Ismét feltámad a Pokolfajzat

  • narancs.hu
  • 2023. február 20.

Mikrofilm

Másodjára futnak neki a Hellboy-rebootnak.

Habár a képregényfilmek reneszánszát éljük, amikor a Marvel a legutolsó hőséből is világraszóló sikerfilmet készít, így is akadnak olyan szuperhősök, akik mintha rossz csillagzat alatt születtek volna. Ott van például a Suicide Squad, vagyis az Öngyilkos osztag, amelynek első, 2016-os adaptációja nem teljesített rosszul a kasszáknál, csak épp borzalmasan sikerült; a 2021-es változatnál pedig épp fordítva: hiába volt remek James Gunn paródiája, a mozipénztáraknál elbukott.

Hasonlóan szerencsétlenül alakult a Hellboy, azaz a Pokolfajzat sorsa is. Mike Mignola teremtménye a Dark Horse Comics képregénykiadó berkein belül született meg 1993-van. Eredettörténete szerint egyfajta jótékony féldémon, akit egy náci okkultista idézett a pokolból a Földre még csecsemőként. Később aztán hatalmas, vörös izomkolosszussá fejlődött, aki a Paranormális Kutatási és Védelmi Hivatal (B.P.R.D.) nevű kormányzati szervezetnek dolgozva segít leküzdeni a természetfeletti, kétes alakokat.

A karaktert először Guillermo del Toro álmodta vászonra 2004-ben Ron Perlmann főszereplésével. A film nem aratott hatalmas sikert, de költségeit visszahozta, a rajongók többsége pedig kedvelte az adaptációt, így jöhetett a folytatás. A Hellboy II – Az Aranyhadseregben ugyancsak Perlmann domborított, a 85 millióba kerülő film pedig ennek közel dupláját, 168 milliót hozott világszerte. Ekkor azonban már 2008-at írtunk, a szuperhősök legújabb nemzedéke ott kopogtatott Hollywood kapuján: a szintén ebben az évben bemutatott Vasember kétszer több bevételt ért el, nem beszélve az utána következő hősökről, akik népszerűségéhez az eleve komolyabb és sötétebb Pokolfajzat nem érhetett efl. Így hiába lengettek be egy esetleges harmadik filmet, del Toro soha nem tudta trilógiává fejleszteni szerelemprojektjét. 2019-ben ugyanis a folytatás helyett egy újrakezdés, azaz reboot érkezett: ezt Neil Marshall (A barlang; Trónok harca) rendezte, a főszerepben pedig a Stranger Things sztárja, David Harbour volt látható. Hiába ígértek a korábbinál is látványosabb és keményebb filmet, a mozi csúnyán megbukott a kritikusoknál és a nézők előtt is.

A bukta után a rajongók abban reménykedtek, a stúdió talán végre zöld utat ad del Torónak, hogy befejezze trilógiáját, és Perlmann is visszatérhet ikonikus szerepéhez. Mindketten nyitottnak tűntek a projektre, ami a rendező szerint körülbelül 120 millióba került volna. „Hogy izgatottan várnám-e a Hellboy 3-at? Nem, 71 éves vagyok bassza meg. De tartozunk ezzel a rajongóknak és meg is kéne adnunk nekik, mert egy epikus lezárás lenne. Szóval Guillermo, ha olvasod ezt, nem tettem le arról, hogy tovább nyomasszalak, hogy végre csináljuk meg ezt a kurva filmet”nyilatkozta Perlman.

Úgy néz ki azonban, keresetlen szavai nem hatották meg a stúdiót. A legfrissebb hírek szerint mindössze négy évvel a legutóbbi film után ismét rebootolják a karaktert: a Hellboy: The Crooked Man című projekt rendezője del Toro helyett a Jason Statham kétrészes Crankjéről és a Nicholas Cage-féle Szörnyszülőkről ismert Brian Taylor lesz majd. Azt egyelőre nem tudni, ki veszi át Perlmann és Harbour szerepét, az azonban biztos, hogy a 2008-as, azonos című képregénysorozatot adaptálják majd vászonra – mégpedig nem más, mint a karakter alkotója, Mike Mignola, akinek ez lesz az első filmforgatókönyve. A forgatás jövő hónapban kezdődik Bulgáriában, a bemutató időpontjáról egyelőre nincs hír.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.