Nyissunk egy nagy bányát a tengerfenéken, jó lesz!
Skorpion_Zink_Mine.jpg

Nyissunk egy nagy bányát a tengerfenéken, jó lesz!

A teljes műszaki kultúránk ritkaföldfémekre épül, egy hangszórót is alig tudunk megépíteni nélkülük. Ezek azonban drágán kitermelhető anyagok. Egyelőre azonban a probléma minden megoldása borzasztó.

„And if we all were not brothers of metal would we fall?”
Manowar

Ha az embereket megkérdezzük, hogy a mobiltelefon miből áll, akkor az alkatrészek egy részét biztosan fel tudják sorolni. Ott a megkerülhetetlen képernyő, ami a leggyakrabban szenved el sérüléseket, az akku, ami nem elég nagy, memória, processzor és így tovább. Ha egyet tekerünk a képzeletbeli zoomunkon – ezt a játékot az Eames házaspár fejlesztette tökélyre a Powers of Ten-ben –, akkor viszont már másfajta alkotóelemekről kell beszélni. Fémek, műanyagok és kompozitok alkotják a mobilt, és ezeknek az alapanyagoknak egy részét nem is egyszerű beszerezni.

A legproblémásabbak a ritkaföldfémek csoportjába tartozó anyagok, amelyeknek nincs olcsón kitermelhető, nagyméretű lelőhelyük. (Ezek a szkandium, az ittrium és a lantanoidák 15 eleme.) A bányák egyébként sem számítanak szívderítő látványnak, de a ritkaföldfém-kitermelés különösen holdbéli tájat hagy maga után. Azzal a különbséggel, hogy a Holdon nincsenek mérgező tavak, a fémkitermelés viszont hagy ilyeneket maga után, tele mérgező fekete iszappal.

Ritkaföldfémek a tenger alatt is találhatók: a tengerfenék hőforrásaiból kitörő, fémekben gazdag gázokból a hideg tengervíz hatására kiválnak a fémek. A források környéke így gazdag lelőhellyé alakulhat, amelyre szemet is vetettek a nagy kitermelők és a nagy fémigényű országok.

Itt jutunk el a jelenhez: a japán ipari minisztérium és az ország olajjal, gázzal és nyersanyagokkal való ellátására hivatott Japan Oil, Gas and Metals National Corporation sikeres tenger alatti bányászati kísérletet hajtott végre októberben Okinawa mellett, a Japan Times szerint. A kitermelést 1600 méteres mélységbe leeresztett, távirányítású markolókkal és az ércet felszippantó, porszívóhoz hasonlító rendszerrel végezték. A kitermelt fémek feldolgozása még folyamatban van, így az, hogy mit sikerült kibányászni, még nem nyilvános. A minisztérium szerint azonban némi aranyat, rezet és ólmot is hoztak a felszínre.

A markolók csak egy területen dolgoztak, de további öt, Okinawa közvetlen közelében, japán felségvizeken lévő tenger alatti bányának már ismert a helye.

Nem csak Japán gondolja úgy, hogy a ritkaföldféméhségre a tengerfenék bányászata a megoldás. Kína is dolgozik hasonló technológián, 2019-ben tervezi bevetni a víz alatti bányászgépeit Pápua Új-Guinea partjainál. Igaz, az ország most is a világ legnagyobb ritkaföldfém-exportőre – ezen fémek durván 95 százaléka Kínából származik –, de a növekvő kereslet miatt növelni kell a kitermelést.

A helyzet azonban rejt legalább egy kemény problémát: a tengerfenék hőforrásai nemcsak a fémek miatt értékesek, hanem kevéssé kutatott, érdekes életformáknak otthont adó helyként is. És bár ezek a források jól tűrik a zargatást, nem tudjuk, mennyi beavatkozástól omlanak össze.

Egyszerű válaszok nincsenek a kérdésre. Nem lehet azt mondani, hogy menj haza, és ne használj több ritkaföldfémet. Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy minden okoskütyünk és a legtöbb zöld technológia – igen, az elektromos autó is – környezetszennyező módon bányászott fémekre épül. Azt még el kell döntenünk, hogy jobb, ha ezek a bányák szem előtt vannak, vagy el is rejtjük őket.

Másvalaki Problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki Problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.