Karácsony Gergely: a járvány második szakaszával szembeni védekezés kulcsa a kórházi fertőzések megelőzése

  • narancs.hu
  • 2020. július 20.

Lokál

A főpolgármester szerint mindez addig nem lehet sikeres, amíg a kormány tétlenül nézi a kórházi fertőzések szaporodását.

Megelőző intézkedésként újra fertőtlenítik a Pesti úti idősotthont – jelentette be Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, írtuk hétfő délelőtt.

Németh Szilárd  a XVII. kerületi idősotthon előtt tartott sajtótájékoztatóján arról is értekezett, hogy Karácsony Gergelynek is volna mit "meggyónnia", és a főpolgármesternek azt is felrótta, hogy még a katonákat sem látogatta meg, "akik helyette fertőtlenítettek az intézményben".

Karácsony Gergely hosszú Facebook-posztban reagált a sajtótájékoztatóra, amiből az is kiderült, hogy a mostani fertőtlenítésről már áprilisban megállapodtak.

Kormánypárti képviselők rendre Karácsony Gergelyt, mint a fenntartó főváros főpolgármesterét teszik felelőssé a Pesti úti otthonban tapasztalt fertőzés miatt. Ő azt mondta, az állami hiányosságok, az elhibázott járványügyi protokoll játszottak főszerepet a fertőzésekben.

Bár az otthonban a nyilvános információk szerint a járvány alatt legalább négy vizsgálat zajlott, közülük az első, április 11-i ellenőrzésen pedig a kormányhivatal még mindent rendben talált, (a későbbi vizsgálatokon egyre változatosabb hiányosságokat tártak fel), a kormánypárti médiában ma már arról szólnak a hírek, hogy november óta romlott az ellátás az otthonban.

A politikán túl – Célkeresztben a Pesti úti idősotthon

A kormánypárti média a Pesti úti idősek otthonában történtektől hangos, a főváros szerint viszont csak kipécézték az otthont, hiszen korábban mindig mindent rendben találtak a vizsgálatok. Összeszedtük, hogy mit lehet tudni az esetről. A magyarországi koronavírus-járvány egyik kiemelt témájává egy idősotthon vált, a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott Pesti úti intézmény.

„A megelőzés azonban tényleg fontos, és ebben valóban sok dolga lenne a kormánynak. A járvány második szakaszával szembeni védekezés kulcsa ugyanis a további kórházi fertőzések megelőzése. Szívesen látnék erről is egy sajtótájékoztatót, de még inkább a beszéd helyett a cselekvést az állami fenntartású kórházakban. Mert senkit, de senkit nem lehet kitenni annak a veszélynek, hogy ahol gyógyulást remél, ott kapja el a fertőzést.” – írta most Karácsony.

A főpolgármester szerint „a járvány első hullámában is kiderült, hogy az idősotthonokba nagy valószínűséggel a kórházakból került be a fertőzés, hiszen az idősotthonok lakói rendszeresen szorulnak kórházi ellátásra. A fertőzés terjedéséhez pedig nagyban hozzájárult, hogy a fővárosi kormányhivatal márciusban még 'felesleges költségnek' minősítette a kórházból az idősotthonokba visszakerülő betegek tesztelését. Vagyis Németh Szilárd és más fideszes politikusok számára kitűnő sajtótájékoztató-helyszín lenne a kormányhivatal épülete is.”

Karácsony Gergely azt írta, ők mindent megtesznek, hogy megfelelően védekezzenek a saját fenntartású idősotthonokban, de ez csak akkor lehet sikeres, ha a kormány pedig a kórházi fertőzésekre figyel jobban.

„Nem tehetek mást ezúttal sem, mint hogy a tisztifőorvostól, a kormányhivataltól és Kásler minisztertől kérdezem levélben, milyen intézkedésekkel védik meg az idősotthonok lakóit és bármely kórházi kezelésre kényszerülő beteget attól, hogy a kórházban kapja el a fertőzést” – fogalmazott Karácsony Gergely.

Security Check Required

null

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.