Az ENSZ sem tud mit kezdeni a gyilkos robotokkal
140512-F-WU210-991.jpg

Az ENSZ sem tud mit kezdeni a gyilkos robotokkal

Szabályozást kellene gyártani az önvezető, magától célpontot választó fegyverekre, de három év alatt még definíciót sem sikerült találni rájuk.

„Mint pusztító tűz ha emészti a rengeteg erdőt
fönn a hegyek tetején, s nagy messzire terjed a fénye:
sűrű fegyvereik ragyogása, mikor kivonultak,
úgy szállt át a magas levegőn, csillogva, az égig.”
(Íliász, Devecseri Gábor fordítása)

Minden jó, ha van már egy TLA-ja. A TLA pedig magyarul egy HBR, csak hogy mindenki tudja, miről beszélünk. Oké, abbahagyom az érthetetlen beszédet. A TLA a Three Letter Acronym, azaz a HáromBetűs Rövidítés. A hülyéskedésre az ad alkalmat, hogy Genfben épp ülésezik az ENSZ LAWS – azaz gyilkos robot – szakértői munkacsoportja, a CCW – azaz némely konvencionális fegyver – konferencia. Ugye, hogy még olvasni is pokol? Ha idáig kibírták, innentől esküszöm, érthető leszek, csak be kellett mutatni azt a nyelvet, ami mögé el van rejtve egy egészen fontos kérdés.

Az Amandeep Singh Gill indiai szakértő által vezetett munkacsoport három éve dolgozik az autonóm fegyverrendszerek kezelésének, szabályozásának lehetőségén. Autonómnak tekinthetünk minden olyan jövőbeli fegyvert, amely maga választ célt, és tüzel is rá. A mai harci drónok, amelyeket az Egyesült Államok szép számban használ, még nem merítik ki ezt a kritériumot: a drón kameráján keresztül ember néz át, a tüzelési parancsot ember adja ki.

false

 

Fotó: Senior Airman Andrew Lee/USAF

A két technológia közötti határ valójában már ma sem egyértelmű. Elég technológiai rásegítés van a rendszerekben – hiszen a pilóták több száz, több ezer kilométerre ülnek egy konténerben –, hogy ne hazudjuk nyugodtan magunknak azt, hogy nem a gép gyilkol, hanem az ember. Az autonóm fegyveres munkacsoportnak is ezzel kell először megküzdenie, momentán nem rendelkeznek olyan definícióval ezekre a robot fegyverrendszerekre, amellyel minden résztvevő elégedett lenne.

A Human Rights Watch (HRW) őrkutyaszervezet oldalán két nappal a konferencia előtt már olyan közlemény jelent meg, amely szerint a szabályozást kidolgozó csoport egy helyben toporog. Steve Goose, a HRW fegyverekkel foglalkozó szárnyának vezetője szerint a továbblépéshez arra lenne szükség, hogy az autonóm fegyverek betiltását kérő civilekre, mesterségesintelligencia-kutatókra és robotszakértőkre kezdjenek hallgatni a munkacsoport államokat képviselő tagjai, és felgyorsítsák a közös munkát. Igaz, a civilek sem egységesek. Egy, a mesterséges intelligenciát gyártó cégek vezetői által jegyzett levél nem tiltást kért, hanem azt, hogy az ENSZ „védje meg a veszélyektől” az embereket.

Fegyverré tett gondolatok

Az ENSZ-munkacsoportban végzett munka mellett van egy másik frontja is a vitának. Ez a sajtóban terjedő nyilatkozatokban és a közösségi médiatérben megosztott videókban zajlik. A vita atomfegyverei az Elon Musk- vagy Steven Hawking-nyilatkozatok, illetve az olyan jövőképvideók, amelyek a gyilkos robotok szabadon engedésének veszélyeire hívják fel a figyelmet.

A fenti klip azért különösen ügyes, mert a legnagyobb robotos közhelyet, a Terminátortól vagy Frankenstein szörnyétől való félelmet el tudja engedni. Nem a teremtője ellen forduló rejtélyes intelligenciát feltételez, hanem egyszerű kamerás célzórendszer által irányított rajt. Ráadásul a hatás is egyszerű: kinetikus energia és robbanás. Valójában ma rendelkezésünkre áll minden egy ilyen fegyver létrehozásához. Ugyanakkor nincs meg a bürokratikus kapacitás a betiltására.

false

 

Fotó: Senior Airman Larry E. Reid Jr./USAF

Másvalaki Problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!


Másvalaki Problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.