Metró helyett vízibusz - Götz Sándor gépészmérnök

  • Kiss Barnabás
  • 2009. július 23.

Lélek

Fejébe vette, hogy feléleszti az egykor legendás dunai személyhajózást. Társakat gyűjtött maga köré, két éve csak a Duna Express projektnek él. Új hajókat és kikötőket tervez, lehetséges utasforgalmat számlál, és támogatókat keres, mivel szerinte ez nem csupán egy szép álom.
Fejébe vette, hogy feléleszti az egykor legendás dunai személyhajózást. Társakat gyűjtött maga köré, két éve csak a Duna Express projektnek él. Új hajókat és kikötőket tervez, lehetséges utasforgalmat számlál, és támogatókat keres, mivel szerinte ez nem csupán egy szép álom.

Magyar Narancs: Lenne igény a "dunai közútra"?

Götz Sándor: Mindenképpen. Az EU-nak fontos projektje, még anyagi forrásokat is biztosít hozzá, hogy ahol lehet, vízi közlekedésre állítsa át az egyensúlyát vesztett közúti közlekedést - ráadásul ez a környezetbarát megoldás. Budapestnek pedig, ahol az előrejelzések szerint rövidesen még a mainál is kezelhetetlenebbé válik az elavult úthálózat okozta autós közlekedés, fontos lenne kihasználnia a Duna adta természetes kötött pályát.

MN: De hogyan?

GS: Miért ne lehetne a Duna az agglomerációs közlekedés egyik útvonala? Ha újragondolnák Budapest átfogó közlekedésstratégiai tervét, akkor meg lehetne nyitni az észak-déli vízi útvonalat. Az M0-st észak és dél felől is rá lehetne vezetni a dunai pályára. Az autósok a hídlábaknál épített őrzött parkolóhelyeken lerakják a kocsit, felszállnak a vízibuszra, és behajóznak a belvárosba, ahol további közösségi közlekedési eszközökre szállhatnak át. De nem csak a körgyűrűig mennénk el. Északon Visegrádig, délen Ercsiig tervezünk menetrend szerinti járatot. Ezzel a Dunából 60 kilométeres szakaszt lehetne lefedni egy komplex rendszerrel, amibe az új hajók fejlesztése, kikötők és parkolók építése is beletartozik. Ezzel bekapcsolnánk a hajózást az intermodális ("könnyű átszállást biztosító" - a szerk.) közlekedési rendszerbe. A fővárosi fejlesztési tervekben létezik az ötös metró terve, ami hasonlóan észak-déli útvonalat követne a szentendrei és a csepeli HÉV összekötésével. De ez 5-600 milliárdba kerülne, és 2020 után állnának neki a fúrásnak, a mi tervünk, a Duna Express viszont 15-18 milliárd forintból már működőképes lenne, és 2012-ben elindulhatna az első menetrend szerinti vízibusz.

MN: Milyen lenne egy ilyen vízibusz?

GS: Mindenekelőtt korszerű, biztonságos és könnyen manőverezhető. Vadonatúj katamaránokat tervezünk, ami - bár több ezer éves polinéz találmány - izgalmas, a modern technika által még nem teljesen berepült terület. Most még csak kísérleteket folytatunk - digitális szimulációval. A kettős hajótest miatt a katamarán nagy stabilitás mellett kis ellenállással képes haladni, amihez nagy hatásfokú hajócsavart is terveztünk kedvező üzemanyag-felhasználással. Mivel nem egy meglévő hajót másolunk, az utolsó csavarig mindent át kell gondolnunk. Legutóbb épp azon töprengtem, legyen-e karfájuk az üléseknek, vagy sem, és miként legyenek elrendezve az utastérben. Ez ki- és beszálláskor lehet fontos, mert minimálisra szeretnénk csökkenteni az utascsere idejét. A hajótest 32 méter hosszú és 8,5 méter széles, ennek felépítményén 165 ülőhely lesz. Kikötési ideje másfél perc, aminek a megoldása szintén nagy kihívás, hiszen a mai dunai hajók, még ha gyorsak is, épp a kikötési idejük hossza miatt alkalmatlanok a közösségi közlekedés kiszolgálására. Az általunk tervezett katamarán négy kormánylapátja és két kereszt-orrsudár hajtóműve miatt botkormánnyal precízen irányítható, akár a lejtmenetben történő közvetlen kikötésre alkalmasan. A féktávot is lerövidítettük. Egy sima hajóval tízszeres hajóhosszon tudunk csak megállni, mi a másfélszeres hajóhosszt lőttük be magunknak. Első körben harminc vízibuszt szeretnénk építeni, teljesen magyar gyártásban. Ahhoz azonban, hogy a hajózás újra közösségi közlekedés legyen, az egyik legfontosabb lépés, hogy beépüljön az egységes budapesti tarifarendszerbe. Hogy az autós egy bizonyos összegért komplett bérletet kapjon, olyat, aminek az árában mind a hajójárat, mind az őrzött parkoló, mind a BKV-bérlet benne foglaltatik.

MN: Kiszámolták, mennyibe kerülne egy ilyen bérlet?

GS: Végeztünk előzetes kalkulációkat. A mai árakkal számítva, amikor egy BKV-bérlet kilencezer forint körül mozog, mindez harmincötezer forintra jött ki, ami a megspórolt üzemanyaggal is számolva nem olyan hatalmas összeg. Aki nap mint nap kénytelen a fővárosi dugókban araszolni, tudja, hogy harminc kilométerről jobb esetben egy óra alatt lehet beérni a város szívébe - ezt hajóval a felére lehet csökkenteni, kényelmes és tervezhető utazási feltételek mellett, mindennap, még a csúcsforgalmi terhelésekkel szemben is. Ahhoz azonban, hogy az autósok átváltsanak, és meglegyen az általunk kiszámolt optimális napi tizenöt-húszezres utasszám, minőségi szolgáltatást kell kialakítani. Két éve dolgozunk már az ügyön - hobbiból -, félig-meddig megterveztük, kiszámoltuk és lemodelleztük. Például a hajón kívül a kikötők jelentik a nagy kihívást, mivel a Duna a fővárosban úgyszólván be van kerítve - egyszerűen életveszélyes lejutni a partra. Korszerű, mozgólépcsős-liftes, mégis városképbe illő repülőhidakkal viszont vissza lehetne adni a Dunát a városnak. A munkába sikerült bevonni néhány végzős fiatal egyetemista kollégát, akik a témát diplomatervi szinten is felvállalták.

MN: Kiket kerestek már fel a tervvel?

GS: Először elmentünk a Mahart PassNave-hoz, de ott azt mondták, szerintük nincs fizetőképes kereslet. Ennek ellenére a szárnyashajóikkal megpróbáltak valami hasonlót, tényleg nem túl nagy sikerrel, de hát mi új, kényelmesebb hajót és jóval gyorsabb kikötési időt tervezünk. Aztán elmentünk a BKV-hoz is, ahol szintén nem sikerült meghatni a vezetést. Ugyanakkor a főváros megrendelésére elkészült, 2020-ig megvalósítandó közlekedésfejlesztési stratégiai tervbe beépült ez a közösségi közlekedési megoldás. Nem ragozom tovább, a helyi finanszírozási erők fantáziáját nem tudtuk megragadni, viszont megjelent a színen egy külföldi szakmai befektető, úgyhogy ma ott tart a dolog, hogy alvállalkozókat keresünk.

Figyelmébe ajánljuk