A TikTokon landolt a 2000-es évek klasszikus tinivígjátéka

Mikrofilm

A Paramount stúdió a teljes Bajos csajokat elérhetővé tette a platformon – de a csoda csak egy napig tartott.

Október 3-a Bajos csajok napja – mármint úgy, ahogy a május 4. a rajongók szerint nemhivatalos Star Wars-nap, ugyanis a filmeposz egyik legismertebb idézete („Az erő legyen veled” – angolul „May the Force be with you”) rímel a dátumra („May the Fourth be with you”, azaz „Május 4-e legyen veled”). A 2004-es tinikomédia esetében a dátumválasztás hasonlóan prózai: a Lindsay Lohan alakította Cady Heront ekkor kérdezte meg iskolai szerelme, milyen nap van. A film arról szól, hogyan próbál Cady alkalmazkodni az új iskolához és beilleszkedni a menőnek számító lányok közé.

A Paramount stúdió remek marketingérzékkel a Bajos csajok-napon létrehozott egy hivatalos TikTok-csatornát a vígjátéknak és az egész, 97 perces filmet felpakolta rá ingyenesen, 23 klipre vágva. Ez az első film, mely teljes egészében és legálisan felkerült a platformra. Nem először kísérleteznek azonban a stúdiók a közösségi médiás terjesztéssel: a Craig Robinson nevével fémjelzett Killing It című vígjátéksorozat első epizódját a Peacock ugyancsak elérhetővé tette TikTokon; a Christopher Nolan-féle Tenet a Fortnite-on mutatta be előzetesét; a 2012-es It’s a Disaster című filmet pedig az Oscilloscope 6 másodperces darabkákban tette fel  a Vine nevű platformra – aztán másnap már meg is bánták a dolgot: rájöttek, hogy ilyen formában élvezhetetelen a film.

A csoda a Bajos csajok esetén is csak egy napig tartott: október 3-a után a filmklipeket törölték, így ma már csak néhány rövid videó nézhető a csatornán. Annak azonban így is sikerült azonban több mint 150 ezer követőt és 2 millió lájkot összegyűjtenie. És hogy mi értelme volt mindennek? Természetesen a reklám: 2024. január 12-én érkezik a film musicales folytatása, amely a 2017-es, tizenkét Tony-díjra jelölt Broadway-előadás adaptációja. Ezzel úgy néz ki, a kör bezárul: az eredeti filmből musical készült, melyből most ismét film lesz. A folytatást ugyanaz a Tinay Fey írja, aki az első részt, és húsz évvel az eredeti után játszódik, amikor új Plasztikok (azaz tökéletes kinézetű, zárt csoportot alkotó lányok) veszik át az uralmat a filmbeli középiskola felett.

A 90-es évek végén-2000-es évek elején a tinivígjátékok sikerkorszakukat élték. Ekkor futott be az Amerikai pite-sorozat, a 10 dolog amit utálok benned, a Cool túra, vagy épp a Hajrá, csajok!. A MeeToo után, a politikai korrektség korában azonban lassan a hasonló, szüzességelvesztős és polgárpukkasztó komédiák kora leáldozott – a Bajos csajok azonban szép lassan kultfilmmé nemesedett. A sikernek több oka van: a filmben végre nem tini fiúk nedves álmai állnak a középpontban, hanem az akkoriban a moziban kevesebb teret kapott női nézőpont. Tina Fey forgatókönyve friss és vicces volt, amely a minél undorítóbb poénok helyett inkább jópofa kikacsintásokkal volt tele. Lindsay Lohantől kezdve a mára Oscar-jelöltté avanzsált Rachel McAdamsig a casting is telitalálat volt. A Bajos csajokat talán az idei év legsikeresebb filmjéhez, a Barbie-hoz lehet hasonlítani: kívülről mindkettő üresnek és butácskának tetsző vígjáték, amely pont azért működik, mert a mögötte álló alkotók tisztában vannak ezzel, és a feje tetejére állítják a nézők várakozásait, meg a műfaj kliséit. Elég csak a film Wikipedia-oldalára tekinteni, hogy lássuk, milyen hatással volt a kultúrára: számtalan összesítés a 2000-es évek legjobb filmjei között tartja számon, a színdarab mellett videójátékot és számtalan slágert is ihletett. A film akkori rajongói azonban húsz év elteltével már bőven a felnőttkort tapossák – épp ezért volt jó ötlet a stúdió részéről, hogy a fiatalok legkedveltebb platformján tették közzé a mozit, még ha csak limitált ideig is. A Paramountnak nem titkolt célja ugyanis, hogy az eredeti rajongókon kívül nézők új generációit hódítsa meg a Bajos csajok musicallel – ahogy az a napjainkban divatos örökségfilmeknél lenni szokott.

Habár a TikTokról eltűnt, a film itthon Netflixen továbbra is elérhető.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.