Amiért Ed Sheerannak sem kell fish & chipset árulnia

Mikrofilm

Brit tudósok kimutatták, hogy rengeteg film került az idén a mozikba, de csak nagyon kis részükben esett szó a Beatlesről, és talán egyikükben sem csendültek fel a neves beatzenekar legnagyobb slágerei.

Se egy Hosszú, kanyargós út, se egy Tegnap – persze így is el lehet éldegélni, de minek! E mozgóképes sivatagban akadnak azért a régi értékekre felesküdött brit férfiúk – olyan kulturális intézmények, mint Richard Curtis, aki elhitette velünk, hogy

nincs romantikusabb, mint könyvesboltot üzemeltetni

a Portobello Roadon, és Danny Boyle, aki bebizonyította, hogy az indiai gettókból is vezet út a milliókhoz. Ők azok, akik e lidérces, Boris Johnson rémképével riogató időkben is fogják a kezüket azoknak, akik egy olyan Egyesült Királyságról álmodnak, ahol egy vidéki srác és egy vidéki lány akkor is egymásra találnak, ha megannyi Beatles-dal tolakodik az útjukba.

false

 

Fotó: UIP-Duna Film

Ha nem tolakodna, most csupán egy „Suffolkban is szép az élet”-szerű szimpla románcról beszélhetnénk – persze, boldogan tennénk, mert magunk is hiszünk abban, hogy Suffolkban szép az élet, hisszük továbbá, hogy a jóravaló, de nem túl tehetséges zenészfiúk előbb-utóbb felismerik, hogy ami igazán fontos, az nem egy Wembley-koncert, meg hogy Ed Sheeran felnézzen ránk, hanem a jóravaló tanárnéni, aki az első sulikoncert óta kitart mellettünk.

Ebbe a mesébe is belefértek volna Beatles-dalok (a hős néha elfütyüli a Let It Be-t) és a bohókás brit arcok, akiket senki sem tud olyan bohókásan ábrázolni, mint Curtis, de Ed Sheerant már bajos lett volna elsütni, hacsak nem álruhában, mint bohókás fish & chips árust. Ehhez már kellett az a valami, amit egyesek forgatókönyv-írói géniusznak, mások tűrhető poénnak hívnak: egyszer csak kialszanak a fények, Suffolkban épp úgy, mint Tokióban, és mire visszatérnek,

a Beatles volt, nincs, illetve nem is volt;

egyedül hősünk emlékszik a létezésükre és a számaikra, gyorsan világhírre is tesz szert, mint zseniális dalszerző-énekes és így Sheerannak sem kell fish & chipset árulnia.

Boyle néha olyan szögben dönti meg a kamerát, mint akinek különvéleménye van a Curtis-féle cukiságról, de elhatárolódást botorság várni tőle. Már most legendás duójuk nem csak megmutatja, de le is betűzi, miért kell hálát éreznünk; nem Sheeranért, hanem azért, mert hősük egy Beatles-nélküli világba hozza el a Beatles megtermékenyítő dalait.

Persze, jóravaló fiú ő, akit zavar az imposztorság, és kihallja az őrjöngő tömegből, ha felsír valahol egy szerelmes suffolki tanárnő. Boyle-ék sok Beatles-dalt vásároltak, a Yesterday a romantikus jogdíj kifizetési vígjátékok szép példája.

Forgalmazza a UIP–Duna Film

(Kirtikánk a Magyar Narancs hetilap 2019. július 4-i számában jelent meg, most újraközöljük online. László Róbert írását arról, mi lenne, ha a Beatles sosem létezett volna, azaz mit adott az együttes a zenei világnak, s úgy általában az emberiségnek, itt olvashatja.)

Almát eperrel: Mi lenne, ha a Beatles sosem létezett volna?

1964-ben ők koncerteztek először stadionban (Kansas City), előtte fel sem merült ekkora igény zenei produkció iránt, és sosem fogjuk megtudni, ki lett volna képes ezt megteremteni. Valahol napjaink Nyugat-Európájában hősünk betéved egy klubba, angolul próbál sört rendelni, de nem értik, kénytelen kézzel-lábbal mutogatni. A sarokban pengető Adriano Celentanóra emlékeztető figura nem köti le, amúgy is siet.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.