Meghalt Dés Mihály

  • narancs.hu
  • 2017. május 20.

Kultúra

Az író egy barcelonai kórházban hunyt el.

„Hosszan tartó betegség után, Barcelonában elhunyt a magyar irodalom egyik legizgalmasabb és legszabálytalanabb szerzője” – közölte szombaton spanyol lapokra hivatkozva a Librarius kulturális magazin. Nem sokkal később a család a hvg.hu-nak megerősítette a hírt.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Dés Mihály 1950-ben született Budapesten, az ELTE magyar–spanyol szakán végzett. Főszerepet játszott a Banánhéjkeringő és később A dokumentátor című filmben is. Egy spanyol nővel kötött házassága után 1986-ban elhagyta Magyarországot, Barcelonába költözött. Spanyolországban 1989 és 92 között egy irodalmi folyóirat, a Quimera főszerkesztője volt, 1990 és 93 között az El Observador nevű napilap irodalmi mellékletét irányította, majd megalapította az új spanyol és latin-amerikai irodalom egyik meghatározó folyóiratát, a Lateralt.

A Barcelonai Központi Egyetemen is tanított, pályája során több színházi, vers- és novellaantológiát válogatott, tanulmányai, előadásai számos kötetben jelentek meg, spanyolul elbeszéléseket is publikált. Magyarul a Pesti barokk című regénnyel debütált 2013-ban, édesanyja halála után, 2014-ben adta ki a 77 pesti recept című kötetét, ezt követte az Ancsa és Pancsa különös kalandjai.

Hosszú vita kezdődött a hazai irodalmi életben azután, hogy 2015-ben Dés szeretett volna bekerülni a Szépírók Társaságába, de nem vették fel, holott Esterházy Péter és Konrád György is ajánlotta. Az elutasítás indoka állítólag az volt, hogy a társaság szerint a Pesti barokk alapján Dés Mihályt nőgyűlölőnek tartották.

Dés Mihállyal még 2014-ben készítettünk interjút, nem sokkal azután, hogy megjelent a 77 pesti recept című gasztronómiai anyaregénye.

„Írni is nehéz, csak az már nem szenvedés” – Dés Mihály író

Nemrég jelent meg 77 pesti recept című gasztronómiai anyaregénye. Beszélgettünk a főzési tízparancsolatról, egy pesti mozgalmárnő receptjeiről, magyar és spanyol irodalmi tapasztalatokról, és a Kádár-korszak éjjeleiről-nappalairól. Fotó: Németh Dániel magyarnarancs.hu: A 77 pesti recept fejezetei, a főzési tízparancsolat, az anya- és családtörténet, valamint maguk a konkrét receptek folyamatos párbeszédben állnak egymással.

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?