Áramkörtánc

Séta a Kelenföldi Erőműben

  • Hamvay Péter
  • 2015. szeptember 13.

Lokál

Bejártuk a főváros egyik legkülönlegesebb ipari műemlékét, a Kelenföldi Erőmű 2004-ben leállított kap­csoló­házát.

A századfordulós Budapest egyre inkább a fény városa lett, de ezért egyre többet kellett fizetni. A főváros szívta a fogát, hogy a bővülő közvilágítás és saját intézményei villamosenergia-szükségletét magántársaságoktól kell megvásárolnia, ezért Bárczy István főpolgármester, rezsicsökkentő kései utódaihoz hasonlatosan, elhatározta, hogy a város saját erőművet épít és leszorítja az árakat.

A Kelenföldi Hőerőmű tervezésével Reichl Kálmánt bízták meg, aki korábban az óbudai gázgyár és tisztviselőtelep építészeként szerzett tapasztalatokat. A telep kialakításán haláláig, 1926-ig dolgozott, utána egy másik neves mester, Borbíró Bierbauer Virgil vette át a tervezést – igyekezvén elődje nyomdokain haladni. Az erőmű helyszínéül a lágymányosi téli kikötő melletti partszakaszt választották, ahol a működéshez nélkülözhetetlen szén és salak szállítása vasúton és vízen egyaránt megoldható volt. Építése az első világháború idején kezdődött, s az 1937-ig tartó folyamatos bővítésnek köszönhetően az ország első számú erőművének számított. Egy része még ma is működik, de talán a legszebb részét, az 1926–1934 között épült kapcsolóházat bezárták, s a francia tulajdonos 2004-ben eladta az önkormányzati tulajdonú Öböl XI. Kft.-nek, amely 2007-ben egy portugál ingatlanfejlesztő cégnek, a Mota-Engil SA-nak adta tovább. Kérdeztük, mi a tervük az épülettel, de nem kaptunk választ.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Ki tudja… Talán trendi bulihelyszín lesz, talán vendéglátóhely, talán így marad örökre. Még szerencse, a Miénk a Ház Egyesületnek sikerült elintéznie, hogy olykor-olykor csoportos sétát vezessenek a magyar Bauhaus és art deco e jeles ipari műemlékében.

Kapcsoltak

Ecetfák takarják azt a pár márványlépcsőt, ami az épület egyik legszebb részébe vezet. Idegenvezetőnk, Maczó Balázs történész-muzeológus szerint feltehetően az ipari formatervezést forradalmasító Deutsche Werkbund 1914-es kiállítási pavilonja adta az ihletet Borbíró Virgilnek az üveghengerben tekeredő vaslépcső megalkotásához. Az építészek számos technikai problémát kiválóan megoldottak, például, hogy a laza dunai talajon felépült erőmű ne süllyedjen meg, ezért gyakorlatilag egy betonmedencébe építették. E medence közvetlen kapcsolatban van a Dunával, ide engedték ki a turbinából a vizet. Ha lemegyünk az alagsorba, láthatjuk, hogy ma is vízben áll az épület. Állítólag hónapokig betonozták megállás nélkül, éjjel-nappal, hogy folyamatosan szilárduljon meg az anyag, és ne képződjenek később repedések az alépítményen. Maczó korabeli fotót is mutat arról, hogyan működött a szüntelenül körbe forgó daruhoz szerelt betonozómasina. Közben arra is kellett ügyelniük, hogy a betonvasak semmilyen körülmények között ne zárjanak be áramkört, a tűzveszély miatt pedig szénsavval oltó automata berendezést is terveztek. A palackok szivárgását úgy ellenőrizték, hogy az egész szerkezetet egy egyensúlyban lévő mérlegre helyezték; ha az egyik palack ereszteni kezdett, csökkenő súlyával jelezte a hibát. Szerencsére soha nem volt rá szükség.

Az első szinten fekete, koporsó formájú kapcsolószekrények sorakoznak, nem véletlenül nevezték az egykori munkások szarkofágfolyosónak ezt a részt. Felettük hatalmas betűkkel budai és pesti címek állnak, azoké a trafóállomásoké, ahol a 30 kV-os áramot a lakossági fogyasztók számára tovább osztották. A második emeleten további kapcsolószekrények, generátorok és transzformátorok voltak, melyek közül jó néhány ma is a helyén van, ahogy az öltözőszekrények és a berendezés egy része is. Egy használt munkásbakancs árválkodik a folyosón, mintha tegnap zárták volna be az üzemet. Bár az oldalfalakra nem lehetett ablakokat vágni, mégsem kellett lámpát használni nappal. Az üvegtetőről elég fény jutott a felső szintre, a szarkofágfolyosóra pedig a lépcsőházból és a födémbe épített üvegtéglákon keresztül szűrődött be a világosság. Ám a második világháborúban, a légi veszély miatt az üvegtetőt lefestették feketére, és ezt később sem vakarták le onnan. A napfényt neoncsövekre cserélték.

De a legizgalmasabb, a teljes egészében Borbíró által megálmodott kapcsolóterem csak ezután következik! Nem egy filmet forgattak itt, „aktív” korában imádták is az amatőr fotósok, ahogy most is. Roppant elegáns az ovális, fény­árban úszó, szinte teljes egészében műszerek borította terem, melynek kettős üvegtetője Maczó Balázs szerint az art deco egyik legszebb hazai emléke. A háború alatt ezt nem tették tönkre, csupán egy ma is látható apró óvóhely épült, lévén csak két fő volt a kapcsolóház személyzete. Az ipartörténeti-építészeti remekmű szerencsére épen megúszta a háborút, és a műszereit kicserélték ugyan, de burkolata, nyílászárói, geometriai formákban gazdag tetőzete szinte sértetlenek maradtak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.