Az ENSZ sem tud mit kezdeni a gyilkos robotokkal
140512-F-WU210-991.jpg

Az ENSZ sem tud mit kezdeni a gyilkos robotokkal

Szabályozást kellene gyártani az önvezető, magától célpontot választó fegyverekre, de három év alatt még definíciót sem sikerült találni rájuk.

„Mint pusztító tűz ha emészti a rengeteg erdőt
fönn a hegyek tetején, s nagy messzire terjed a fénye:
sűrű fegyvereik ragyogása, mikor kivonultak,
úgy szállt át a magas levegőn, csillogva, az égig.”
(Íliász, Devecseri Gábor fordítása)

Minden jó, ha van már egy TLA-ja. A TLA pedig magyarul egy HBR, csak hogy mindenki tudja, miről beszélünk. Oké, abbahagyom az érthetetlen beszédet. A TLA a Three Letter Acronym, azaz a HáromBetűs Rövidítés. A hülyéskedésre az ad alkalmat, hogy Genfben épp ülésezik az ENSZ LAWS – azaz gyilkos robot – szakértői munkacsoportja, a CCW – azaz némely konvencionális fegyver – konferencia. Ugye, hogy még olvasni is pokol? Ha idáig kibírták, innentől esküszöm, érthető leszek, csak be kellett mutatni azt a nyelvet, ami mögé el van rejtve egy egészen fontos kérdés.

Az Amandeep Singh Gill indiai szakértő által vezetett munkacsoport három éve dolgozik az autonóm fegyverrendszerek kezelésének, szabályozásának lehetőségén. Autonómnak tekinthetünk minden olyan jövőbeli fegyvert, amely maga választ célt, és tüzel is rá. A mai harci drónok, amelyeket az Egyesült Államok szép számban használ, még nem merítik ki ezt a kritériumot: a drón kameráján keresztül ember néz át, a tüzelési parancsot ember adja ki.

false

 

Fotó: Senior Airman Andrew Lee/USAF

A két technológia közötti határ valójában már ma sem egyértelmű. Elég technológiai rásegítés van a rendszerekben – hiszen a pilóták több száz, több ezer kilométerre ülnek egy konténerben –, hogy ne hazudjuk nyugodtan magunknak azt, hogy nem a gép gyilkol, hanem az ember. Az autonóm fegyveres munkacsoportnak is ezzel kell először megküzdenie, momentán nem rendelkeznek olyan definícióval ezekre a robot fegyverrendszerekre, amellyel minden résztvevő elégedett lenne.

A Human Rights Watch (HRW) őrkutyaszervezet oldalán két nappal a konferencia előtt már olyan közlemény jelent meg, amely szerint a szabályozást kidolgozó csoport egy helyben toporog. Steve Goose, a HRW fegyverekkel foglalkozó szárnyának vezetője szerint a továbblépéshez arra lenne szükség, hogy az autonóm fegyverek betiltását kérő civilekre, mesterségesintelligencia-kutatókra és robotszakértőkre kezdjenek hallgatni a munkacsoport államokat képviselő tagjai, és felgyorsítsák a közös munkát. Igaz, a civilek sem egységesek. Egy, a mesterséges intelligenciát gyártó cégek vezetői által jegyzett levél nem tiltást kért, hanem azt, hogy az ENSZ „védje meg a veszélyektől” az embereket.

Fegyverré tett gondolatok

Az ENSZ-munkacsoportban végzett munka mellett van egy másik frontja is a vitának. Ez a sajtóban terjedő nyilatkozatokban és a közösségi médiatérben megosztott videókban zajlik. A vita atomfegyverei az Elon Musk- vagy Steven Hawking-nyilatkozatok, illetve az olyan jövőképvideók, amelyek a gyilkos robotok szabadon engedésének veszélyeire hívják fel a figyelmet.

A fenti klip azért különösen ügyes, mert a legnagyobb robotos közhelyet, a Terminátortól vagy Frankenstein szörnyétől való félelmet el tudja engedni. Nem a teremtője ellen forduló rejtélyes intelligenciát feltételez, hanem egyszerű kamerás célzórendszer által irányított rajt. Ráadásul a hatás is egyszerű: kinetikus energia és robbanás. Valójában ma rendelkezésünkre áll minden egy ilyen fegyver létrehozásához. Ugyanakkor nincs meg a bürokratikus kapacitás a betiltására.

false

 

Fotó: Senior Airman Larry E. Reid Jr./USAF

Másvalaki Problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!


Másvalaki Problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.