A legolcsóbb lakhatás Budapesten

Pince vagy gettó

Lokál

Nem könnyű lakhatáshoz jutni Budapesten, ha nincs valamilyen kötelék vagy kapcsolat. A lakásbérlés alsó hangon 150 ezer forint, de egy ágybérlet is legalább 50 ezer. Lakásvásárlásnál 20-25 millió forintért a pince, a romhalmaz és a szegregátum közül kell választani.

Legalább havi 40 ezer forint kell ahhoz, hogy Budapesten albérlethez jusson az ember az interneten fellelhető ajánlatok szerint; van egy 30 ezres ajánlat is, de ahhoz nem mertek képet feltölteni. Negyvenezer forintért sem lehet persze csodát várni, ennyiért jár egy ágy, egy szekrény, egy íróasztal és egy hozzá tartozó szék Kőbányán (a metró állítólag közel van). Ötezret hozzátéve már a sajátos hangulatú Népszínház utcában is lehet ágyat bérelni, de ennél olcsóbban nem nagyon lehet kijönni, ha valaki a fővárosban akar lakni, és nincs sem rokona, sem barátja, sem egyéb összeköttetése. Ha munkásszálló is játszik, a jobbak havi húsz nappal számolva 50–60 ezer forintba kerülnek – igaz, legalább kauciót nem kell letenni.

A 40–50 ezres ágybérletekből nincs sok, inkább 70–80 ezer forint költséggel lehet számolni havonta, plusz rezsi. Elsősorban fiú egyetemistáknak, esetleg fiatal értelmiséginek – szerepel a legtöbb társbérletes hirdetésben. (A lányok talán máshogy keresnek lakótársat, mert egyetlen csajos hirdetés jött csak szembe.) Ágybérlet helyett 100 ezer forint körül már egy egész szobánk lehet valamelyik belső kerületben.

Lakásbérlet

Ha egy polgári, két nagyszobás, hallos, konyhás lakásban van szobánként két-három ágy, az havonta 200–300 ezer forint bevétel, és akkor még nem is tarthatjuk kapzsinak a bérbe­adót. Ennél olcsóbban nem is adnak ki nagy lakásokat, minek, sokkal jobban pörög a bolt az ágyak, szobák, szobarészek bérbeadásával. Ráadásul az ágyrajárót könnyebb kitenni, mint egy olyan lakót, akinek a cuccaival tele a lakás.

A rövid távú lakáskiadás (Airbnb) mellett az egyetemisták nyomják fel az albérletárakat. Várospolitikusok szerint néhány ezer kollégiumi férőhely vagy alternatív szálláshely sok albérleti szobát és lakást felszabadítana, és ez lejjebb vinné az árakat.

Bizonyos életkor felett már senki sem szeretne társbérletben lakni. Az önálló lakás bérlése azonban nem filléres tétel: a legolcsóbbat 95 ezer forintért találtam a hirdetések között, nem nagyon jó helyen, de legalább 26 négyzetmétert könnyű kifűteni. Az olcsó önálló lakások között volt még egy csepeli 15 négyzetméteres és egy 20 négyzetméteres a Wesselényi utcában – mindkettő 100 ezer forintért. Havi 120 ezer forint körüli díjnál nagyjából 40–60 százalék a lakások, illetve szobák aránya, 130–140 ezer forintnál pedig lassan eltűnnek a csak szobára vonatkozó ajánlatok.

Szerencsés esetben 100–120, de inkább 150 ezer forintot kell kifizetni havonta egy fővárosi 20–40 négyzetméteres önálló lakásért, a nagyobbak sokkal drágábbak, a felső határ pedig a csillagos ég. Ha hozzászámítjuk a rezsit, közös költséget, internetet, telefont, akkor Budapesten havi 200 ezer forint alatt nem lehet megúszni a lakhatást bérlőként. Az életvitel kiadásaival együtt havonta 300–350 ezer forint költséggel mindenképpen számolni kell, és akkor semmi, de semmi extráról vagy luxusról nem beszéltünk, csak arról, hogy lakunk, élünk, eszünk, takarítunk, tömegközlekedünk. Ehhez lényegében bruttó félmillió forint fizetés kell.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.