Drew Barrymore megtörte volna a hollywoodi sztrájkot a showműsorával, mindenki kiakadt

Mikrofilm

Kicsapta a biztosítékot, hogy a színésznő fittyet hányt a tüntető írókra, végül a felháborodás hatására inkább visszakozott. 

Május óta tart a forgatókönyvírók sztrájkja – akikhez júliusban a színészek is csatlakoztak –, így Hollywoodban szinte teljesen leálltak a talkshow-k és esti szórakoztató műsorok. Drew Barrymore ennek ellenére húzott egy merészet és bejelentette: sztrájk ide vagy oda, szeptemberben visszatér a saját nevét viselő showműsora.

A The Drew Barrymore Show 2020 óta fut Az 50 első randi és A bambanő főszereplőjének vezetésével, aki főleg emberi történeteket mutat be, sztárvendégekkel beszélget és életvezetési tanácsokat osztogat.

A műsor – a legtöbb hasonszőrű tévéshow-hoz hasonlóan – persze profi írókra támaszkodik, vagyis pont azokra, akik az alacsony bérek, a streamingplatformok kapzsisága és a Mesterséges Intelligencia térnyerése miatt jelenleg is munkabeszüntetést tartanak. Barrymore az Instagramra posztolt, azóta törölt posztjában úgy fogalmazott a sztrájktörésről: „Úgy döntöttem, hogy elsőként a sztájk idején visszatérek a showműsorunkkal, amely ugyan az én nevemet viseli, de sokkal nagyobb nálam”.

Azt írta, az MTV filmes díjkiosztójának vezetését azért nem vállalta, mert az ütközött volna a sztrájkszabályokkal, műsorának előző évada azonban még azelőtt befejeződött, hogy a munkabeszüntetést meghirdették volna. Szerinte az új évaddal nyugodtan visszatérhet, mert nem vét a szabályok ellen, hiszen a show-ban nem promotálnak filmeket és sorozatokat, és nem is beszélgetnek ilyenekről.

„Élőben jelentkeztünk a pandémia alatt. Műsorunk érzékeny időkre készült, és csak azon keresztül működött, amin a való világ a valóságban keresztülment. Ott akartam lenni az írók mellett, hogy támogassam őket abban, amiben annyira jók: hogy közelebb hozzanak minket és segítsenek értelmet vinni az emberi tapasztalatokba. Megoldásban reménykedem mindenki számára, olyan hamar, amilyen hamar csak lehet. Nehéz időkben navigálunk, amióta először műsorra kerültük. Így hát teszek egy lépést előre, hogy megfelelő emberséggel elkezdhessük a negyedik évadot” – szól a nehezen értelmezhező üzenete.

Michael Jamin forgatókönyvíró „Mit gondolnak az írók arról, hogy Drew Barrymore megszegi a sztrájkszabályokat?” címmel tett közzé egy videót Tiktokon, melyben mondatról mondatra szedte szét a színésznő zavaros magyarázkodását – majd azzal zárta az elemzést, hogy pont azért van szükség az írókra, mert ők legalább meg tudtak volna fogalmazni egy értelmes Insta-posztot.

@michaeljaminwriter What do writers think about drew barrymore crossing the writers guild picket line? #wgastrike #drewbarrymoreshow #drewbarrymore #wgastrong ♬ original sound - MichaelJaminWriter

Ugyan a műsornak otthont adó CBS közleményben megerősítette, hogy szerintük nem sértenek szabályt, a sztrájkot vezető WGA ezt cáfolta: szerintük a show-t a céhbe tartozó írók jegyzik, így Barrymore igenis sztájktörő. Ha ugyanis egy sztrájkoló író sem vesz részt a show készítésében, akkor vagy egy producer, vagy valamilyen nem író stábtag végzi az ő dolgukat; esetleg maga Barrymore improvizál a monológoknál vagy a vendégeivel készült interjúknál – bárhogy is történik, de az írók munkáját veszik el.

A műsor felvételei meg is kezdődtek, miközben a stúdió előtt a WGA tagjai tüntettek. Két nézőt, akik ingyenes jeggyel érkeztek a felvételre, azonban kirúgtak azért, mert a WGA kitűzőjét viselték – melyet a bejáratnál tüntető íróktól kaptak. Az írókkal való szolidaritás miatt több, előre egyeztetett vendég – Matthew McConaughey, Samantha Bee és Leslie Jonas – is visszamondta szereplését a műsorban.

A színésznőre a döntése miatt össztűz zúdult, az írók mellett a velük szolidáris rajongók is kikeltek a show ellen, az Amerikai Nemzeti Könyvdíj pedig úgy döntött, ceremóniájára mégsem Barrymore-t kéri fel a műsorvezetésre – mire a sztár inkább meggondolta magát. „Mindenkit meghallgattam és azt a döntést hoztam, hogy leállítom a show premierjét amíg a sztrájk véget nem ér. Nincsenek szavak, amelyek kifejezik mély sajnálatomat azok iránt, akiket megsértettem, és persze a csodálatos csapatom iránt, akik a műsoron dolgoznak és akik azzá tették a show-t, amivé vált. Megpróbáltuk kitalálni, hogyan tovább. Őszintén remélem, hogy hamarosan megoldódik a helyzet a film- és tévéipar számára” – írta posztjában.

A The Drew Barrymore Show-val kapcsolatos balhé miatt több, hasonló talkshow is úgydöntött, visszavonulót fúj: nem indul el a tavaly indult The Jennifer Hudson Show második évada, ahogy a The Talk című beszélgetős show is inkább lemondta a premiert. Az írók viszont tovább folytatják a sztrájkot – pozitív fejlemény, hogy a héten újrakezdődtek a tárgyalások a WGA és a producereket képviselő AMPTP között.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.