokért ment. Menyasszonya, Hatice Cengiz órákig várakozott rá a konzulátus előtt, majd értesítette eltűnéséről a török hatóságokat.
Az isztambuli főügyészség szerint Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe, holttestét a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.