Szökjenek meg velünk: papírba csomagolt reszelő a szobafogságra ítélteknek!

  • narancs.hu
  • 2020. március 26.

Lélek

Úgy, hogy közben sem önmagukat, sem másokat nem sodornak veszélybe.

Ha már a lábát csak a közértig teheti ki, tárja ki ablakát a világra, s benne Magyarországra! Ezen a héten is becsempészünk Önnek egy éles reszelőt, hogy megszabaduljon a rácsoktól. Ismét az e heti nyomtatott Magyar Narancsot ajánljuk figyelmébe!

Címlapunk azt illusztrálja, amit mindenki megtapasztalhatott a hét elején a parlamentben: miniszterelnökünk régi keletű teljhatalmi ambícióinak immár kendőzetlen elharapózását. A felhatalmazási törvény alattomos praktikáit alapos cikkben elemezzük.

Ezen a héten sem hiányoznak a magyar szellemi élet, irodalom, művészvilág legkiválóbbjainak írásai a járványról. Schilling Árpád elmeséli, hogyan jutott haza Lengyelországból három repülőtéren keresztül, Szécsi Noémi pedig komplett háztartási kisokossal szolgál esszéjében. „Rájuk töröm az ajtót, és kinyírom őket, mert nem bírják felfogni, csak az életüket próbálom megmenteni!” – írja le napjaink legizgalmasabb drámaírója, Székely Csaba, hogyan próbálunk segíteni e nehéz időkben egymáson…

Szó van a lapban arról is, hogy mi köze a matematikának a vírus terjedése elleni harchoz, s hol tartanak e téren a magyar tudósok. E heti fő kérdésünk viszont kétségkívül az, hogy készen állnak-e a magyar kórházak a járvány berobbanására?

false


De ezen a héten sem csupán vírusból áll a világ! Izgalmas nemzetközi politikai thrillert közlünk arról, hogy miért keresnek jóval kevesebbet a magyarországi tudósok, mint külföldi kollégáik. És a Magyar Narancs számos olyan dologról is beszámol, melyek a normális, felhőtelen élet részét adják, és szerencsére most sem kell teljesen elengednünk őket. Bemutatjuk az elpusztíthatatlan, bár most épp halasztást szenvedő Eurovíziós Dalfesztivált, a Kínai nagy fül című cikkünkben pedig a Huawei mesterkedései mögé kukkantunk be. Elemzünk egy kiváló Radnóti-verset és kérdések kereszttüzében szorongatjuk meg a híres krimiszerzőt, Jo Nesbøt, aki szépen be is vall mindent egy iszákos rendőrről: bizonyos Harry Hole az illető. Lesz házimozis film- és sorozatkritika, kompakt kultúraajánló csomag kizárólag otthoni fogyasztásra.

A Magyar Narancs újra társa lesz egy hétig, jóban-rosszban. Ugorjon le érte maszkban és kesztyűben a boltba vagy az újságoshoz, s közben nagyon vigyázzon magára és a többiekre, mert a jövő héten újból találkozunk a szokott helyen és időben!

Ne feledje el e héten is megvásárolni a lapot vagy fizessen elő rá itt.

Vagy vásárolja meg digitálisan a Dimag oldalán:

Magyar Narancs 2020/13 - dimag.hu

A Magyar Narancs alapítása, 1989 óta a képviseleti demokrácia és a szabad versenyes, magántulajdonon alapuló piacgazdaság értékei iránt elkötelezett hetilap, magasan kvalifikált olvasóit ezen értékek szerint, egyedi hangnemben tájékoztatja a politikai és kulturális közélet meghatározó eseményeiről. Elkötelezettsége liberális; az egyéni szabadságjogok és a jogállami normák érvényesülését mindennél többre becsüli.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.