Egy rajongó kétórás filmet vágott az Obi-Wan Kenobi minisorozatból

  • narancs.hu
  • 2022. július 12.

Mikrofilm

Ki szerette volna küszöbölni a Star Wars-sorozat kínos ütemét és béna párbeszédeit.

Minden idők legsikeresebb és legnagyobb hatású filmsorozata, a Star Wars meglehetősen ellentmondásos időket élt át az elmúlt években. Az eredeti három film helye megkérdőjelezhetetlen ugyan a filmtörténetben, az 1999-es, Jar Jarral súlyosbított előzmény-trilógia viszont inkább csak gúnyolódások tárgya, kivéve talán a befejező A Sith-ek bosszúját. A spin offok közül a 2016-os Zsivány Egyes még sikert aratott, a Solo: Egy Star Wars-történet azonban már akkora bukás volt, hogy kis híján az egész franchise-t magával rántotta. Ekkor a jogok már a Disney-hez kerültek, miután több mint 4 milliárd dollárért felvásárolták a Lucasfilmet, a stúdiónak pedig minél nagyobb bevételre volt szükségük, hogy befektetésük megtérüljön. Utólag azonban elhibázott döntésnek bizonyult az az elképesztő Star Wars-dömping, amit a rajongókra zúdítottak: 2015-ben Az ébredő Erővel kezdődött egy újabb trilógia, mely kezdetben ugyan még siker volt, de a 2019-es Skywalker kora már a rajongókat és a kritikusokat is megosztotta.

A Star Warsba végül sorozatfronton sikerült új életet lehelni: 2019-ben debütált A Mandalóri (kritikánk), amit alkotójával, Jon Favreau-val együtt egyből a galaxis megmentőjeként ünnepeltek. Úgy néz ki azonban, hogy a cég végül itt is ugyanabba a hibába esett, mint a filmeknél: egyszerűen túl sok új műsor érkezett. 2021-ben jött a Boba Fett könyve, ami iránt máris kisebb volt az érdeklődés, majd idén bemutatták az Obi-Wan Kenobit. Ez legendás címszereplője miatt egy időre ismét felélesztette a rajongók érdeklődését, de a sorozat befejeztével ismét azok a hangok erősödtek meg, miszerint a Star Wars-franchise végérvényesen elhalálozott.

Az Obi-Wan Kenobi eredetileg mozifilmnek készült, melyet Hossein Amini írt és Stephen Daldry rendezett volna. A Solo bukása és A Mandalóri sikere után dolgozták át az ötletet, számtalan újraírás- és tervezés után végül Joby Harold és Deborah Chow keze alatt jött össze a sorozat, melyben Ewan McGregor újra a legendás karakter bőrébe bújt.

A végeredmény azonban sokak szerint jobban is sikerülhetett volna – így gondolta Kai Petterson filmkészítő és Star Wars-rajongó is, aki gondolt egyet és a hatrészes minisorozatot egyetlen két és fél órás filmmé vágta.

Mint elmondta, tetszett neki a sorozat alapsztorija és az abban látható alakítások is, de akadt egy rakás más dolog, ami javításra szorult. A forgatókönyvet utólag már nem tudta alakítani, de vágással igyekezett kozmetikázni a hibákat. „A sorozat üteme elég kínos, akadnak teljes jelenetek, melyeknek nem vezetnek sehová. Emellett a párbeszédek ostobák, és néhány rendezői döntés is megkérdőjelezhető. Épp ezért úgy döntöttem, saját kezembe veszem és változtatok azon, amin tudok” – magyarázta, hozzátéve, hogy a végeredmény kizárólag az ő művészi értelmezésén és véleményén alapul, a Disneytől sem jogot, sem felhatalmazást nem kapott ehhez. „Rajongóként létrehoztam valamit a rajongóknak – nem pénzért csináltam” – írja.

Az eredeti Obi-Wan Kenobi sorozat a Disney+-on látható, Patterson ebből készült rajongói filmje pedig a weboldalán.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.