Ingyenes dokumentumfilm-csemegék Ang Lee hazájából

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 26.

Mikrofilm

Filmtörténet, családi sorsok, sport és természetfilm – lesz miből válogatni.

A hazai mozikba kevés dokumentumfilm és még kevesebb tajvani mű jut el – az olyan remek kezdeményezések, mint a Taiwan Dox azonban igyekeznek javítani ezen. A Tajpej Képviseleti Iroda és a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány immár ötödször rendezi meg a háromnapos Tajvani Dokumentumfilm Napokat, melynek keretein belül ingyen csemegézhetünk az elmúlt évek legjobb tajvani dokujaiból mandarin nyelven, magyar és angol felirattal. A felhozatal legalább annyira sokszínű, mint maga az ország:

sportos, társadalmi és kulturális tematikájú filmek mellett úti film és drámai történet is

nézhető lesz majd.

A nyitófilm (18 lettem) két, nevelőintézetben nevelkedett, sajátos sorsú lányt mutat be, akiknek a története bár a tajvani jelenben gyökerezik, a mű mondanivalója nagyon is univerzális. Mindketten menekülnének hátrányos helyzetükből; egyikük a szülei sorsa elől fut, a másik jobb híján a szerelemben keres menedéket. Mi kell a boldogsághoz, ellensúlyozza-e az elhagyatottság érzését a szeretet és a bátorság – Ho Chao-ti filmje ezekre a kérdésekre keresi a választ.

18 lettem / Turning 18 - Taiwan Dox 2019 - trailer

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-25.

A család és a múlt témáit feszegeti A hiány című film is: ebben Lau Kek-huat rendező apja után kutatva véletlenül botlik bele nagyapja történetébe, aki tabunak számító szégyenfolt a családban, ugyanis kapcsolatban állt a terroristának tartott Malajziai Kommunista Párttal. Az alkotó nemcsak nagyapja sorsának járt utána, de annak is, hogy a párt egykori tagjai hogyan tekintenek vissza a múltra – a válaszok meglepték a rendezőt, így valószínűleg mi is elcsodálkozunk majd.

A tajvani új hullám a 80-as évek egyik legizgalmasabb, és nemzetközi szinten legtöbbet méltatott

filmes bemozdulása volt; ekkor ismerte meg a világ Edward Yang, vagy épp Hou Hsziao-hszien nevét. Nekik és az évtized második felében induló Ang Lee-nek és társainak sikerült kulturális identitást szerezni hazájuknak – így ma már Tajvanról nem feltétlen az olcsó munkaerő juthat eszünkbe, hanem mondjuk a pezsgő kulturális élet. A Tajpej virágai erről a folyamatról szól, az eredeti helyszíneken reflexióra késztetve az újhullám legismertebb rendezőit.

Az Ultra révén nekünk, magyaroknak is van egy remek dokumentumfilmünk a hosszútávfutásról – ha láttuk Simonyi Balázs filmjét, azért, ha nem, akkor azért lehet érdekes a Fuss az álmodért! Huan Maw-sen tíz éven át követte Chen Yan-Po futót sivatagon át, hegyeken keresztül egészen az Antarktiszig. Egy sportfilm témája pedig, mint tudjuk, soha nem maga a sport: ezúttal is maga az ember kerül górcső alá, hogyan formálják teljesítményét a váratlan fordulatok, családi és baráti kapcsolatai.

Fuss az álmodért! / Run for Dream

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-30.

Az együtt vetített Rákföld-misszó és Párbeszéd a törzsek között Tajvan természeti-kulturális értékeit mutatja be, na meg azt, mindezek ma miért kerültek veszélybe. A Kenting Nemzeti Parkban őshonos szárazföldi rákok tojásrakó útvonalát egy autópálya veszélyezteti, míg az amis és atayal őslakó törzsek hagyományait a 80-as évek városiasodása és a gazdasági robbanás zúzta össze. Összefogással és odafigyeléssel azonban az is megmenthető, amiről azt hittük, hogy már elveszett – ezt mutatja be a két dokumentumfilm.

Egy utazás, egy küldetés / One Journey, One Mission - Taiwan Dox 2019 - trailer

Uploaded by Palantír Film Alapítvány on 2019-09-30.

Hasonló pozitív példát állít elénk az Egy utazás, egy küldetés, melyben hat tajvani utazó története elevenedik meg, akik mind különböző országokban vállaltak valamilyen küldetést: egyikük Malawiban jótékonykodik, míg más könyvadományozásba fog Fidzsin vagy épp antropológiai kutatásokat folytat Madagaszkáron.

A Taiwan Dox – Tajvani Dokumentumfilm Napokat 2019. október 31-én (Toldi Mozi), valamint november 1-2-án (Kino Cafe Artmozi) rendezik a Tajpej Képviseleti Iroda és a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány együttműködésében. A vetítések ingyenesek, de az előadásokra jegyet kell váltani a mozi pénztárában. A filmeket rövid magyar nyelvű pódiumbeszélgetés követi.

A megnyitó október 31-én csütörtökön lesz 18 órakor a Toldi Moziban, ahol beszédet tart Andrew Y. Chang képviseletvezető – ezután vetítik a 18 lettem című dokumentumfilmet. További információk ezen a linken olvashatók.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.