Drew Barrymore megtörte volna a hollywoodi sztrájkot a showműsorával, mindenki kiakadt

Mikrofilm

Kicsapta a biztosítékot, hogy a színésznő fittyet hányt a tüntető írókra, végül a felháborodás hatására inkább visszakozott. 

Május óta tart a forgatókönyvírók sztrájkja – akikhez júliusban a színészek is csatlakoztak –, így Hollywoodban szinte teljesen leálltak a talkshow-k és esti szórakoztató műsorok. Drew Barrymore ennek ellenére húzott egy merészet és bejelentette: sztrájk ide vagy oda, szeptemberben visszatér a saját nevét viselő showműsora.

A The Drew Barrymore Show 2020 óta fut Az 50 első randi és A bambanő főszereplőjének vezetésével, aki főleg emberi történeteket mutat be, sztárvendégekkel beszélget és életvezetési tanácsokat osztogat.

A műsor – a legtöbb hasonszőrű tévéshow-hoz hasonlóan – persze profi írókra támaszkodik, vagyis pont azokra, akik az alacsony bérek, a streamingplatformok kapzsisága és a Mesterséges Intelligencia térnyerése miatt jelenleg is munkabeszüntetést tartanak. Barrymore az Instagramra posztolt, azóta törölt posztjában úgy fogalmazott a sztrájktörésről: „Úgy döntöttem, hogy elsőként a sztájk idején visszatérek a showműsorunkkal, amely ugyan az én nevemet viseli, de sokkal nagyobb nálam”.

Azt írta, az MTV filmes díjkiosztójának vezetését azért nem vállalta, mert az ütközött volna a sztrájkszabályokkal, műsorának előző évada azonban még azelőtt befejeződött, hogy a munkabeszüntetést meghirdették volna. Szerinte az új évaddal nyugodtan visszatérhet, mert nem vét a szabályok ellen, hiszen a show-ban nem promotálnak filmeket és sorozatokat, és nem is beszélgetnek ilyenekről.

„Élőben jelentkeztünk a pandémia alatt. Műsorunk érzékeny időkre készült, és csak azon keresztül működött, amin a való világ a valóságban keresztülment. Ott akartam lenni az írók mellett, hogy támogassam őket abban, amiben annyira jók: hogy közelebb hozzanak minket és segítsenek értelmet vinni az emberi tapasztalatokba. Megoldásban reménykedem mindenki számára, olyan hamar, amilyen hamar csak lehet. Nehéz időkben navigálunk, amióta először műsorra kerültük. Így hát teszek egy lépést előre, hogy megfelelő emberséggel elkezdhessük a negyedik évadot” – szól a nehezen értelmezhező üzenete.

Michael Jamin forgatókönyvíró „Mit gondolnak az írók arról, hogy Drew Barrymore megszegi a sztrájkszabályokat?” címmel tett közzé egy videót Tiktokon, melyben mondatról mondatra szedte szét a színésznő zavaros magyarázkodását – majd azzal zárta az elemzést, hogy pont azért van szükség az írókra, mert ők legalább meg tudtak volna fogalmazni egy értelmes Insta-posztot.

@michaeljaminwriter What do writers think about drew barrymore crossing the writers guild picket line? #wgastrike #drewbarrymoreshow #drewbarrymore #wgastrong ♬ original sound - MichaelJaminWriter

Ugyan a műsornak otthont adó CBS közleményben megerősítette, hogy szerintük nem sértenek szabályt, a sztrájkot vezető WGA ezt cáfolta: szerintük a show-t a céhbe tartozó írók jegyzik, így Barrymore igenis sztájktörő. Ha ugyanis egy sztrájkoló író sem vesz részt a show készítésében, akkor vagy egy producer, vagy valamilyen nem író stábtag végzi az ő dolgukat; esetleg maga Barrymore improvizál a monológoknál vagy a vendégeivel készült interjúknál – bárhogy is történik, de az írók munkáját veszik el.

A műsor felvételei meg is kezdődtek, miközben a stúdió előtt a WGA tagjai tüntettek. Két nézőt, akik ingyenes jeggyel érkeztek a felvételre, azonban kirúgtak azért, mert a WGA kitűzőjét viselték – melyet a bejáratnál tüntető íróktól kaptak. Az írókkal való szolidaritás miatt több, előre egyeztetett vendég – Matthew McConaughey, Samantha Bee és Leslie Jonas – is visszamondta szereplését a műsorban.

A színésznőre a döntése miatt össztűz zúdult, az írók mellett a velük szolidáris rajongók is kikeltek a show ellen, az Amerikai Nemzeti Könyvdíj pedig úgy döntött, ceremóniájára mégsem Barrymore-t kéri fel a műsorvezetésre – mire a sztár inkább meggondolta magát. „Mindenkit meghallgattam és azt a döntést hoztam, hogy leállítom a show premierjét amíg a sztrájk véget nem ér. Nincsenek szavak, amelyek kifejezik mély sajnálatomat azok iránt, akiket megsértettem, és persze a csodálatos csapatom iránt, akik a műsoron dolgoznak és akik azzá tették a show-t, amivé vált. Megpróbáltuk kitalálni, hogyan tovább. Őszintén remélem, hogy hamarosan megoldódik a helyzet a film- és tévéipar számára” – írta posztjában.

A The Drew Barrymore Show-val kapcsolatos balhé miatt több, hasonló talkshow is úgydöntött, visszavonulót fúj: nem indul el a tavaly indult The Jennifer Hudson Show második évada, ahogy a The Talk című beszélgetős show is inkább lemondta a premiert. Az írók viszont tovább folytatják a sztrájkot – pozitív fejlemény, hogy a héten újrakezdődtek a tárgyalások a WGA és a producereket képviselő AMPTP között.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.