helyrajzi szám

Dombormű a Kálvin téri aluljáróban

Lokál

A 2-es metró építésekor – a hatvanas évek közepén –, a Blaha Lujza tér és az Astoria környéke vált bombatölcsérhez hasonlatossá.

Tíz évvel később, a 3-as metró kapcsán a Kálvin térrel történt ugyanez. A belvárosi szükségállapot két évig tartott, a soha véget nem érő építkezésre 1976 szilveszterén került az első pont, ekkor adták át e vonal első szakaszát a Deák tér és a Nagyvárad tér között.

A korábbiakhoz képest lényeges változás volt, hogy a Blahához vagy az Astoriához képest a Kálvin téren szövevényes aluljárórendszert építettek ki. Ám ennek nem a „földrajzi elhelyezkedés” volt a legfőbb oka, hanem az a régi idea, hogy a csepeli HÉV végállomását is itt építik majd meg, nagyjából a Lónyay (akkor Szamuely) utca sarkánál, a ma is ott található üzletközpont lebontása után, és eredetileg az itt keresztező 4-es metrót is már az ezredforduló előtt szerették volna átadni a ténylegesen megvalósult 2014 helyett.

Az építkezés legelején mégsem a jövő, hanem a múlt váltott ki nagyobb izgalmakat, a fúrásokat követően ugyanis előkerültek a Kecskeméti városkapu maradványai. Az 1440-es években épült városkapu mintegy 350 évig állt, 1794-ben azért bontották le, mert túlnőtt rajta Pest városa. A négyzet alapú toronyépület belső tere mintegy 50 négyzetméter volt, a kapunyílás szélessége 3,8 méter. A régészek eléggé odavoltak a felfedezéstől, ugyanis nem csak az egykori torony tárult fel négy méter magasságban, de a később hozzáépített rondella is. 1974-ben még úgy bontották le a toronymaradványokat és temették be az alapokat, hogy azokat 1975 őszén ismét feltárják, a romokat pedig bemutatják valahogy úgy, ahogy a római kori emlékeket később, a Flórián térnél. Erre azonban nem került sor, mivel a torony maradványai túlnőttek volna az aluljárón, eltorlaszolva így a közutat. Noha született olyan tanácsi javaslat, hogy „a Kecskeméti utcát a Kálvin térre egy hídon kell bevinni”, ám ez az elgondolás a tervezési szakaszig sem jutott el. Az aluljárót végül úgy adták át, hogy a középkori torony maradványai láthatatlanok maradtak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.