A mandalóri bukott sztárja Elon Muskkal az oldalán perli a Disney-t

  • narancs.hu
  • 2024. február 7.

Mikrofilm

Összeállt az alternatív jobboldal és a szólásszabadság két felkent harcosa.

Ha egy kis önmérsékletet tanúsítva félreteszi telefonját és nem szórja tele őrült tweetjeivel az internetet, ma valószínűleg már saját Star Wars-sorozata lenne Gina Caranónak. Az MMA-harcosból lett színésznő a 2011-es A bűn hálójában című Steven Soderbergh-akcióval debütált a vásznon, majd hamar közönségkedvenccé vált, miután feltűnt a Halálos iramban hatodik részében és a Deadpoolban is. A mandalóri Cara Dune-jeként még többen ismerték meg, hiszen a karakter hamar a sorozat egyik legnépszerűbbje lett. A színésznő trumpista és queer-ellenes kiírásai azonban hamar derékbe törték a karrierjét, a Disney pedig három évvel ezelőtt kirúgta őt, így a tavaly debütáló harmadik évadban már nem is szerepelt. Botrányáról ebben a korábbi cikkünkben számoltunk be.

Míg maga Carano az amerikai szélsőjobb berkeiben igyekezett tovább építeni karrierjét – játszott a Ben Shapiro altright-véleményvezér médiacégének, a The Daily Wire-nek az égisze alatt készülő westernben, a Terror on the Prairie-ben, valamint a My Son Hunterben, amely Joe Biden fiáról, Hunter Bidenről szólt, természetesen trumpista szemszögből –, a Star Wars új fejese, Dave Filoni úgy döntött, a továbbiakban egyszerűen semmibe veszi Carano karakterét: nem nyírták ki, de nem is kerül szóba az új évadban.

Úgy tűnik, Carano megelégelte, hogy egykori sorozata úgy tesz, mintha soha nem is létezett volna: keresetet nyújtott be a Disney és a Lucasfilm ellen, amiért „diszkriminálták és jogellenesen felmondtak neki”. Carano legalább 75 ezer dollárt (kb. 27 millió forint) szeretne, ami orvosolná a kirúgása okozta károkat, emellett pedig ragaszkodik ahhoz, hogy ismét szerepelhessen A mandalóribanami immár mozifilm formájában folytatódik. Carano perét nem más támogatja, mint a szólásszabadság saját maga által felkent bajnoka, a világ egyik leggazdagabb embere, a Twitter (vagyis érkezése óta már: X) vezére, Elon Musk. Arról, hogy ő miként vált a szólásszababdság harcosává, ebben a cikkünkben írtunk:

Carano keresete szerint nem pusztán jobboldali nézetei miatt rúgták ki őt. „Mertem hangot adni véleményemnek a közösségi médiában és máshol, és kiálltam az online zaklatók ellen, akik azt követelték, hogy hódoljak be extrém progresszív ideológiájuknak” – fogalmazott. Amint az AV Club megjegyezte, a kereset tele van Star Wars-utalásokkal: a Disney-t több helyen „birodalomnak” nevezi; azt írja, olyan simán rúgták ki, amilyen gyorsan a Halálcsillag elpusztította karaktere békés otthonát, az Alderaant egy korábbi Star Wars-filmben. Carano szintén kifogásolja, hogy miért épp az ő nézeteivel volt problémája a cégnek, miközben színésztársa, Pedro Pascal meglehetősen nyíltan támogatja az LGBTQ-mozgalmakat, a Black Lives Mattert, és kritizálja Donald Trumpot, Mark Hamill pedig egyenesen a nácikhoz hasonlította egy kiírásában a Trump-szimpatizánsokat. A színésznő egy rakás tweetet is csatolt a perirathoz, amelyben szerinte online zaklatták őt nézetei miatt. De szintén a most nyilvánosságra vált iratokból derült ki, hogy a megosztó tweetjei után a Disney arra kérte Caranót, találkozzon az egyik legnagyobb non-profit LGBTQ-szervezet, a GLAAD képviselőjével, és adjanak ki közösen nyilatkozatot, amiben beismeri, hogy kiírásai valóban több kisebbségi csoportot megsérthettek. Carano ezt ugyanúgy elutasította, mint azt, hogytalálkozzon a Lucasfilm vezetőjével, Kathleen Kennedyvel, és a cég néhány LGBTQ-alkalmazottjával. Csak mindezek után rúgták ki.

A színésznő tehát a szólásszabadságot zászlajára tűzve próbál most igazságot szolgáltatni magának Musk segítségével, akinek platformját, az X-et „a szólásszabadság egyik utolsó reménységének” nevezte.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.