A mozit is elérte a melegellenes cenzúra

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 19.

Mikrofilm

Egy a Tabán moziban tartott keresztény filmfesztivál programjából vetették ki a szivárványcsaládról szóló filmet.

A Tabán Art Moziban tartott XV. Ars Sacra Filmfesztiválon vetíttették volna szombat este az Anyáim története (Her Mothers) című filmet, amely egy magyar szivárványcsaládról szól.

A film készítői a Facebookon adtak hírt arról, hogy a művet az utolsó pillanatban kivették a programból, ugyanis a mozit többen feljelentették, és petíció is indult a vetítés ellen.

"Amikor júliusban hírt kaptunk arról, hogy az Anyáim története bekerült az Ars Sacra filmfesztivál versenyprogramjába, nagyon lelkesek lettünk, mert reméltük, hogy ezen a fesztiválon olyan párbeszédre kerülhet majd sor, amire ezidáig,- minden erőfeszítésünk dacára, nem volt lehetőségünk Magyarországon. Ma este lett volna a vetítés a Tabán moziban, tegnap délután kaptuk a hírt a szervezőktől, hogy legnagyobb sajnálatukra nem vetíthetik le a filmet" - írják a posztban.

A döntést azzal indokolták, hogy többen feljelentették őket és petíció indult, hogy vegyék ki a programjukból a filmet. A készítők idézik a számukra küldött indoklás, amely szerint a mozi azt írta, hogy

“a keresztény értékrend mellett elkötelezett, a szakmát magas szinten ismerő, ill. művelő zsűri döntését” nem akarták felülbírálni, mégis erre kényszerültek.

"Kétségbeejtő, hogy a kormány homofób törvénye és az azt övező propaganda öncenzúrát és agressziót szül, amely meggátolja az emberek közötti híd építés és bármiféle valós párbeszéd lehetőségét. A letiltás annak a jele, hogy a hatalom birtokosai nem biztosak pozíciójukban, nem tudnák megvédeni igazukat egy nyílt vitában. Mi továbbra is minden erőnkkel azon leszünk, hogy filmjeinkkel egy elfogadóbb, egymásra kíváncsi társadalom létrejöttét segítsük" - hangsúlyozzák a film készítői.

Az Ars Sacra Fesztivál 2016-ban jött létre, támogatója a Nemzeti Filmintézet. A honlapukon feltüntetettek szerint céljuk a szakrális értékek és a hit erejének bemutatása, és az, hogy olyan alkotásoknak adjanak helyet, "amelyek az emberi lét sokszínűségét, az élet örök értékeit árnyaltan, művészi színvonalon mutatják be a filmeken keresztül." Az idei "keresztény értékrend mellett elkötelezett" zsűri, amelynek döntésére a film programból való levélteléről szóló értesítésben hivatkoznak hivatkozik: Dér András rendező, Dombrovszky Linda rendező, Gelencsér Gábor filmesztéta, Gőbel Ágoston a Magyar Katolikus Rádió szerkesztője. Az a fesztivál honlapján is olvasható, hogy a film vetítése elmarad, de indoklást nem tettek közzé.

A filmben bemutatott családdal lapunk korábban interjút is készített, a filmől írt kritikánkat pedig itt olvashatja.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.