Ingyenes dokumentumfilm-csemegék Ang Lee hazájából

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 26.

Mikrofilm

Filmtörténet, családi sorsok, sport és természetfilm – lesz miből válogatni.

A hazai mozikba kevés dokumentumfilm és még kevesebb tajvani mű jut el – az olyan remek kezdeményezések, mint a Taiwan Dox azonban igyekeznek javítani ezen. A Tajpej Képviseleti Iroda és a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány immár ötödször rendezi meg a háromnapos Tajvani Dokumentumfilm Napokat, melynek keretein belül ingyen csemegézhetünk az elmúlt évek legjobb tajvani dokujaiból mandarin nyelven, magyar és angol felirattal. A felhozatal legalább annyira sokszínű, mint maga az ország:

sportos, társadalmi és kulturális tematikájú filmek mellett úti film és drámai történet is

nézhető lesz majd.

A nyitófilm (18 lettem) két, nevelőintézetben nevelkedett, sajátos sorsú lányt mutat be, akiknek a története bár a tajvani jelenben gyökerezik, a mű mondanivalója nagyon is univerzális. Mindketten menekülnének hátrányos helyzetükből; egyikük a szülei sorsa elől fut, a másik jobb híján a szerelemben keres menedéket. Mi kell a boldogsághoz, ellensúlyozza-e az elhagyatottság érzését a szeretet és a bátorság – Ho Chao-ti filmje ezekre a kérdésekre keresi a választ.

18 lettem / Turning 18 - Taiwan Dox 2019 - trailer

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-25.

A család és a múlt témáit feszegeti A hiány című film is: ebben Lau Kek-huat rendező apja után kutatva véletlenül botlik bele nagyapja történetébe, aki tabunak számító szégyenfolt a családban, ugyanis kapcsolatban állt a terroristának tartott Malajziai Kommunista Párttal. Az alkotó nemcsak nagyapja sorsának járt utána, de annak is, hogy a párt egykori tagjai hogyan tekintenek vissza a múltra – a válaszok meglepték a rendezőt, így valószínűleg mi is elcsodálkozunk majd.

A tajvani új hullám a 80-as évek egyik legizgalmasabb, és nemzetközi szinten legtöbbet méltatott

filmes bemozdulása volt; ekkor ismerte meg a világ Edward Yang, vagy épp Hou Hsziao-hszien nevét. Nekik és az évtized második felében induló Ang Lee-nek és társainak sikerült kulturális identitást szerezni hazájuknak – így ma már Tajvanról nem feltétlen az olcsó munkaerő juthat eszünkbe, hanem mondjuk a pezsgő kulturális élet. A Tajpej virágai erről a folyamatról szól, az eredeti helyszíneken reflexióra késztetve az újhullám legismertebb rendezőit.

Az Ultra révén nekünk, magyaroknak is van egy remek dokumentumfilmünk a hosszútávfutásról – ha láttuk Simonyi Balázs filmjét, azért, ha nem, akkor azért lehet érdekes a Fuss az álmodért! Huan Maw-sen tíz éven át követte Chen Yan-Po futót sivatagon át, hegyeken keresztül egészen az Antarktiszig. Egy sportfilm témája pedig, mint tudjuk, soha nem maga a sport: ezúttal is maga az ember kerül górcső alá, hogyan formálják teljesítményét a váratlan fordulatok, családi és baráti kapcsolatai.

Fuss az álmodért! / Run for Dream

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-30.

Az együtt vetített Rákföld-misszó és Párbeszéd a törzsek között Tajvan természeti-kulturális értékeit mutatja be, na meg azt, mindezek ma miért kerültek veszélybe. A Kenting Nemzeti Parkban őshonos szárazföldi rákok tojásrakó útvonalát egy autópálya veszélyezteti, míg az amis és atayal őslakó törzsek hagyományait a 80-as évek városiasodása és a gazdasági robbanás zúzta össze. Összefogással és odafigyeléssel azonban az is megmenthető, amiről azt hittük, hogy már elveszett – ezt mutatja be a két dokumentumfilm.

Egy utazás, egy küldetés / One Journey, One Mission - Taiwan Dox 2019 - trailer

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-30.

Hasonló pozitív példát állít elénk az Egy utazás, egy küldetés, melyben hat tajvani utazó története elevenedik meg, akik mind különböző országokban vállaltak valamilyen küldetést: egyikük Malawiban jótékonykodik, míg más könyvadományozásba fog Fidzsin vagy épp antropológiai kutatásokat folytat Madagaszkáron.

A Taiwan Dox – Tajvani Dokumentumfilm Napokat 2019. október 31-én (Toldi Mozi), valamint november 1-2-án (Kino Cafe Artmozi) rendezik a Tajpej Képviseleti Iroda és a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány együttműködésében. A vetítések ingyenesek, de az előadásokra jegyet kell váltani a mozi pénztárában. A filmeket rövid magyar nyelvű pódiumbeszélgetés követi.

A megnyitó október 31-én csütörtökön lesz 18 órakor a Toldi Moziban, ahol beszédet tart Andrew Y. Chang képviseletvezető – ezután vetítik a 18 lettem című dokumentumfilmet. További információk ezen a linken olvashatók.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.